آموزشی

بهترین ایده ها برای دکوراسیون فروشگاه کفش فروشی

دکوراسیون یک فروشگاه خواه در زمینه پوشاک باشد یا مواد غذایی و حتی مبلمان،  بسیار حائز اهمیت است. در واقع بخش عمده ای از دکوراسیون یک محیط مانند فروشگاه ها را روش چیدمان برای نمایش کالا ها و محصولات تشکیل میدهد و از این حیث دارای اهمیت است.

در ادامه این مقاله از گامی نو ایده هایی برای چیدمان فروشگاه کفش خواهیم داشت اما قبل از آن بهتر است به نکاتی که باید در حین چیدمان به آن توجه نماییم بپردازیم.

برای مثال در زمان طراحی و جانمایی دکوراسیون یک فروشگاه کفش ابتدا باید مسیری فرضی برای حرکت مشتریان در نظر داشته باشید تا طبق آن بتوانید قفسه ها را قرار دهید. بهترین مدل ها برای چیدمان قفسه های یک فروشگاه، شبکه ای و ستونی و گردشی است که باعث میشود افراد خواه یا ناخواه به تمام قفسه های شما نگاهی بیندازند.

راهنمای طراحی فروشگاه و چگونگی چیدمان دکوراسیون آن

قبل از هر چیزی باید بدانید که هیچ درست و غلطی برای چیدمان یک فروشگاه وجود ندارد اما بسیار مهم است که نسبت به بازار هدف خود روی بهترین چیدمان برای فروش کالا های خود تمرکز نمایید تا به آن دست یابید.

مطالعات روانشناسی نشان داده است که افراد به هنگام ورود به یک فروشگاه به صورت ناخودآگاه ابتدا به چپ و سپس به راست نگاه می کنند و نیز ترجیح می دهند خلاف جهت عقربه های ساعت در فروشگاه حرکت کنند.

دانستن همین نکات کوچک به ما چشم اندازی برای نحوه چیدمان کالاهایی که می خواهیم روی فروش آن ها تمرکز کنیم، به ما می دهد.

نقشه حرکت مشتریان چیست و چرا در طراحی دکوراسیون فروشگاه مهم است؟

نقشه حرکت مشتریان به تعداد افراد و الگوی حرکت آن ها، زمانی که وارد یک فروشگاه می شوند یا از جلوی آن عبور می کنند، اشاره دارد. مشاهده تعداد افرادی که به فروشگاه می آیند و تحلیل چیزی هایی که می خرند می تواند به ما بیاموزد که چه دست محصولاتی بیشتر مورد توجه آنها هستند و بیشتر انتخاب ها از کدام قفسه ها صورت گرفته است. همین رفتار های مشتریان و بازدیدکنندگان بهترین اطلاعات را می تواند به ما بدهد.

با تجزیه و تحلیل اینکه کدام بخش از فروشگاه بازدهی بهتری دارد و کدام بخش نیاز به بهبود دارد، می‌توانید مشخص کنید که آیا طراحی فروشگاه به شما کمک می‌کند سود کسب کنید یا منجر به از دست دادن فروش می‌شود. هنگامی که در طراحی دکوراسیون فروشگاه موفق شدید، مشتریان به روشی که مد نظر شما است در فروشگاه خرید می کنند و به این ترتیب فروش شما افزایش می یابد.

انواع مختلف طراحی چیدمان فروشگاه

چیدمان فروشگاه باید به شما کمک کند تا مشتریان را به مناطقی از فروشگاه که کالا های مد نظر ما در آن قرار دارند هدایت کنیم و همچنین محرک هایی که افراد را به خرید تشویق می کنند مدیریت نماییم تا تجربه افراد را به فروشگاه و محصولات جلب کنیم تا در نهایت به فروش منجر شود. تجربه ای که افراد در هنگام مراجعه و خرید از فروشگاه شما دارند در واقع از اصلی ترین عوامل برای بازگشت آن ها یا معرفی شما به دوستانشان است.

اولین چیزی که باید در دکور کردن یک فروشگاه در نظر گرفته شود نحوه چیدمان محصولات است. اما قبل از آن باید بتوانید خریداران را به داخل مغازه بکشید. برای این منظور باید ویترین زیبایی طراحی کنید و از تابلو ها و المان های بصری استفاده نمایید تا توجه افراد حاضر در خیابان را به مغازه یا فروشگاه خود جلب کنید. برای زیبا تر کردن چیدمان فروشگاه خود میتواند از انواع میز کنسول، شلف دیواری، آینه، صندلی و نشیمن و حتی جاکفشی های مختلف استفاده کنید

پس از ورود به فروشگاه بسته به اندازه آن بین 1 تا  5 متر اول فضایی است که باید به واسطه آن منطقه خارج از فروشگاه را به فروشگاه متصل کنیم. در این منطقه افراد بعد از ورود یک نگاه اجمالی و کلی به فروشگاه شما می اندازند. معمولا این بخش از دید ها جا می ماند و افراد متوجه کالاهایی که در این قسمت قرار دارند نخواهند شد پس سعی کنید از قرار دادن محصولات کلیدی، جدید و پر طرفدار در این بخش ها خودداری کنید.

همانطور که در بالا ذکر کردیم، مطالعات نشان می‌دهد که اکثریت مردم پس از ورود به یک محیط تمایل دارند به سمت راست بپیچند. بنابراین، قرار دادن محصولات پر تقاضا یا تبلیغات خود در این قسمت ها باعث دیده شدن آن ها خواهید شد. این منطقه به عنوان منطقه ماور قدرت شما شناخته می شود و می تواند یک فضای تبلیغاتی و برندسازی عالی برای شما فراهم نماید. پس بی درنگ طراحی خود را بگونه ای اجرا کنید تا  از آن برای تاثیر گذاری در مخاطبان خود، استفاده کنید.

بهترین ایده ها برای چیدمان دکوراسیون فروشگاه

چیدمان شبکه ای

در چیدمان شبکه‌ای، کالاها روی قفسه ها یا میز هایی در راهروهای طولانی نمایش داده می‌شوند. این سبک تعداد نمایش محصولات را به حداکثر می‌رساند و فضای خالی را به حداقل می‌رسانند. این سبک در فروشگاه ها زنجیره ای بسیار دیده می شود.

نقاط مثبت
 • مناسب برای فروشگاه های بزرگ با تعداد محصولات بالا
 • مناسب برای نمایش تنوع محصولات
 • تشویق مراجعه کنندگان به گذراندن وقت در فروشگاه
 • ساده تر بودن آنالیز علاقه مندی های مشتریان
نقاط منفی
 • عدم امکان استفاده در مغازه های کوچک
 • امکان پیدا کردن کالا ها توسط مشتریان سخت می شود
 • وجود تنوع زیاد ممکن است انتخاب را برای مشتریان سخت کند
 • امکان ایجاد ترافیک توسط مشتریان سد کردن راه دیگران

چیدمان ستونی

اگر از ایده چیدمان شبکه ای خوشتان آمده است اما فکر میکنید که فضای کافی برای اجرای آن را ندارید، چیدمان ستونی را به شما پیشنهاد میکنیم.

مزایا
 • مناسب برای فروشگاه هایی که محصولات زیادی دارند اما فضای کمتری دارند
 • مناسب فروشگاه هایی که کالا های عمومی تری را میفروشند
معایب
 • دید محدود می تواند فرصت های دزدی از مغازه را افزایش دهد
 • باعث ایجاد احساس تنگ بودن فضا می شود

چیدمان گردشی یا حلقه ای

این مدل چیدمان با توجه به جریان قابل پیشبینی که در حرکت مشتریان ایجاد می کند، ما را برای برنامه ریزی فروش محصولات یک قدم جلوتر قرار می دهد. این سبک با ایجاد یک حلقه بسته به صورت عمدی، مشتریان را از نقطه آغاز تا مقابل صندوق مجبور به عبور از مقابل محصولات می کند. در این سبک بیشترین کالا را می توان در معرض دید مشتریان در مسیری کنترل شده قرار داد.

ویژگی های مثبت
 • قرار گیری حداکثری محصولات در معرض دید
 • قابل پیشبینی ترین الگو 
 • قابلیت اجرا در فروشگاه های کوچک
ویژگی های منفی
 • اجبار برای حرکت ممکن است موجب نارضایتی در خریداران شود
 • وقت مشتریان دارای هدف را می کشد
 • برای فروشگاه هایی با گردش مالی بالا در مبالغ پایین مناسب نیست

چیدمان آزاد

این نوع چیدمان دقیقا با رد کردن تمام موارد قبلی همراه است. در این سبک هیچ تلاش برای اجبار مشتریان به گردش در فروشگاه وجود ندارد و قوانین کمتری برای نحوه حرکت وجود دارد. اما این طرح می تواند خلاقیت بالایی را در نحوه چیدمان فروشگاه برای ما فراهم نماید.

مزیت ها
 • برای فضاهای کوچک عالی است
 • فضای بیشتری بین محصولات چیده شده ایجاد می کند
 • احتمال برخورد مشتریان با هم کمتر است
 • برای مغازه های سطح بالاتر با کالاهای کمتر مناسب است
عیب ها
 • فضای کمتری برای نمایش محصول وجود دارد
 • مطابقت نداشتن با تجربه مشتریان می تواند آن ها را از شما دور کند
 • ممکن است برای مشتریان گیج کننده باشد

سوالات متداول

چگونه بهترین چیدمان را برای فروشگاه خود داشته باشیم؟

هنگام تصمیم گیری در مورد چیدمان برای فضای فروشگاهی خود، محصولات خود، رفتار مصرف کننده و متراژ را در نظر بگیرید. 

هر چیدمان برای چه مواردی مناسب است؟

اگر محصولات زیادی دارید، مدل چیدمان شبکه ای را در نظر بگیرید. اما اگر تعداد کمتری محصول دارید چیدمان آزاد به خوبی برای شما پاسخگو است. اگر می خواهید خریداران سرعت خود را کاهش دهند و مدت زمان بیشتری را در فروشگاه شما بگذرانند، سبک های حلقه ای و آزاد را با هم ترکیب کنید.

چرا چیدمان صحیح یک فروشگاه اهمیت دارد؟

چیدمان فروشگاه به شما کمک می کند تا با راهنمایی و هدایت مشتریان، کالا های مدنظر خود را در معرض دید مشتریان قرار دهید تا به اهداف خود برای فروش بهتر و بیشتر برسید.

همچنین خواندن این مقاله ها نیز به شما پیشنهاد می شود:

الهام گرفته شده از مقاله سایت shopify

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *