دکوراسیون

بهترین نحوه و اصل چیدمان گل وگیاه در خانه که بهتر است بدانید

خیلی از ما دوست داریم تا گل و گیاهان را در خانه خود نگهداری کنیم و به وسیله آنها به خانه و چیدمان دکوراسیون خانه خود رنگ و بو بدهیم، اما اینکه باید گیاهان را در کدام قسمت خانه قرار دهیم ممکن است کمی سخت و حتی گیج کننده باشد. به همین دلیل در این مقاله از گامی نو به شما اطلاعاتی را ارائه می دهیم که میتواند در این زمینه کمک کننده باشد.

بهترین مکان برای قرار دادن گیاهان در خانه کجاست؟

زمانی که برای خرید گیاهان آپارتمانی برای خانه خود می روید باید دقیقا مشخص نمایید که این گیاه را برای کدام اتاق خانه میخواهید و آیا در آن زیبا به نظر می رسد یا خیر؟ برای مثال یک گلدان بزرگ با گیاهی مانند برگ انجیری در کنار تخت خواب ما ممکن است زیبا به نظر نرسد. اما یک گلدان سانسوریا کوچک که خاصیت تصویه کنندگی هوا را نیز دارد روی میز پاتختی انتخاب مناسبی خواهد بود.

برای رشد بهتر گیاهان چه کارهایی باید انجام داد؟

در کنار این موضوع باید شرایط مناسب برای رشد گیاه را نیز در نظر بگیرید، اولین نیاز هر گیاهی برای رشد نور خورشید است. گیاهان برای ادامه زندگی و حیات بسته به نوع شان به نور طبیعی خورشید آن هم به مقدار زیاد و قابل توجه احتیاج دارند.
پس در هنگام انتخاب یک گیاه برای اتاق در نظر داشته باشید که میزان نور آن با احتیاجات گیاهان شما هم خوانی داشته باشند. زیرا برخی گیاهان ممکن است تنها به روشنایی احتیاج داشته باشند و نیازی نباشد آن ها را در مقابل تابش آفتاب قرار داد و برخی دیگر باید حتما در معرض مستقیم نور خورشید قرار بگیرند.

اگر در خانه خود پنجره ای شرقی دارید می توانید طیف وسیعی از گیاهان را برای نگهداری و پرورش انتخاب نمایید، اما اگر پنجره های غربی و جنوبی دارید بهتر است با یک پرده از تابش مستقیم نور بر گیاهان محافظت نمایید. و یا آن ها را با فاصله از پنجره روی دراور یا کمد لباس خود قرار دهید.

اگر به گیاهان علاقه دارید و از وجود آنها در خانه خود لذت میبرید، اما خانه ای کم نور دارید، میتوانید از گیاهانی مانند: پتوس، سرخس، بامبو و پیچک استفاده کنید. البته منظور مکان های کم نور هستند نه محیط هایی که هیچ نوری ندارد در این صورت باید از نور های مخصوص برای رشد در کنار گیاهان خود استفاده نمایید تا محیط مطبوع برای رشد را برای آنها فراهم نمایید.

یکی از ضروری ترین اقدامات برای رشد گیاهان، زهکشی مناسب است. اگر یک گیاه به غیر از گیاهان آبزی را پرورش می دهید، باید برای گل خود گلدانی با زهکشی مناسب در کف آن را خریداری نمایید. اگر دوست دارید از گلدان های دکوراتیو و زیبا برای گیاه خود در کنار میز تلویزیون خود استفاده نمایید که اکثرا فاقد زهکشی مناسب هستند، و نمی خواهی با ایجاد دستی سوراخ گلدان را معرض شکستن و آسیب قرار دهید، میتوانید یک گلدان پلاستیکی با زهکشی مناسب را داخل این گلدان ها قرار دهید تا هم شرایط مناسب برای گیاه را فراهم کرده باشید و هم زیبایی را به دکور خانه خود بیاورید.

بهترین مکان برای قرار دادن گیاهان از نظر طراحی داخلی

قرار دادن گیاهان در خانه میتواند به بزرگتر نشان دادن آن کمک کند به شرط آن که آنها را در حاشیه خانه و دور از مرکز قرار دهیم، فضاهایی مانند روی میز کنسول، روی شلف دیواری میتواند بهترین نقاط برای قرار دادن گلدان ها در اتاق هستند.

قرار دادن گیاهان به صورت آویز نیز دوباره مد شده است به شرت آن که در موقعیت درست آویزان شود. بهتر است گیاهانی را به صورت آویز قرار دهید که مانند پتوس شاخه های آویز نیز داشته باشند گیاهانی که رشد عمودی دارند بای آویز مناسب نیستند.
برای ایمنی بیشتر بهتر است که از آویزان نمودن گیاهان در بالای قسمت های نشیمن و رفت آمد، بپر هیزید. نکته ای که در مورد آویزان کردن گل ها باید به آن توجه کنید این است که مخصوصا در فصول سرد و استفاده از وسایل گرمایشی، حرارت در نزدیک سقف جمع می شود و گرما میتواند گل ها را پژمرده کند.

برای زیبا تر شدن گلدان ها بهتر است که خاک آن ها را با سنگ های تزیینی و یا صدف بپوشانید. میتوانید برخی از گیاهان مثل سرخس ها را در سرویس بهداشتی نیز بگنجانید تا این فضا را نیز زیبا نمایید. 

اصول فنگ شویی برای قرار دادن گیاهان در خانه

یکی از مباحث داغ سال های اخیر اصول فنگ شویی در چیدمان میباشد. گیاهان نیز نقش مهمی و بسزایی در این اصل ایفا میکنند. در این مکتب گیاهان دارای اهمیت هستند زیرا هوا را تمیز و تصفیه میکنند و استرس را کاهش می دهند. قرار دادن یک گیاه در معرض دید برای مثال روی میز جلو مبلی یا میز ناهار خوری هدفمندی و رضایت و لذت را به فرد القا میکنند.

یکی از نکات مورد توجه در مورد گیاهان از نظر فنگ شویی جذب شانس و انرژی مثبت است که میتوانید با قرار دادن گیاهان در موقعیت های مناسب، انرژی لازم برای این اهداف را در خانه خود جاری نمایید و برای خود و خانوادتان خوش شانسی و موفقیت را جلب نمایید.

گیاهان می توانند انرژی مثبت طبیعت را به داخل خانه های ما بیاورند و و ارتباط ما با زمین و مادر طبیعت را بیشتر کنند. از نظر انرژی آنها بسیار شفا بخش هستند و کیفیت ها را بهتر میکنند و با ایجاد خطوط نرم زیبایی و لطافت دکوراسیون را بیشتر میکنند.

بهترین و با انرژی ترین گیاهان از نظر فنگ شویی

پتوس

این گیاه علاوه بر اینکه انرژی مثبت بالایی دارد، تصفیه کننده هوای خوبی هستند و برای قرارگیری در آشپزخانه بسیار مناسبند می توانید آن ها را بالای کابینت ها قرار دهید و با آویزان کردن شاخه های آن ها زیبایی دکور خود را بیشتر کنید. مراقبت از گیاه پتوس بسیار راحت است و برای افراد کم تجربه مناسب هستند. برگ های گرد و نرم این گیاه انرژی را به خوبی در خانه جریان می دهد و آن را در سر تا سر خانه شما پخش میکند.

آلوئه ورا

از بین تمام گیاهانی که در فنگ شویی مورد توجه هستند، آلوئه ورا جایگاه ویژه ای دارد. این گیاه نیز به نگهداری و مراقبت ساده ای نیاز دارد و برای از بین بردن بدشانسی و انرژی مثبت بسیار مناسب هستند. برای از بین بردن امواج الکترومغناطیسی این گیاه را در نزدیکی کامپیوتر خود روی میز تحریر تان یا ماکروویو خود قرار دهید. بهتر است این گیاه را در مکانی قرار دهید که حداقل 6 تا 8 ساعت از نور آفتاب بهره ببرد و زمانی به آبیاری آن اقدام نمایید که خاک آن کاملا خشک شده باشد.

با الهام از gardeningknowhow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *