آموزشی, مبلمان

از بین بردن خط و خش از روی چوب + ترفند های خانگی

از بین بردن خط و خش از روی چوب + ترفند های خانگی

زمانی که صحبت از خرید وسایل برای دکوراسیون منزل می‌شود یکی از جذاب‌ترین انتخاب‌ها از نظر طراحان و افراد معمولی، مبلمان ساخته شده از چوب است. اما متاسفانه این مبلمان بسیار حساس هستند و ممکن است به دلایل مختلف روی آنها خط و خش بیفتد که زیبایی و جلوه آنها را از بین ببرد.

اما باید به شما این مژده را بدهیم که از بین بردن خط و خش روی وسایل چوبی اصلاً کار سختی نیست و با ترفندهای خانگی مانند استفاده از روغن زیتون، سس مایونز، چای کیسه‌ای، مداد شمعی و … به راحتی می‌توانید این خط و خش را از بین ببرید.

در ادامه این مقاله از گامی نو به شما روش از بین بردن خط و خش با موارد ذکر شده را توضیح می‌دهیم.

استفاده از چای کیسه‌ای برای از بین بردن خط و خش 

یکی از مواردی که می‌توان از آن برای از بین بردن خط و خش کمک گرفت چای کیسه‌ای است که در همه خانه‌ها پیدا می‌شود. اگر روی سطح میز جلو مبلی جدید یا میز تلویزیون چوبی شما خط و خش‌هایی وجود دارد؛ به راحتی می‌توانید با استفاده از چای کیسه‌ای آنها را از بین ببرید به این صورت که پس از اینکه آب به دمای جوش رسید چای کیسه‌ای را داخل یک ظرف دربسته مانند قوری قرار داده و آب جوش را روی آن بریزید سپس صبر کنید تا به خوبی رنگ بدهد.

پس از آن با استفاده از یک پنبه چای را به قسمت‌های خراشیده شده ی روی میز تحریر متابخانه دار خود بزنید. سپس اجازه دهید تا خشک شود برای رسیدن به رنگ مطلوب و تیره‌تر می‌توانید این کار را به دفعات تکرار کنید. فقط توجه کنید که ممکن است قسمت‌های دیگر میز نیز رنگ بگیرد اگر چنین اتفاقی افتاد قبل از خشک شدن چای قسمت‌های متفرقه را از چای پاک کنید.

 چای کیسه‌ای برای از بین بردن خط و خش

چای کیسه‌ای برای از بین بردن خط و خش

از سس مایونز کمک بگیرید

شاید با شنیدن اسم سس مایونز و رنگ سفید آن در خصوص اثربخشی برای از بین بردن خط و خش دچار تردید شوید، اما یکی از  در دسترس‌ترین موارد برای از بین بردن خط و خش روی سطح چوب میز کنسول جدید، و تخت خواب راحتی استفاده از سس مایونز است.

در واقع کار اصلی را برای از بین بردن خراشیدگی‌های روی سطح کمد لباس چوبی، روغن موجود در سس است که انجام می‌دهد. برای این کار سس مایونز را روی قسمت‌های دارای خراشیدگی بمالید سپس اجازه دهید چند روزی استراحت کند و به خوبی به خورد چوب برود. این استراحت اجازه می‌دهد قسمت‌های خراشیده چوب به کمک روغن و رطوبت موجود در سس پر شود.

از بین بردن خط و خش از روی چوب با سس مایونز

از بین بردن خط و خش از روی چوب با سس مایونز

از بین بردن خراش با استفاده از روغن زیتون

روغن زیتون یکی از بهترین مواد برای جلا دادن به چوب و از بین بردن خط و خش‌هایی است که ممکن است سهوا یا عمداً روی وسایلی مانند میز ناهارخوری چوبی، میز و صندلی، دراور و غیره ایجاد شده باشد. 

برای از بین بردن خط و خش روی چوب با استفاده از روغن زیتون کافیست یک پارچه یا ابر را به روغن زیتون آغشته کنید و سپس روی سطح وسیله بکشید پس از کمی گذشت زمان روغن اضافه را با استفاده از یک پارچه دیگر خشک کنید. 

برای این کار نیاز به مقدار زیادی روغن زیتون نیست و تنها با چند قطره می‌توانید نتیجه مطلوب را ببینید.

از بین بردن خط و خش از روی چوب با استفاده از روغن زیتون

از بین بردن خط و خش از روی چوب با استفاده از روغن زیتون

با استفاده از مداد شمعی با خط و خش خداحافظی کنید

اگر به دنبال یک روش راحت و سریع برای از بین بردن خط و خش روی وسایل چوبی خود مانند میز آرایش چوبی یا شلف کتابخانه میگردید به شما استفاده از مداد شمعی را توصیه می‌کنیم اگر شما فرزند خردسال داشته باشید یکی از وسایلی که در میان لوازم و تحریر آنها یافت می‌شود مداد شمعی است که می‌تواند به شما برای از بین بردن خط و خش روی چوب کمک کند. از یک مداد شمعی با رنگ نزدیک به وسایل خود استفاده کنید و روی تمام خط و خش‌های میز را با آن بپوشانید. 

از بین بردن خط و خش از روی چوب با مداد شمعی

از بین بردن خط و خش از روی چوب با مداد شمعی

سپس با استفاده از انگشتان خود شروع به ماساژ دادن این خط‌ها کنید تا کاملاً با رنگ اطراف یعنی چوب به کار رفته در وسیله شما همرنگ شود. برای مدتی از قرار دادن وسایل روی سطح کار خودداری کنید قسمت‌های ترمیم شده خشک شود.

البته استفاده از مداد شمعی برای از بین بردن خط و خش‌های کم عمق بیشتر جواب می‌دهد.

گردو هم مفید برای خودتان هم وسایلتان

از بین بردن خط و خش از روی چوب با گردو

از بین بردن خط و خش از روی چوب با گردو

یک عدد مغز گردو را مانند یک پاک کن در دست بگیرید و روی تمام خراشیدگی‌ها بکشید روغن طبیعی موجود در گردو به از بین بردن خط و خش روی وسایل چوبی مانند تخت خواب راحتی کمک زیادی می‌کند استفاده مرتب از این روش می‌تواند در صحیح و سالم نگه داشتن وسایل شما کمک کننده باشد.

مداد ابرویتان را بیاورید

از بین بردن خط و خش از روی چوب با مداد ابرو

از بین بردن خط و خش از روی چوب با مداد ابرو

همونطور که استفاده از مدادهای شمعی می‌تواند در از بین بردن خط و خش کمک کند مدادهای ابروی چرب هم اثربخشی زیادی در این زمینه دارند. شما به راحتی می‌توانید یک مداد ابروی همرنگ با شلف دیواری خود پیدا کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *