دکوراسیون

همه چیز درباره‌ی سان روم یا اتاق آفتابگیر و کاربرد‌های آن

همه چیز درباره‌ی سان روم یا اتاق آفتابگیر و کاربرد‌های آن

اگر تاکنون واژه سانروم به گوشتان نخورده است و یا این اصطلاح را شنیده‌اید اما می‌خواهید بیشتر با آن آشنا شوید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

در واقع سانروم ها فضایی محبوب در خانه هستند که فوق العاده پرکاربرد می‌باشند می‌توانید از آن با قرار دادن صندلی و نشیمن برای استراحت یا گذاشتن میز ناهار خوری برای پذیرایی از مهمان‌ها و صرف صبحانه یا ناهار استفاده نمایید.

همه چیز درباره‌ی سان روم یا اتاق آفتابگیر و کاربرد‌های آن

سان روم چیست؟

این فضا ها بخشی از خانه هستند که فضای بیرون و داخل خانه را با هم پیوند می زنند و امکان لذت بردن از فضای باز بدون آزار و اذیت حشرات مزاحم و یا گرمای کلافه کننده را فراهم میکند. 

اگر می‌پرسید سان روم یا اتاق آفتاب‌گیر چیست، شاید شنیده باشید که از آن‌ها به عنوان سولاریوم، گلخانه، ایوان‌ یا پاسیو یاد می‌شود . در ویلا ها و مناطق سرسبز سان روم ها بیشتر رایج هستند. اگر به یک ایده خاص برای بروز کردن خانه خود فکر می کنید، در این مقاله از گامی نو آنچه باید در مورد انواع اتاق های آفتابگیر و اینکه چگونه می توانند فضای زندگی شما را متحول کنند، صحبت شده است.

همه چیز درباره‌ی سان روم یا اتاق آفتابگیر و کاربرد‌های آن

مزایای سان روم ها

مزیت اصلی اتاق آفتابگیر این است که به کمک آن افراد می توانند از فضای باز لذت ببرند بدون اینکه با عوامل آب و هوایی درگیر باشند. از آنجایی که آنها با پنجره های متعدد و توری های سراسری از سقف تا کف پوشانده می شوند، از ورود حشرات در حالی که اجازه جریان پیدا کردن هوای تازه را می دهند، جلوگیری میکند.

اضافه کردن یک اتاق آفتابگیر، فضای بیشتری در خانه شما ایجاد می کند که می تواند برای اهداف مختلف استفاده شود. چه بخواهید در یک فضای مخصوص با قرار دادن یک میز تحریر از مطالعه یا کار خود لذت ببرید و چه بخواهید فضایی مجزا با قرار دادن چند شلف دیواری و باکس های اسباب بازی برای بازی کودکان فراهم کنید، اتاق آفتابگیر می تواند راه حلی عالی برای منحصر به فرد کردن خانه با سبک زندگی شما باشد.

همه چیز درباره‌ی سان روم یا اتاق آفتابگیر و کاربرد‌های آن

طراحی اتاق آفتابگیر

اتاق‌های آفتاب‌گیر معمولاً به‌طور سفارشی طراحی می‌شوند تا متناسب با فضایی باشند که به آن متصل شده‌اند. معمولاً یک اتاق آفتابگیر در کنار یا پشت خانه قرار می گیرد و بیشتر به حیاط خلوت منتهی میشوند. برای بیشتر اتاق‌های آفتاب‌گیر، از ستون های آجری یا محصولات چوبی و فلزی برای قاب پانل‌های شیشه‌ای یا پلاستیکی بزرگ استفاده می‌شود که به نور خورشید اجازه می‌دهد به داخل اتاق بتابد. 

بعضی این پانل های شیشه ای ثابت هستند و تنها اجازه عبور نور خورشید را میدهد و برخی دیگر دارای درها یا پنجره های شیشه ای هستند که میتوان آنها را برای عبور هوا یا رفت و آمد باز کرد.

همه چیز درباره‌ی سان روم یا اتاق آفتابگیر و کاربرد‌های آن

کاربرد سان روم

در گذشته، سان روم ها به‌ عنوان اتاق نشیمن دوم مورد استفاده قرار می‌گرفتند که در آن می شد با قرار دادن مبل و میز جلو مبلی از مهمانان ها پذیرایی کرد یا با تبدیل کردن به اتاق مطالعه با قراردادن چند کتابخانه از خواندن کتاب در فضایی که نور خورشید میتابد لذت برد. 

اما امروزه طراحی‌های اتاق آفتاب‌گیر بیشتر دارای تم برای فعالیتی خاص و منعکس کننده علایق صاحب خانه است. به عنوان مثال، می توانید اتاق آفتابگیر خود را به یک اسپا، یا فضایی برای پرورش گیاهان تبدیل کنید یا اتاقی چند منظوره  که شب ها زیر نور ماه و ستاره ها برای نشستن جلوی تلویزیون و میز تلویزیون و تماشای فیلم های مورد علاقه تان با خانواده و دوستان مناسب باشد.

همه چیز درباره‌ی سان روم یا اتاق آفتابگیر و کاربرد‌های آن

دکوراسیون اتاق آفتابگیر

دکوراسیون سان روم با توجه به عملکردهایی که اتاق آفتابگیر دارد متنوع است. پنکه های سقفی را معمولا برای کمک به خنک شدن اتاق و در عین حال اضافه کردن ویژگی خاص در این اتاق ها قرار میدهند. گیاهان، نیز برای ارتباط بیشتر با فضای باز به اتاق زیبایی اضافه میکنند.

هنگام تزئین اتاق آفتابگیر، مهم است که مقاومت دکوراسیون در برابر نوسانات دما و نور خورشید را در نظر داشته باشید. وسایل دکوری اثاثیه و سایر تزیینات را طوری انتخاب کنید که می‌توانند اتاق را زیباتر کنند و در عین حال در برابر رنگ پریدگی و خراب شدن به دلیل رطوبت و نور مقاومت کنند.

همه چیز درباره‌ی سان روم یا اتاق آفتابگیر و کاربرد‌های آن

چه برای خانه ای هنوز در مراحل ساخت باشد  و چه از قبل ساخته شده باشد، اتاق های آفتابگیر می توانند فضایی زیبا ایجاد کنند که می تواند عملکردهای مختلفی را انجام دهد.

اکنون که می دانید اتاق آفتاب چیست، می توانید نور خورشید را به خانه مورد علاقه خود وارد کنید و در عین حال فضایی منحصر به فرد ایجاد کنید که آرامش بخش است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *