دکوراسیون

راهنمای قرار دادن وسایل در فضای کم مخصوص آپارتمان نشین‌ها (1)

یکی از معضلات چیدمان خانه‌ها امروزه این است که فضای کمی در اختیار افراد قرار دارد. زندگی در یک فضای کوچک می‌تواند بسیار مشکل ساز باشد و حتی با وجود تعداد کمی وسیله به سرعت به هم ریخته شود در نهایت باعث شود که فضا فوق العاده آشفته به نظر برسد. به عنوان یک اصل در محیط های کوچک شما باید فضاهای ذخیره سازی مناسبی برای خود داشته باشید تا بتوانید وسایلتان را در آنها قرار دهید بدون اینکه مزاحم شما شوند و نیز از بین اشیا به راحتی عبور و مرور کنید.

مهمترین نکته‌ای که در فضاهای کوچک به شما کمک می‌کند تا یک دکوراسیون زیبا داشته باشید بدون اینکه وسایل شما جوری به نظر برسد که انگار روی هم انباشته شده‌اند، این است که آن را خلوت و ساده نگه دارید. اما اگر به دکوراسیون‌های شلوغ و پر زرق و برق علاقه دارید یا به اصطلاح ماکسیمالیست هستید به شما به هیچ عنوان اجرای آن را فضاهای کوچک توصیه نمی‌کنیم.

بنابراین در یک فضای کوچک نیاز است که فضای خالی به اندازه کافی وجود داشته باشد تا چشم افراد بتواند به یک تعادل بصری بین مناطقی که از اشیا انباشته شده و مناطقی که خالی است، برسد. چیزی که همه طراحان دکوراسیون در مورد چیدمان فضاهای کوچک توافق دارند این است که علاوه بر فراهم کردن فضای ذخیره سازی مناسب، شما باید با استفاده از رنگ‌های روشن و ترفندهای چیدمان، خانه خود را دلباز نشان دهید.

مبلمان را با دید باز و عاقلانه انتخاب کنید

زمانی که به سراغ خرید و انتخاب مبلمان خانه خود می‌روید با توجه داشته باشید که فضا را  برای قرارگیری آن وسیله از قبل اندازه‌گیری کرده باشید. برای مثال اینکه یک جا کفشی مدرن نزدیک ورودی خانه شما به راحتی قرار می‌گیرد و مانعی برای رفت و آمد یا باز شدن در نباشد. علاوه بر این انتخاب مبلمان‌های دارای جزئیات کمتر و ساده باعث می‌شود که فضا خلوت‌تر دیده شود.

ترفندهایی مثل خرید مبلمان‌های پایه‌دار یا میزهای شیشه‌ای باعث می‌شود که فضای شما بُعد دار دیده شود و بدون شکست نقاط دید، بزرگتر به نظر برسد. برای مثال یک کمد لباس جدید پایه‌دار، نسبت به یک کمد لباس قرار گرفته روی زمین، فضا را بازتر نشان می‌دهد.

برای هماهنگی بین وسایل موجود در یک فضا بهتر است، سعی کنید آنها را از یک سبک و با یک نوع طراحی انتخاب کنید مثلاً اگر مبل‌های خود را پایه‌دار انتخاب کرده‌اید بهتر است میز جلو مبلی جدید نیز به این سبک باشد. هماهنگی بین اجزای یک دکوراسیون باعث می‌شود چشم آنها را گروهبندی کرده و به صورت ذهنی از آشفتگی دور نگه دارد.

برای چیدمان برنامه‌ریزی کنید

اگر فضای محدودی در اختیار دارید و مجبورید از این فضا استفاده‌های متعددی داشته باشید، برای مثال یک اتاق خواب که هم برای استراحت هم برای خوابیدن و مطالعه از آن استفاده می‌کنید باید بتوانید محیط را به قسمت‌های مجزا تقسیم کنید.

توجه داشته باشید که بخش‌بندی یک فضا باید دارای منطق و استراتژی باشد تا کاربردی و زیبا به نظر برسد. اگر در اتاق خوابتان پنجره دارید، باید تخت خواب دو نفره را در دورترین حالت نسبت به پنجره قرار دهید؛ یعنی در تاریک‌ترین قسمت اتاق و میز تحریر کتابخانه دار مدرن یا مبلی که برای استراحت از آن استفاده می‌کنید را نزدیک پنجره یعنی در روشن‌ترین قسمت اتاق قرار دهید.

اگر هم در هنگام کار یا مطالعه به شلف کتابخانه برای دسترسی به وسایل مورد نیازتان احتیاج دارید قرار دادن یک شلف دیواری دیواری بالای میز تحریر می‌تواند به شما کمک کند تا یک کتابخانه در نزدیک‌ترین نقطه به میز کارتان داشته باشید. اگر محدودیتی در قیمت میز تحریر برای شما وجود ندارد با خرید یک میز دارای کمد و کشو می‌توانید به نظم دادن در اتاقتان کمک زیادی کنید زیرا معمولا سطح این میزها مستعد جمع شدن وسایل ریز و درشت است.

با الهام از catesthill

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *