آموزشی

بررسی صدا دادن و جیر جیر کردن تخت خواب

همه ما برای داشتن خوابی راحت به محیطی آرام نیاز داریم. اما گاهی اوقات صدا دادن و جیر جیر کردن تخت خواب در حال چرخش ما موقع خواب، بدترین اتفاق ممکن است. اما چه چیزی باعث صدای جیر جیر تخت می شود و چگونه می توانید آن را تعمیر کنید؟انتخاب بنر مقاله

منبع را شناسایی کنید

ابتدا باید بفهمید که صداها از کجا می آیند. سه منبع اصلی ممکن برای صداهایی که می شنوید وجود دارد:

  • خود تشک
  • کفی تخت
  • چارچوب اصلی تخت

تشک های با کیفیت و تمام فوم باعث ایجاد صدای جیر جیر نمی شوند، بنابراین اگر چنین تشکی دارید، مطمئن باشید که صدا از جاهای دیگیر نظیر پایه ها می آید.

تشک های ترکیبی به دلیل داشتن فنرهای فلزی بیشتر باعث ایجاد سر و صدا هستند. اگر تخت خوابی دارای تشک ترکیبی دارید، به سادگی تشک را از روی تخت برداشته و روی زمین قرار دهید، سپس روی آن دراز بکشید و حرکت کنید. اگر تشک در این حال صدا ایجاد می کند، پس مشکل از فنرهای فلزی تشک شماست.

اگر کفی تخت صدا می دهد، بهتر است یک کفی تخت جدید بخرید انواع مختلف فلزی و چوبی از کفی تخت وجود دارد که می توانید بنابر نیاز و سلیقه تان یکی از آن ها را تهیه نمایید.

اما اگر با تشک و کفی تخت مشکل جیر جیر کردن تخت حل نشد احتمال زیاد اشکال از چارچوب اصلی تخت است که در ادامه به تکنیک هایی برای رفع آن اشاره می کنیم.

کفی جک دار دو نفره تمام کلاف

کفی جک دار دو نفره تمام کلاف

اتصالات را سفت کنید

بیشتر چارچوب های تخت توسط اتصالاتی مثل پیچ به هم متصل می شوند. این قسمت ها منبع های رایجی از صدای جیر جیر هستند، بنابراین برای جلوگیری از سر و صدا، مکان خوبی برای شروع هستند. تمام اتصالات محصولات گامی نو با دستگاه الیت انجام می شود.

برای شروع، فقط با استفاده از یک آچار یا پیچ گوشتی، تمام اتصالات روی چارچوب تخت خود را محکم کنید. همچنین ممکن است اضافه کردن واشرهای پلاستیکی را برای رسیدن به اتصالی محکم تر، بدون ساییدگی دو قسمت روی هم که اغلب باعث جیرجیر می شود، استفاده نمایید.

پس از اعمال تغییرات، مجدد روی تخت دراز کشیده و حرکت کنید. اگر مشکل ادامه داشت به سراغ مراحل بعد بروید.

روغن کاری اتصالات

برای فریم های تخت های فلزی یا هر قسمتی که با پیچ های فلزی بسته می شود، استفاده از روغن کاری می تواند بسیار کمک کننده باشد. محصولاتی مانند گریس ها یا روغن های چرخ خیاطی را می توان به راحتی در قسمت های اتصال ریخت که اغلب باعث کاهش سر و صدا می شوند.

اگر سفت کردن و روغن کاری اتصالات تخت مشکل را برطرف نکرد، منبع صدا احتمالا جای دیگری است.

لایه اضافه بین تخت و تشک

در بسیاری از موارد، صدا می تواند به دلیل اصطکاک بین تشک و چارچوب تخت ایجاد شود. اگر اینطور باشد، با یک لایه ملافه یا پتو های نازک مسافرتی فریم تخت یعنی جایی قرار است تشک روی قرار گیرد را به خوبی بپوشانید و سپس تشک را مجدد روی آن قرار دهید. این کار باید تا حد زیادی اصطکاک را کاهش دهد و به دنبالش صدا ها کم شوند.

تشک پد دار کلاسیک طبی

تشک پد دار کلاسیک طبی

با دنبال کردن این مراحل، باید بتوانید منبع سر و صدا را شناسایی کنید و امیدوارم بتوانید مشکل را برطرف کنید. اگر جیر جیر ها ادامه داشت، چند کار دیگر وجود دارد که می توانید آن ها را امتحان کنید:

  • از پد هایی بین کفی تخت و چارچوب استفاده کنید تا سر و صدای حاصل از برخورد آن ها با یک دیگر را کاهش دهید.
  • از همین پد ها زیر پایه های تخت استفاده کنید تا پایه های تخت در برخورد با کف اتاق صدا ندهند.
  • تخت را به طور کامل به دیوار بچسبانید و اگر فاصله ای بین آن ها وجود دارد، به وسیله انواع فوم پر کنید تا تخت حداقل حرکت و تکان را داشته باشد.
  • مناطقی که دو قسمت از فریم با هم تماس دارند را مخصوصا در تخت های چوبی به وسیله موم پوشش دهید تا اصطکاک کاهش یابد.

معمولا چه چیزهایی باعث جیر جیر تخت می شود؟

صدای جیر جیر یا سایر صداهای این چنینی می تواند از خود تشک،کفی تخت ، از فریم تخت یا از چندین منبع به طور همزمان باشد. به طور کلی بهتر است هر جزء را جداگانه آزمایش کنید تا علت مشکل مشخص شود. برای جلوگیری از این دست اتفاقات ترجیحا سرویس خواب خود شامل میز پاتختی، دراور، کمد لباس، میز آرایش، میز تحریر، کتابخانه، صندلی و نشیمن و .. را از تولید کنندههای معتبر مثل گامی نو خریداری کنید.

مدل‌های تشک ترکیبی اغلب با افزایش زمان بیشتر جیرجیر می‌کنند. صدا از فنر های فلزی استفاده شده در این مدل ها می آید که با فرسودگی شان می توانند بیشتر و بیشتر به هم ساییده شوند. از طرف دیگر تشک های تمام فوم و تمام لاتکس، چون فاقد اجزای فلزی هستند، جیر جیر نمی کنند.

در فریم ها و چارچوب تخت ها منشا صدا معمولا به دلیل اصطکاک بین اجزا است. لبه های کفی تخت ها ممکن است به چارچوب تخت ساییده شود و یا اتصالات به طور دقیقی انجام نگرفته باشد و یا به خوبی سفت نشده باشد که در این صورت باعث اصطکاک و سر و صدای زیاد می شوند

یکی دیگر از احتمالات کمتر رایج این است که صدای جیر جیر تخت می تواند در اثر اصطکاک بین تخت و کف اتاق یا دیوارهای اطراف ایجاد شود. در این مورد، مشکل معمولاً به دلیل نامیزان بودن پایه های تخت است.

مطالب مرتبط که ممکن است موردپسند باشد.

5 مورد از پرفروش ترین مدل های میز تلویزیون در سال 1403 – گامی نو دنا (gaminodena.com)

رنگ دیوار پذیرایی؛ رنگ های مناسب برای پذیرایی های کوچک – گامی نو دنا (gaminodena.com)

پوشاندن دید تراس، چند راه حل جذاب برای حل این موضوع – گامی نو دنا (gaminodena.com)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *