آموزشی, دکوراسیون

راهنمای قرار دادن وسایل در فضای کم مخصوص آپارتمان نشین‌ها (2)

راهنمای قرار دادن وسایل در فضای کم مخصوص آپارتمان نشین‌ها (2)

همانطور که در قسمت اول این مقاله گفتیم، چیدمان خانه های کوچک با توجه به فضای کمی که در اختیار دارند می تواند مشکل باشد به همین دلیل ما ترفند ها یا راهکار هایی برای این موضوع ارائه دادیم:

وسایل بزرگتر انتخاب کنید

شاید این جمله که باید وسایل بزرگتری برای خانه خود انتخاب کنید با مفهوم کمبود جا و فضاهای کوچک برای شما دارای ضد و نقیض باشد، اما بهتر است به جای انتخاب چندین وسیله کوچک یک وسیله بزرگ و کاربردی داشته باشید. وجود تعداد زیادی اشیای کوچک می‌تواند باعث آشفتگی فضا شود و خانه شما را شلوغ نشان دهد، چیزی که دقیقاً در خانه‌های کوچک می‌تواند زیبایی دکوراسیون را از بین ببرد.

اگر به مجله‌های دکوراسیون دقت کرده باشید، در فضاهای کوچک مثل اتاق نشیمن به جای استفاده از یک کاناپه بزرگ و دو مبل تک نفره از مبل‌های ال استفاده کرده اند که یک تکه و جادار هستند. همچنین استفاده از یک میز جلو مبلی بزرگ به جای چند میز عسلی کوچک می‌تواند فضا را یکدست‌تر کند در حالی که همه به میز دسترسی مناسب را دارند.

نکته مهم در دکوراسیون این است که فرش شما به اندازه کافی بزرگ باشد که حداقل قسمت پایه‌های جلویی مبلمان شما روی آن قرار گیرند. استفاده از یک فرش کوچک که وسط اتاق شناور است می‌تواند فضای شما را کوچک‌تر از آنچه که هست نشان دهد. با توجه به نقش مهم فرش در دکوراسیون می‌توانید از این عنصر برای بخش‌بندی فضای خود نیز استفاده کنید برای مثال با استفاده از دو فرش می‌توانید به راحتی منطقه نشیمن را از غذاخوری جدا کنید.

در مورد مبلمان اتاق خواب هم گاهی اوقات داشتن وسایل بزرگتر کاربردی‌تر هم هست برای مثال خرید کمد لباس بزرگ و جادار می‌توانند نیاز شما به کمد، شف، دراور لباس حتی کتابخانه را برطرف کند و تمام وسایل شخصی شما را در خود و پشت درهای صاف و یکدست خود جا دهد. به این ترتیب بی‌نظمی و شلوغی اتاق کاهش پیدا می‌کند و وسایل شما نیز هر کدام دارای فضای مخصوص خود خواهند بود.

بین وسایل خود فضای کافی قرار دهید

همانطور که در ابتدای مقاله هم به این موضوع اشاره کردیم وجود فضایی تنفس بین عناصر مختلف دکوراسیون در یک فضا کمک می‌کند که چشم بین اشیا به راحتی حرکت کند. همچنین شما برای رفت و آمد در بین آنها دچار دردسر نشوید. برای زیباتر دیده شدن دکوراسیون بهتر است برخی از آنها را کمی از دیوار فاصله دهید، وجود فاصله بین مبلمان و دیوار پشت آنها چشم را فریب می‌دهد که به اندازه کافی فضا در این قسمت وجود دارد از آنچه که باید عقب‌تر است به همین دلیل تصور اینکه اتاق بزرگتر از آنچه که هست را در ذهن ایجاد می‌کند.

در بین اشیایی که برای دکور کردن روی سطوح مختلف مانند قفسه‌ها یا میزها قرار می‌دهیم نیز فضای خالی باقی بگذارید. تا دکوری مورد نظر شما جلب توجه بیشتری کند و واضح‌تر دیده شود. همچنین سعی کنید از اشیا با ارتفاع‌های مختلف بهره بگیرید تا چشم در بین آنها حرکت مناسب را داشته باشد. همانطور که اشاره کردیم برخی از عناصر مانند میز جلو مبلی یا میز ناهارخوری شیشه‌ای به دلیل اینکه فضای پشتشان را نشان می‌دهد باعث می‌شود شما اشغال فضا توسط آنها را حس نکنید.

مطمئن شوید که نور کافی در فضا وجود دارد

این نکته به خصوص اگر فضای شما نور طبیعی کافی ندارد، بسیار حائز اهمیت است. شما باید بتوانید با استفاده از منابع نوری مختلف لایه بندی‌های نوری مناسب را ایجاد کنید. برای مثال در یک اتاق خواب استفاده از هالوژن‌های سقفی آباژور و لوستر میتواند نور کافی برای جلوه دادن به عناصر استفاده شده در اتاق را فراهم کند.

برای ورود حداکثری نور طبیعی به اتاق سعی کنید پنجره‌ها را با پرده‌های نازک که نور را عبور می‌دهد بپوشانید، استفاده از پرده‌ها به رنگ روشن به این امر بسیار کمک می‌کند. اگر خانه متعلق به خودتان است و مستاجر نیستید می‌توانید با حذف دیوارهای اضافی فضا را یکدست‌تر کرده و به این ترتیب نور ساطع شده از منابع طبیعی را به همه جای خانه خود انتقال دهید.

سعی کنید در راهروها و فضاهایی که نور به آنها نمی‌رسد از منابع نوری مختلف استفاده کنید. برای مثال استفاده از یک میز کنسول در راهرو و کمک گرفتن از یک آباژور برای تزیین آن بدون هیچ زحمت زیادی می‌تواند یک منبع نوری مناسب را فراهم کند. استفاده از دیوارکوب‌ها در قسمت‌های بالای مبلمان بدون اشغال فضا، نور مناسب را برای محیط فراهم می‌کند. اینکار همچنین باعث زیباتر شدن دکوراسیون نیز می‌شوند. 

وجود نور کافی کمک می‌کند که دکور شما زیباتر به نظر برسد در حالی که در یک اتاق تاریک با زیباترین وسایل هم، خود را نشان نمی‌دهند. به همین دلیل است که یک وسیله در فروشگاه پرنور زیبا است و شما آن را خریداری می‌کنید اما زمانی که در خانه خود قرار می‌دهید جلوه لازم و مد نظر شما را ندارد.

با الهام از catesthill

مطالعه قسمت اول :

راهنمای قرار دادن وسایل در فضای کم مخصوص آپارتمان نشین‌ها (1)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *