آموزشی, دکوراسیون

تفاوت دکوراسیون کلاسیک و مدرن! کدام بهتر است؟

تفاوت دکوراسیون کلاسیک و مدرن! کدام بهتر است؟

انتخاب سبک دکوراسیون برای برخی افراد تصمیم دشواری است. زیرا نظرات افراد خانوداه، نیاز ها و نیز اطلاعاتشان جهت و مسیر طراحی را تعیین می کند.

هر خانه ای الزامات خاص خود را دارد که طراح باید هنگام انتخاب سبک مناسب به آن توجه کنید. ما در گامی نو قبل از طراحی خانه تان، راهنمای ساده ای برای دانستن تفاوت سبک کلاسیک و مدرن در اختیار شما قرار می دهیم تا بتوانید به راحتی بین آن ها انتخاب کنید.

در این راهنما با تفاوت عناصر موجود در سبک کلاسیک و مدرن آشنا می‌شویم و بهترین و مناسب‌ ترین آن‌ها را برای هر کدام ذکر می‌کنیم. شما پس از پایان این مقاله می توانید به راحتی برای سبک دکوراسیون خود، تصمیم بگیرید.

میز تلویزیون آویسا

میز تلویزیون آویسا

سقف ها

در سبک جدید یا مدرن، سقف ها ساده هستند و تا جای ممکن نورگیرها و به صورت نا محسوس قرار داده می شوند. اما در مورد سقف های سَبک کلاسیک، معمولاً در بیش از یک سطح ساخته می شوند یعنی به صورت پلکانی هستند و با گچ کاری تزئین می شوند. در این سبک علاوه بر نیاز به استفاده از لوسترها و آباژور های کلاسیک برای نورپردازی، می توان به طلا کاری طرح هایی روی سقف برای بخشیدن زرق و برق بیشتر فکر کرد.

در کلاسیک استفاده از لوستر های پر از جزئیات برای بخش نورپردازی اصلی ضروری است، بر خلاف سبک مدرن که می توانید از نورپردازی اصلی صرف نظر کنید و فقط به هالوژن ها تکیه کنید.

دیوارها

دیوارها در سبک جدید یا مدرن معمولاً ساده ساخته می شوند و در اغلب موارد به رنگ های ساده اکتفا می شود اما در سبک کلاسیک، بیشتر دیوار ها را با پنل های دیواری و گچبری تزئین می شوند  و همچنین می توان روی انتخاب کاغذ دیواری هایی با الگوهای کلاسیک و رنگ های مخملی با جلوه های مختلف نیز فکر کنید.

مبلمان

میز کنسول آلفا، میز کنسول جدید و مدرن ساخته شده در مجموعه گامی نو

میز کنسول آلفا، میز کنسول جدید و مدرن ساخته شده در مجموعه گامی نو

مبلمان کلاسیک از چندین جنبه از جمله رنگ ها، شکل ها، متریال و غیره با مبلمان مدرن متفاوت است.

به عنوان مثال، در سبک مدرن، بر خلاف سبک کلاسیک که در آن اسکلت مبلمان نمایان است و با نقش و نگار و کنده کاری ها تزئین شده است، مبلمانی را خواهید دید که اسکلت آن ها کاملا یا اکثر پوشیده شده است و معمولا جز پایه ها بخش دیگری از آن مشخص نیست.

از نظر رنگ‌ ها، سبک مدرن تنوع پذیر است و تقریبا از بین همه رنگ ها حق انتخاب دارید، اما رنگ های اصلی و شاخص مثل سفید، مشکی، طوسی و… نماد های سبک مدرن هستند. اما در سبک کلاسیک، بژ، طلایی و قهوه‌ای همیشه قهرمان های صحنه هستند و با گروهی از رنگ‌های متفاوت بنا به سلیقه، دکوراسیون را زیبا و برجسته می‌کنند.

در سبک کلاسیک، برخی از عناصر مانند کنسول و آباژور همچنان ضروری هستند، اما در سبک مدرن، شما به راحتی آنچه بدان نیاز دارید و با محیط همخوانی دارد را انتخاب می کنید.

نقش و نگار ها

طرح ها و نقوش در هر سبکی متفاوت هستند، اما آنچه سبک مدرن را متمایز می‌کند، استفاده از اشکال هندسی و نقوش بدون پیچیدگی یا همپوشانی است، بر خلاف سبک کلاسیک که با جزئیات یا طرح های ظریف که در هم پیچیده شده اند، متمایز می‌شود و حتی گاهی اوقات از تزئینات مرتبط با تاریخ یا فرهنگ مکان ها و حتی محیط اطراف نیز در آن می توان بهره برد. برای مثال تخت خواب هایی با تاج های بزرگ و کار شده در سبک کلاسیک به چشم می خورند و تخت خواب های بدون تاج یا با تاج ظریف در سبک دکوراسیون مدرن، متداول هستند.

تخت خواب دو نفره کارینو

تخت خواب دو نفره کارینو

رنگ ها

همانطور که قبلاً اشاره کردیم، رنگ‌ها در سبک مدرن پر رنگ‌ تر از سبک کلاسیک هستند. که همین قابلیت انتخاب بدون محدودیت فراهم می کنند تا رنگ مورد نظر را انتخاب کرده و در دکوراسیون داخلی منزل خود  از آن استفاده کنید.

اما سبک کلاسیک همچنان بر ویژگی‌های سنتی و استفاده از رنگ قهوه‌ای و تاکید فراوان خود را حفظ کرده است، که امکان افزودن تنها یک یا چند رنگ را در عین حفظ ویژگی‌ هایی نظیر آرامش و وقار طراجی را فراهم می‌کند.

در سبک کلاسیک هم دیده می شود که دیوار ها را به رنگ های سفید، استخانی یا خاکستری انتخاب کنند، اما در سال های اخیر برای از بین بردن کلیشه ها و انتخاب رنگ های جسورانه تر برای دیوارها از رنگ هایی مانند مشکی، آبی و سبز هم پیدا استفاده می شود که در این صورت این نوع سبک دکوراسیون را را نئوکلاسیک یا کلاسیک مدرن می نامیم.

کدام بهتر است؟

این که بخواهیم بگوییم کدام سبک بهتر است مثل این است که بخواهیم از بین دو رنگ مختلف یکی را انتخاب کنیم، اما باید نکاتی را در انتخاب این سبک ها در نظر بگیرید. مواردی مثل متراژ خانه که تاثیر مستقیمی بر اندازه و تعداد اثاثیه دارد. خانه هایی با متراژ های بالا برای سبک کلاسیک مناسب تر هستند و خانه های مدرن و آپارتمانی امروزی بیشتر با سبک مدرن هم خوانی دارند.

در پایا ن این شما و سلیقه تان است که مشخص می کند کدام یک را برای خانه خود برگزینید. شما میتوانید وسایل مورد نظر خود از سرویس خواب شامل تخت خواب، میز پاتختی، میز آرایش، دراور ، کمد لباس یا سرویس چوب شامل میز جلو مبلی ، میز کنسول ، میز و صندلی ، صندلی و نشیمن، آینه، کتابخانه و … تهیه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *