آموزشی, دکوراسیون

بهترین و اصولی‌ترین راه برای تمیز کردن کاغذ دیواری

بهترین و اصولی‌ترین راه برای تمیز کردن کاغذ دیواری

فرقی نمیکند که برای دیوارهای خانه از چه پوششی استفاده کرده باشیم، رنگ، پانل یا کاغذ دیواری؛ در هر صورت گرد و غبار یا لک دست‌ها باعث کثیف شدن آن‌ها می‌شود. مخصوصا اگر در خانه کودکی وجود داشته باشد یا از حیوان خانگی نگهداری کنیم. در این مقاله از گامی نو به روش‌هایی اشاره می‌کنیم تمیز کردن دیوار‌ها را برای شما ساده‌تر و کارا‌تر می‌نماید.

بهترین روش برای گردگیری دیوارها

یکی از مواردی که نمی‌توان از ایجادشان جلوگیری نمود، گرد و غبار‌ها هستند که روی هر سطحی حتی سطوح عمودی مانند دیوار‌‌ها نیز می‌نشینند. دیوار‌های ساده مثل مواردی که تنها رنگ شده‌اند کمتر از دیوار‌هایی که دارای تزئینات یا کاغذ دیوار‌ی‌های طرح‌دار هستند، با گرد و غبار تحت تاثیر قرار می‌گیرند و تمیز کردنشان بسیار ساده‌تر خواهد بود. 

داشتن یک برنامه منظم برای تمیز کردن این گرد و غبار از روی دیوار‌ها، برای اینکه دیوار‌های تمیز تر و سالم تری داشته باشیم، ضروری است. زیرا این گرد و غبار‌گیری روتین باعث می‌شود که شما دیر‌تر و کم‌تر به یک نظافت سنگین نیاز پیدا کنید.

همچنین گرفتن گرد و غبار قبل از اینکه از محلول‌های مایع استفاده کنیم، مانع از این می‌شود تا ترکیب‌شان با هم سطح را گل آلود کند. همه می‌دانیم که تمیز کردن یک سطح لک شده بسیار سخت‌تر خواهد بود.

یکی از بهترین ابزار‌ها برای گردگیری دیوار‌ها، پَر‌های گردگیری هستند. اگر این پر‌ها قابلیت بلند و کوتاه کردن دسته را نیز داشته باشند، کار شما را بسیار ساده‌‌تر خواهند کرد. اگر این پر‌ها را در دسترس ندارید می‌توانید یک جارو یا طی را با دستمال‌های میکروفایبر بپوشانید و از آن برای گردگیری استفاده نمایید. این کار برای تمیز کردن قسمت پشت وسایلی مانند دراور و کمد لباس هم عالی می باشد.

برای رسیدن به نتیجه بهتر از بالا به پایین تمیز‌کاری نمایید و دقت بیشتری را بر روی گوشه‌ها و اتصالات دیوار با درب‌ها و پنجره‌ها صرف کنید. این قسمت‌ها بیشتر از بقیه مستعد نشستن گرد و غبار هستند و امکان تشکیل تار عنکبوت نیز در آن‌ها بالا‌تر است.

اگر دیوار شما دارای جزئیات است یا کاغذ دیواری برجسته دارید، می‌توانید از سَری برس دار جاروبرقی استفاده کنید و همزمان هم گرد و غبار را بدون پخش شدن جمع کنید و هم دیوار‌ها را تمیز کنید. بهتر است هم در جهت عمودی و هم افقی تمیز کاری را ادامه دهید تا تمام گرد غبار را جذب کنید. میتوانید از سری های مختلف برای تمیز کردن درز وسایلی مانند تخت خواب و میز تحریر هم استفاده نمایید.

بهترین روش برای گردگیری دیوارها

بهترین روش برای گردگیری دیوارها

بهترین روش برای تمیز کردن دیوار‌های رنگ شده

تمیز کردن دیوار‌های رنگ شده از سایرین سخت‌تر است اما نمی‌شود از آن چشم‌پوشی کرد؛ مطمئن باشید بعد از دیدن نتیجه به خود می‌گویید که ارزشش را داشته است. فراموش نکنید که برای دیوار‌های رنگ شده اگر خواستار بهترین نتیجه هستید، هیچ وقت تنها به تمیز کردن قسمت لک شده اکتفا نکنید و تمام دیوار را تمیز نمایید.

برای شروع؛ تابلو‌ها، قاب‌عکس‌ها، شلف دیواری، آینه، ساعت و غیره از روی دیوار بردارید. می‌توانید میخ و قلاب‌ها را باقی بگذارید اما حواستان باشد تا خیس نشوند. سپس مبلمان و وسایل را از دیوار فاصله دهید تا فضای کافی برای حرکت و مانور داشته باشید. حال، کل دیوار را به صورتی که در پاراگراف قبل به آن اشاره کردیم؛ گردگیری کنید. قبل از شروع به تمیز کردن می‌توانید حوله یا دستمالی را در محل مورد نظرتان برای تمیز‌کاری روی زمین پهن کنید تا چکه‌های آب و مواد شوینده روی زمین نریزد.

بهترین مواد برای تمیز کردن رنگ‌های براق و نیمه براق موارد زیر است:

محلول آب گرم و مایع ظرفشویی

برای درست کردن این محلول، یک چهارم فنجان مایع ظرفشویی را در 3 لیتر آب گرم مخلوط نمایید. به یک سطل آب دیگر نیز نیاز دارید که بتوانید اسفنج خود را در آن بشویید. بهتر است از قسمت‌های بالا شروع کنید، می‌توانید از یک نردبان یا چهارپایه کمک بگیرید برای این کار هرگز روی مبلمانی نظیر جاکفشی نایستید زیرا هم نا‌امن است و امکان سقوط وجود دارد و هم ممکن است به وسیله آسیب وارد شود.

بر خلاف توضیحی که راجع‌به گردگیری گفتیم، که از بالا به پایین حرکات را  انجام دهید؛ برای تمیز کردن دیوار رنگ شده از یک پارچه سفید ساده یا یک اسفنج نرم کمک بگیرید و از پایین به بالا آن را حرکت دهید تا از انتقال کثیفی، لک و رد اسفنج به سایر قسمت‌های دیوار جلوگیری کنید.

برای اینکه چکه‌های آب همه جا پخش نشود یک پارچه دیگر نیز در دست بگیرید و چکه‌ها را به سرعت تمیز کنید. شاید فکر کنید که بهتر است از بالا به پایین تمیز کنید تا چکه‌ها و قطرات روی قسمت‌های تمیز نریزد، اما باید بدانید که پاک کردن این چکه‌ها از روی دیوار تمیز و بدون کثیفی راحت‌تر از پاک کردن آن از روی قسمت تمیز دیوار است. برای تمیز کردن وسایل با سطوح وسیع مانند میز تلویزیون و میز جلو مبلی هم این نکته را رعایت نمایید.

از سطل بدون مایع شوینده برای شستشوی متناوب اسفنج کثیف، استفاده کنید و سپس قسمتی که با اسفنج کفی تمیز کردید را مجدد با اسفنج شسته شده، بکشید. بار دیگر قسمت مورد نظر را با دستمال خشک کنید تا هیچ رطوبتی باقی نماند.

بهترین روش برای تمیز کردن دیوار‌های رنگ شده

بهترین روش برای تمیز کردن دیوار‌های رنگ شده

بهترین روش برای تمیز کردن کاغذ دیواری

از آنجایی که برای نصب کاغذ دیواری هزینه زیادی را متحمل می‌شویم، اگر در حین تمیز کردن آن به اندازه کافی دقت نکنیم، به راحتی آسیب می‌بیند. این آسیب دیدگی در کاغذ‌های قدیمی و غیر‌ قابل شستشو بیشتر است و برای ترمیم آن، مجبور به تعویض کل کاغذ دیواری خواهیم شد؛ که صد‌در‌صد هزینه بر خواهید بود. 

یکی از نکاتی باید در تمیز کردن کاغذ دیواری‌ها به آن دقت کنید، این است که از مواد شوینده ای که می‌تواند رنگ آن را ببرد یا ساییدگی ایجاد کند، استفاده نکنید.

مانند تمیز کردن دیوار رنگ شده از گردگیری شروع می‌کنیم، با استفاده از روش‌های گفته شده گردگیری را انجام دهید. برای پاک کردن لک یا اثر دست می‌توانید از یک پارچه معمولی استفاده کنید اما اگر کاغذ شما قدیمی است، می توانید از اسفنج جادویی کمک بگیرید که بدون آب هم قدرت تمیز کنندگی دارد. فقط دقت کنید که تنها یک نقطه خاص را نسابید و کاری حرکات بلند داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم که کمی بیشتر هزینه نمایید و کاغذ دیواری‌های قابل شستشو برای دیوار‌ها مخصوصا اتاق کودکان نصب کنید زیرا هم با دوام‌تر هستند و هم می‌توانید از محلول‌های پاک کننده قوی بدون اینکه آسیبی به کاغذ دیواری وارد شود، برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید. حتی در مقابل چنین کاغذ دیواری‌های با دوامی نیز نباید از گزینه‌هایی استفاده کرد که موجب سایش کاغذ می‌شوند.

در تمیز کردن کاغذ دیواری‌های قابل شستشو باید دقت کنید که آن را بیش از اندازه خیس نکنید و اسفنج یا دستمال را به شدت روی دیوار نسابید. بعد از تمیز کردن، بلافاصله از یک دستمال یا حوله برای خشک کردن در اسفنج استفاده نمایید.

یکی از راه‌های ساده برای تمیز کردن صحیح بدون ایجاد آسیب به کاغذ دیواری‌ها، استفاده از دستورالعمل‌های درج شده روی بسته‌بندی آن‌ها است. این نکته را در مورد تمیز کردن محصولات ام دی اف مثل میز کنسول یا دراور نیز صدق می‌کند و بهتر است برای تمیز کردن آن‌ها از دستورالعمل‌های سازنده کمک بگیرید.

بهترین روش برای تمیز کردن کاغذ دیواری

بهترین روش برای تمیز کردن کاغذ دیواری

سوالات متداول

بهترین وسیله برای تمیز کردن کاغذ دیواری چیست؟

یکی از بهترین مواد برای شستشو و تمیز کردن کاغذ دیواری استفاده از محلول مایع ظرفشویی و آب است. اگر کاغذ دیواری شما خیلی لک دارد یا چربی روی آن نشسته است، بهترین ماده جایگزین محلول آب و سرکه است. نسبت درست ترکیب آب و سرکه، یک به نیم است. یعنی به ازای هر فنجان آب، نصف فنجان سرکه نیاز است؛ با این محلول را بلافاصله بعد از استفاده با پارچه خشک از روی کاغذ دیواری تمیز کنید.

چگونه کاغذ دیواری غیر قابل شستشو را تمیز کنیم؟

با توجه به کاغذی بودن و غیر قابل شستشو بودن این نوع کاغذ دیواری‌ها، احتمال آسیب دیدنشان بالا است. پس برای تمیز کردن آن‌ها از پارچه خشک استفاده نمایید زیرا آب می‌تواند به آن آسیب بزند مخصوصا اگر دارای بافت باشد. در این صورت احتمال اینکه به مرور زمان آسیب ببیند و یا این برجستگی‌ها دچار خوردگی شود بسیار زیاد است.

آیا استفاده از جوش شیرین برای تمیز کردن کاغذ دیواری امکان پذیر است؟

برای از بین بردن لکه جوهر یا سایر لکه‌های بسیار مقاوم، یک خمیر با مخلوط جوش شیرین و آب درست کنید و آن را روی لکه قرار دهید، کمی صبر کنید و آن را به وسیله پارچه به خوبی ماساژ دهید تا از بین برود. می‌توانید از انواع مایع‌های لکه بر نیز استفاده نمایید اما باید مطمئن شوید که کاغذ دیواری شما مقاومت لازم در برابر این مواد را داشته باشد.

با الهام از hgtv

همچنین مطالعه این مقالات نیز به شما توصیه میشود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *