آموزشی

راهنمای انتخاب تخت خواب

تخت ‌خواب یک نفره آسایش

خواب کافی و مناسب یکی از مهم‌ترین نیازهای بدن است. داشتن خواب نامناسب به دلیل خوابیدن برروی یک تخت ناراحت و غیر استاندارد می‌تواند برای سلامتی، احساسات و قدرت تفکر ما تاثیرات منفی را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل دانستن نکاتی برای خرید تختخواب مناسب، امری مهم و حیاتی است. با ما و راهنمای خرید تخت خواب همراه باشید.

تصمیم دارید تخت خواب بخرید؟ یا از مدل و طرح تخت خواب قدیمی خسته شدید و دنبال طرح و رنگ تازه‌ای هستید؟ فرزندتان بزرگ شده و دیگر تخت خواب برایش کوچک است؟ یا اینکه تمام دکوراسیون آپارتمان درحال تغییر است و تخت خواب نیز یکی از وسایلی است که باید عوض شود؟

قبل از هر چیز باید گفت که اگر هیچکدام از طرح های تخت خواب موردنظر و پسندتان موجود نبود، می‌توانید سفارش برای طراحی دهید. گامی نو سفارش ساخت تخت خواب با طرح و رنگ انتخابی را با افتخار می‌پذیرد.

برای تمام شرایط لازم است بدانید قبل از خرید یک تخت خواب، نکاتی وجود دارد. با رعایت کردن آن‌ها بابت پولی که هزینه می‌کنید همیشه راضی هستید. بررروی تخت نیز احساس راحتی خواهید داشت. علی‌الخصوص اینکه مهمترین وسیله اتاق خواب، تخت خواب است. اگر شما تخت خوبی داشته باشید، خواب راحت و روزی پر انرژی خواهید داشت.

تخت خواب سبک

از مهمترین نکاتی که هنگام خرید تخت خواب باید در نظر داشته باشید طراحی آن برای حمل و نقل آسان است. حتی اگر شما مستأجر نیستید و جابه‌جایی زیادی ندارید. بالاخره شاید درآینده تصمیم به تغییر دکور یا فروش تخت خود به صورت دست دوم گرفتید. در این صورت تخت خوابی مناسب است که قطعاتش به راحتی از یکدیگر جدا شده و به راحتی بتوان آن را جابه‌جا کرد. البته تقریباً تمام تخت خواب ها این ویژگی را دارند. ولی بهتر است از فروشنده توضیات کامل در این رابطه را درخواست کنید. در این صورت برای جدایی قطعات و بازنصب آن به مشکلی برنخواهید خورد.

موضوع بعدی که باید در نظر داشت، ارتفاع تخت خواب هست. ارتفاع مناسب تخت خواب، ۳۵ تا ۴۰ سانتی‌متر است. ارتفاع کمتر باعث شده تا زمانی که برروی لبه تخت نشسته‌اید پاهایتان جمع شده و زانوها بالا قرار بگیرند. مرتب کردن ملافه و روتختی این دسته تخت خواب ها نیز سخت‌تر است. به دلیل آن‌که باید در تمام اوقات کمرتان را خم کرده و اذیت شوید البته ممکن است با ارتفاع تشک ارتفاع تخت جبران شود یا نیاز باشد که یک کفی تخت خواب برای آن تهیه کنید.

تخت خواب خوب و راحت

یک تخت خواب خوب، هرگز کاملاً مماس با زمین نیست. برخی از تخت ها به دلیل طراحی، کشوهایی دارند که باعث می‌شود نه تنها فاصله لبه تخت تا زمین کمتر از اندازه استاندار باشد بلکه، هیچ فضایی در زیر تخت باقی نمی‌ماند. اگرچه فضای خالی در زیر تخت باعث شده تا شما مجبور شوید هر چندوقت یک‌بار زیر آن را تمیز کنید ولی یک کانال تنفس برای تخت خواب محسوب می‌شود. وجود پایه بر زیبایی دکوراسیون اتاق نیز تاثیر می‌گذارد. وجود میز پاتختی کنار تخت راحتی استفاده از وسایلتان را بیشتر می کند.

پشتی مناسب تخت خواب نیز مهم است. تخت های ساخته شده با فرفورژه پشتی خوبی ندارند. به دلیل آن‌که فلزها باعث می‌شود تا شما زمان تکیه کردن حس راحتی نداشته باشید.

عرض تخت خواب نیز باید استاندارد باشد. برای تخت خواب های یک نفره عرضی معادل با ۹۰ تا ۱۱۰ سانتی‌متر و برای تخت خواب های دو نفره عرض 135 تا 160 توصیه میشود.

جنس تخت خواب

در زمان خرید، اگر تخت خواب چوبی یا MDF انتخاب کردید، توجه داشته باشید که به خاطر روغن‌های جلا و رنگ، بوی بدی نداشته باشد. این بو تا مدت‌های زیادی باقی مانده و حتماً برروی کیفیت خواب شما اثر منفی خواهد گذاشت. فراموش نکنید که این بوی بد روغن و جلا به دلیل نو بودن نیست. پس فریب فروشنده را نخورید.

در مورد تخت خواب های فلزی و فرفورژه، دقت در تیز و برنده نبودن گوشه های تخت نکته بسیار مهمی است. گاهی ممکن است به‌گونه‌ای فلزها برش خورده باشد که زایده‌ای وجود آمده باشد. این مسئله باعث آسیب دیدگی تشک، ملافه، پتو و حتی بدن شما خواهد شد. برخی از تخت ها هم از چوب و فلز ساخته شده اند

شایان ذکر است، دست کم یک میز عسلی یا پاتختی را خریداری کنید. قطعاً زمان خواب لازم است که ساعت رومیزی، گیره مو، چراغ خواب و تلفن همراه را برروی میز قرار دهید. ارتفاع میز شما باید چیزی مابین ۶۵ تا ۷۰ سانتی‌متر باشد. در این صورت زمانی که برروی تخت دراز کشیدید، کاملاً وسایل روی اون در دسترس شما خواهد بود.

سبک بودن تخت خواب نیز نکته مهمی است. برخی از چوب‌ها که در ساخت تخت به کار رفته‌اند بسیار سنگین هستند. این نکته باعث شده تا حمل‌و‌نقل و جابه‌جایی تخت حتی در داخل اتاق نیز سخت باشد.

تخت خواب جمع و جور

امروزه با توجه به متراژ کم و وسایل زیاد در اتاق خواب، انتخاب ابعاد مناسب برای تخت خواب، ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است. از یک طرف دوست داریم تا وسایل مختلفی مثل میز آرایش، کمد لباس، دراور، میز تحریر، کتابخانه، شلف دیواری و حتی صندلی و نشیمن را در اتاق خواب قرار دهیم. از طرف دیگر نیز با کمبود فضا مواجه هستیم. با توجه به این موضوع که تخت خواب تنها وسیله ضروری در اتاق خواب محسوب می‌شود و افراد زمان زیادی را در خواب به سر می برند (حدود یک سوم از زندگی خود) بنابراین، انتخاب تختی که هم زیبا هم راحت و هم مناسب باشد بسیار مهم است. برای رسیدن به این اهداف انتخاب ابعاد مناسب برای تختخواب بسیار مؤثر است.

عوامل تأثیرگذار بر نوع تخت خواب عبارتند از:

  • مقدار بودجه مورد نظر شما
  • اندازه اتاق خواب
  • سایز بدن شما

این عوامل برای اندازه تشک و تخت نیز موثر هستند. شما می‌توانید با تحقیق، آزمایش تخت و مشورت با افراد متخصص و آگاه در این زمینه، مناسب‌ترین تخت را برای خود انتخاب کنید. ما نیز در این مقاله تلاش کردیم پیرامون نکات خرید تخت خواب، توضیحاتی را برای شما فراهم کنیم.

تشک مناسب

در مورد انتخاب تشک، علاوه بر نوع تشک، موارد مهم دیگری نیز دخیل هستند. به عنوان مثال، شاید برای شما مهم باشد که تشکی را بخرید که به محیط زیست آسیبی نمی‌رساند. یا اینکه شاید تشکی بخواهید که زاویه‌های آن قابل تنظیم باشد. برای اطمینان از داشتن بهترین انتخاب، حتماً قبل از خرید تشک در مورد ویژگی‌هایی که مدنظر دارید تحقیقات لارم را انجام دهید.

شاید راحتی و بزرگی جای خوابتان برای شما امری مهم باشد. حتی اگر مجرد باشید نیز می‌توان از تشک‌های دو نفره استفاده کرد.

ابعاد تشک دو نفره، فول سایز، کینگ و کویین اندازه‌هایی استاندارد برای تشک هستند. با این حال اگر باز  این اندازه‌های استاندارد برای شما کوچک باشد، می‌توانید از سایز کالیفرنیا کینگ استفاده کنید. ابعاد استاندارد این تشک معادل با ۱۸۲ سانتی‌متر در ۲۱۳ سانتی‌متر است.

انتخاب یک تشک راحت برای تخت خواب

همان‌طور که همیشه می‌خوابید، روی تشک دراز کشیده و ببینید در آن حالت برروی تشک راحت هستید یا خیر؟ پوزیشن خود را برروی تشک عوض کنید و تمام حالت‌های خوابیدن ممکن را امتحان کنید. اگر دو نفری روی تخت میخوابید از همسرتان نیز بخواهید تشک را امتحان کرده و یا حتی هر دو همزمان را امتحان کنید. در این‌صورت پس از خرید و زمان خواب اذیت نمی‌شوید.

نکات مهم در انتخاب تخت خواب

تختی بزرگ می‌تواند تمام فضای اتاق را گرفته و زندگی شما را مشکل کند. بنابراین در زمان خرید و انتخاب تخت، اول به جثه فرد استفاده‌کننده و سپس به ابعاد اتاق‌خواب توجه کنید.

تخت خواب بزرگ راحتی شما را هنگام خواب تضمین می‌کند. امّا باید به ابعاد اتاق خواب نیز توجه کنید.

برای انتخاب تخت خواب مناسب اولین نکته مهم، این است که چه کسی قرار است از آن استفاده کند. برای امتحان‌ اندازه تخت باید این نکته را در نظر گرفت که شخص به راحتی بتواند روی آن دراز کشیده و فضای کافی در بالای سر و قسمت پایین تخت داشته باشد. تخت‌های دو نفره هم باید به‌ اندازه‌ای بزرگ باشد که هر دو نفر در آن احساس راحتی کنند.

اگر فرد چاقی هستید یا در خواب زیاد غلت می‌زنید و حرکت می‌کنید بهتر است تختی با حداقل عرض ۱۲۰ سانتی‌متر انتخاب کنید.

تخت‌های دو نفره نیز باید عرضی مبین 150 تا 200 سانتی‌متر داشته باشند.

دو نکته دیگر که بهتر است در نظر داشته باشید:

  • بهتر است طول تخت خواب یک نفره برای جوانی بلند قد ۲ متر باشد.
  • ابعاد تخت‌های کودکان و نوزادان هم به سن و قد کودک بستگی دارد.

نحوه چیدمان تخت خواب

تخت را باید در اتاق به صورتی قرار دهید که قسمت سر به سمت دیوار باشد تا خارج شدن و داخل شدن از تخت برایتان راحت باشد.

قسمت بالای تخت (تاج) معمولاً مرتفع‌ترین قسمت هر تخت خواب است. همان قسمت سر یا قسمت بالش، می‌تواند جدا یا چسبیده به دیوار باشد.

حتماً برای خرید تخت خواب تمام دقت خود را به کار بگیرید. از هزینه کردن برای تخت خواب نهراسید. به دلیل آن‌که تخت خواب وسیله‌ای است که باید آرامش را برای شما بعد از روزی پرکار فراهم کند. اینگونه است که خستگی و ناآرامی خود را به راحتی فراموش خواهید کرد. تنها در این صورت دوباره انرژی خود را برای روز بعد به دست می‌آورید. با هزینه کردن برای یک کالای خواب خوب و استاندارد از هزینه‌های بعدی درمان و دکتر در امانید. خرید یک تخت خواب استاندارد و مناسب، موردی اصلی است که باید توجهی ویژه به آن داشت. گاهی بر اثر استفاده از تخت خواب های غیر استاندارد صدمات غیر قابل جبرانی به اشخاص وارد شده است. برخی افراد مجبور شدند برای درمان به پزشک نیز مراجعه کنند. با انتخاب درست تخت خواب، بدن خود را در هنگام خوابیدن برابر این مشکلات ایمن کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که به صورت میانگین هر فرد در طول شبانه روز ۸ ساعت را باید خواب باشد. ۸ ساعت، برابر با مدت زمان ساعات کار اداری می‌باشد. پس زمان کمی نیست و یک سوم از زندگی هر فرد است.

نکات مهم برای خرید مناسب

امروزه مدل‌های زیادی از تخت خواب در بازار موجود است. به همین دلیل یافتن و انتخاب گزینه مناسب تا حدی دشوار است. امّا شما خسته نشوید. با دانستن نکات مهم زیر، راهنمای خوبی برای خرید مناسب خواهید داشت :

در ابتدا و قبل از تصمیم به خرید و رفتن به بازار و جستجو، طول و عرض اتاق خواب خود را با دقت اندازه بگیرید. ممکن است اتاق شما به قدری کوچک باشد که مجبور به خرید مبلمان تخت خوابشو، یا تخت‌های تاشو شده در دیوار باشید. می‌توان اینگونه گفت که تصمیم‌گیری درباره اندازه یک تخت مناسب، نیمی از کار است و شما با تفکر و برنامه‌ریزی مناسب نیمی از کار را انجام داده‌اید.

قبل از خرید تخت خواب باید نکته دیگری را نیز درنظر داشت. پیدا کردن اطلاعات لازم از طریق منابع گوناگون درباره انواع تختخواب‌ ها و جنس آنها. حتماً به این نکته توجه کنید که فضا بهینه باشد و پایه‌های سنگین تخت و یراق زینتی زیاد آن باعث نشوند تا تخت خواب فضای بسیاری را اشغال کند. تخت یک نفره استاندارد عرض حدودی ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر و تخت‌های دونفره پهنایی معادل با ۱۴۰ تا ۱۸۰ سانتی‌متر دارند.

حتماً به ارتفاع تخت خواب نیز دقت کنید. ارتفاع تخت خواب هنگام نشستن و بلند شدن از روی تخت نکته بسیار مهمی است. باید به گونه‌ای باشد که راحتی شما را فراهم کند.

ابعاد استاندارد

اندازه های استاندارد تختخواب از قرار زیر می‌باشد:

  • ارتفاع تخت خواب معمولاً ۳۵ سانتیمتر است.
  • ابعاد (عرض و طول) تخت خواب یک نفره ۹۰ در ۲۰۰ سانتی‌متر.
  • ابعاد (عرض و طول) تخت خواب دو نفره (۱۸۰ یا ۱۶۰) در ۲۰۰ سانتی‌متر.

نهایتاً اول و آخر باید با توجه به راحتی و سلیقه خود، جنس تختخواب مانند فلز، چوب، ام‌دی‌اف و. . . را انتخاب کنید. درنظر داشته باشید که تخت خواب فلزی زودتر به صدا می‌افتد. ممکن است سر و صدای تخت فلزی باعث آزار و اذیتتان شود. در هر حال امروزه تخت خواب‌ها از جنس ‌ام‌دی‌اف جزء متداول‌ترین انواع تختخواب‌ها به‌حساب می‌آیند. دقت کنید که چارچوب تخت محکم باشند. چارچوب خوب سال‌ها کار می‌کند. بنابراین از محکم بودن چارچوب تخت اطمینان پیدا کنید و اتصالات را خوب چک کنید.

ممکن است مدل خاصی از تخت خواب را در اینترنت یا در کاتالوگ‌ها دیده باشید که در بازار وجود نداشته باشد. می‌توانید آن مدل را سفارش داده تا برای شما بسازند. با آنکه خرید تخت آماده به‌صرفه‌تر و ارزان‌تر از تخت سفارشی خواهد بود؛ امّا سفارش آن نیز مزیت‌های بسیاری دارد. گامی نو دنا با افتخار هرگونه تخت خواب با طرح و رنگ را برای شما آماده می‌کند. البته از فروشگاه نیز می‌توانید تخت خواب آماده را سفارش داده و تحویل بگیرید.

قبل از خرید تخت خواب این نکات را در نظر داشته باشید:

مطالعات نشان داده است که میزان کارایی افراد بعد از ۸-۷ ساعت خواب خوب و کامل افزایش می‌یابد.

داشتن تخت‌خوابی مناسب، ملحفه کتان و فضایی آرام، برای یک خواب راحت لازم است.

قبل از خرید تخت جدید، اطلاعات لازم در این مورد را کسب کنید:

درباره اندازه تخت مورد نظر درست تصمیم‌گیری کنید. همیشه گران‌تر بودن تخت‌خواب دلیلی بر راحت‌تر بودن آن نیست. به نکات فنی توجه داشته باشید. با توجه به قد و وزن خود، اندازه اتاق و یک یا دونفره بودن آن تصمیم درست بگیرید.

عمق تشک نیز مهم است. برای خواب راحت‌تر و بستری نرم‌تر، بعضی از سازندگان فوم و لایه‌های بیشتری را به تشک اضافه می‌کنند. اگر تخت‌خواب شما گود است، سعی کنید تشکی عمیق را انتخاب کنید.

دقت کنید چارچوب تخت محکم باشد. لبه‌های فلزی دارای دوام بیشتری هستند. چارچوب خوب سال‌ها برای شما کار می‌کنند. از محکم بودن چارچوب تخت اطمینان پیدا کنید.

بالش مناسب

شما یک‌سوم از مجموع شبانه‌روز را در بالین می‌گذرانید. بنابراین لازم است که قبل از خرید بالش از راحت بودن آن مطمئن شوید. انتخاب اندازه صحیح برای بالش بستگی به اندازه تخت و عادت خوابیدن شما نیز دارد. اگر بودجه محدودی برای این امر در نظر گرفته‌اید، یک یا دو بالش را که برای خواب است، از جنس خوب انتخاب کنید و یک مورد معمولی و ارزان‌تر را برای مطالعه و دکور در نظر بگیرید. اگر به پشت می‌خوابید، از بالشی پهن استفاده کنید. اگر عادت به خوابیدن به پهلو دارید، بالش را طوری انتخاب کنید که گودی گردن شما را پر کند.

بعضی بالش‌ها ضد آلرژی هستند. اگر دارای آلرژی هستید، حتماً از آن‌ها استفاده کنید. مقدار نرمی یا سفتی یک بالش بستگی به میزان مواد داخل آن دارد. اگر جنس بالش شما از پر است، هر 10 سال باید تجدید شود. روبالشی‌های پر باید به قدری ضخیم باشند که بیرون نفوذ نکند. بهتر است برای تمیز ماندن بالش‌ها از کاوری مخصوص برای بالش استفاده کنید.

برای اتاق کودک نیز میتوانید مجموعه کامل وسایل تخت خواب کودک را انتخاب و تهیه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *