دکوراسیون

چگونه با استفاده از رنگ‌های خالص سبک مدیترانه‌ای ایجاد کنیم؟

چگونه با استفاده از رنگ‌های خالص سبک مدیترانه‌ای ایجاد کنیم؟

انتخاب سبک دکوراسیون داخلی برای رسیدن به یک دکور مناسب که هم آن را دوست داشته باشیم و هم زیبا باشد اهمیت زیادی دارد بنابراین باید قبل از اینکه دست به کار شویم اطلاعات کافی راجع به انواع سبک‌های دکوراسیون داشته باشیم تا بتوانیم با چشم باز یک انتخاب انجام دهیم.

از میان انواع سبک دکوراسیون رایج ممکن است کمتر دکوراسیون مدیترانه‌ای به گوشتان خورده باشد اما همین که نامش را می‌شنوید به یاد رنگ آبی دریا و سواحل شنی می‌افتید و ممکن است قبل از دیدن تصاویر و کسب اطلاعات راجع به این سبک تصویر ذهنی از آن داشته باشید.

در این مقاله از گامی نو می خواهیم به این موضوع بپردازیم که چگونه با استفاده از رنگ‌های خالص به سبک مدیترانه‌ای برسیم. اما قبل از آن باید به دو سوال پاسخ دهیم:

  1. رنگ‌های خالص چه رنگ‌هایی هستند؟
  2. سبک مدیترانه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد؟

سپس با استفاده از اطلاعاتی که به دست آوردیم به سوال اصلی که عنوان این مقاله است، پاسخ دهیم.

چگونه با استفاده از رنگ‌های خالص سبک مدیترانه‌ای ایجاد کنیم؟

هر چیزی که باید راجع به سبک دکوراسیون مدیترانه بدانید

همانطور که ممکن است تصور کنید سبک مدیترانه‌ای از خطوط ساحلی سنگی درختان این منطقه دریای آبی و زندگی ساحلی الهام گرفته شده است این سبک از ظرافت کشورهای اروپای جنوبی نظیر اسپانیا، فرانسه و ایتالیا و زیبایی آنها صحبت می‌کند و در آن از متریال طبیعی با رنگ‌های روشن، رنگ‌های پررنگ و درخشان که مناظر ساحلی را برای ما تداعی می‌کنند؛ در همه چیز از معماری تا وسایل مثل مبلمان، میز کنسول و فرش ها یا در اتاق خواب تخت خواب و دراور استفاده شده است.

این سبک بیشتر به جنوب اروپا اشاره دارد اما از کشورهای حاشیه دریای مدیترانه مانند یونان مراکش نیز الهام گرفته است.

با توجه به همبستگی زیاد این سبک با طبیعت بدیهی است که ارتباط بین فضای داخل و خارج از خانه در آن حفظ شده باشد. به این معنی که در این سبک ما  از مواد طبیعی  و رنگ‌های غنی خیلی استفاده می‌کنیم و کاشی‌کاری‌های متنوع و بافت‌های گوناگون در آن جایگاه خود را دارند.

شباهت‌هایی بین این سبک و سبک ساحلی وجود دارد با این تفاوت که سبک مدیترانه رنگارنگ‌تر روستایی‌تر و تلفیقی‌تر است.

چگونه با استفاده از رنگ‌های خالص سبک مدیترانه‌ای ایجاد کنیم؟

عناصر و ویژگی‌های طراحی داخلی به سبک مدیترانه‌ای

پس زمینه استفاده شده در این سبک اغلب سفید یا رنگ‌های با رویکرد مینیمالیستی است و در لایه‌های مختلف دکوراسیون می‌توانیم بافت‌های گوناگون که دکوراسیون ما را تکمیل می‌کنند را ببینیم. از آنجایی که منطقه مدیترانه حالت مرکزی دارد و شمال و جنوب و شرق و غرب را به همدیگر متصل می‌کنند ما شاهد تلفیق فرهنگ‌های مختلف با همدیگر هستیم. 

همین موارد باعث می‌شوند که خانه‌های سبک مدیترانه‌ای حس سبک و مطبوعی داشته باشند و تاکید زیادی روی دکوراسیون اتاق نشیمن دارند یعنی توجه ویژه‌ای به جمع‌های دوستانه و خانوادگی در این سبک شده است پس مبلمان با تعداد مناسب و میز جلو مبلی برای هم صحبتی بهتر در کنار میز ناهار خوری برای پذیرایی از مهمان ها اهمیت دارد.

استفاده از درهای قوس‌دار استفاده از آهن و چوب و سنگ در معماری و دکوراسیون، کاشی کاری‌ها حکاکی‌های تزیینی در کنار تابلوهای نقاشی متعدد؛ ویژگی‌هایی هستند که سبک مدیترانه‌ای با آنها تعریف می‌شود.

چه عناصری در سبک مدیترانه استفاده می‌شود؟

ما در سبک مدیترانه‌ای اغلب شاهد دیوارهای داخلی با گچبری یا استفاده از سنگ برای دیوارهای خارجی هستیم. همچنین استفاده از سفال قرمز و درهای طاقی شکل در معماری فضا به وفور دیده می‌شوند. 

ما در خصوص مبلمان اغلب ما شاهد اثاثیه ساخته شده با آهن و فرفوژه هستیم همچنین رنگ‌هایی مثل آبی، سبز، زرد، قرمز و نارنجی در کنار رنگ‌های خنثی مانند خاکی بیان کننده شخصیت جذاب و پر شور و نشاط این طراحی می‌باشند.

با توجه به اینکه این معماری و طراحی ارتباط تنگاتنگی با طبیعت دارد معمولاً از یک نشیمن در فضای باز برخوردار می‌باشد.

چگونه با استفاده از رنگ‌های خالص سبک مدیترانه‌ای ایجاد کنیم؟

رنگ‌های خالص چه رنگ‌هایی هستند و چرا در این سبک از آنها استفاده می‌شود؟

در واقع رنگ‌های خالص به رنگ‌هایی در چرخه رنگ اشاره دارد که ن ترکیب با سایر رنگ‌ها خود واقعیشان هستند نه درجه‌ای به سمت مشکی و نه درجه به سمت سفید نزدیک هستند. 

از آنجایی که خانه‌های سبک مدیترانه‌ای اغلب در مناطق گرم و ساحلی هستند رنگ‌هایی که به آنها اشاره کردیم زیر درخشش نور خورشید رنگ ها را به بهترین شیوه نشان می‌دهند. برای همین در این دکوراسیون رنگ‌هایی مثل شنی، آبی، زرد صورتی نارنجی و سبز خود را بهتر نشان می‌دهند مخصوصاً اینکه از رنگ‌های خنثی مانند شنی و سفید اغلب در پس زمینه استفاده می‌شود تا باقی رنگ‌ها چشم نوازی بیشتری داشته باشند. در واقع پالت رنگی استفاده شده در این دکوراسیون به دریا بسیار نزدیک می‌باشند و تقریباً همان چیزهایی است که شما در نگاه به دریای مدیترانه شاهد آن خواهید بود.

با الهام از architecturaldigest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *