آموزشی, دکوراسیون

ترفند های خانگی از بین بردن خط و خش روی چوب

گامی نو دنا، گامینو

میز های چوبی و تمامی عناصر چوبی ما مانند: سرویس خواب راحتی و یا مبلمان که در طول روز از آن ها استفاده می کنیم ممکن است بر اثر استفاده زیاد ساییدگی ها و خراش هایی بر روی آن ها پدید بیاید. جدای از این استفاده ها کودک و یا حتی حیوان خانگی شما ممکن است به دلیل بازیگوشی آسیب هایی به وسیله های چوبی بزنند، پس این تصادفات و خسارات ممکن است برای هر شخصی طبیعی باشد. در این مقاله ما می خواهیم ترفند هایی برای از بین بردن آن سایش و خراش ها برای شما بازگو کنیم.

گامی نو دنا، گامینو

گامی نو دنا، گامینو

روش های عالی برای از بین بردن خط و خش چوب

ابتدا باید محلی که دچار آسیب شده را با آب و صابون ملایم تمیز نموده تا میزان خراش مشخص شود و سپس آن را خشک نموده، در ادامه با روش های ترمیم آشنا می شویم.

انتخاب بنر مقاله

 • پر کننده چوب: اگر یکی از المان شما مانند دراور ام دی اف این خمیر برای پر کنندگی و ترمیم چوب ساخته شده، به سرعت خشک می شود و سطحی با دوام و مقاوم ایجاد می کند. از این خمیر برای خراش های عمیق هم می توان استفاده نمود. می توان گفت مخصوص خراش های عمیق است که از روی چوب بلند شده است. از پر کننده چوبی استفاده کنید که هم رنگ چوبی باشد که آسیب دیده سپس با استفاده از یک وسیله مانند کاردک استفاده کنید تا خمیر را رو خراش پخش کنید. سپس از یک سوهان برای از بین بردن اضافات خمیر استفاده کنید، و به مدت 30 دقیقه به خمیر اجازه دهید تا خشک شود. زمانی که خشک شد به کمک سمباده سطح ترمیم شده را با سطح اصلی یکی کنید، و در آخر با یک دستمال مرطوب اطراف پر کننده را پاک کنید.
گامی نو دنا، گامینو

گامی نو دنا، گامینو

 • سرکه و روغن: برای استفاده از این دو محصول نیازی به بیرون رفتن از خانه نبوده و در اکثر آشپزخانه ها یافت می شود. اگر وسیله چوبی شما  مثل میز ناهار خوری که در معرض خط و خش های ریز و جزئی و یا سبک شده است بهترین روش استفاده از سرکه و روغن است که به راحتی در دسترس شماست. روغن به انبساط چوب کمک می کند و سرکه لکه بر است، و ترکیب این دو می تواند کمک بسزایی به از بین بردن خراش سطحی بکند. چه زمانی از آنها استفاده کنید؟! زمانی که بسیار عجله دارید و آسیب جزئی ست و بهتر است این کار را برای چوب با رنگ روشن انجام دهید. طریقه استفاده از این دو: از سرکه سیب یا سرکه سفید و از روغن کانولا یا زیتون به نسبت 1 به 1 مخلوط کرده و با استفاده از یک پارچه نرم، آن را به محلول آغشته کرده و اضافی آن را بگیرید، پارچه را محکم روی میز بمالید تا تمامی خط و خش ها از بین برود، اجازه دهید 2 الی 3 دقیقه بر روی چوب بماند و در نهایت با پارچه نخی آن را تمیز کنید. اگر که چوب شما از رنگ تیره تری است این کار باید دو الی سه بار تکرار کنید.
گامی نو دنا، گامینو

گامی نو دنا، گامینو

 • موم پرکننده چوب و ماژیک: از این دو برای خراش برای عرض کم و عمق متوسط وسیله های چوبی مثل میز مطالعه استفاده می شود. با استفاده از مارکری که به رنگ همان چوب است، دور خراش را خط کشیده و داخل آن را با موم پر می کنید، و با استفاده از کارت یا کاردک، اضافات موم را گرفته و اجازه می دهید خشک شود. و در آخر با استفاده از یک دستمال خشک اطراف آن را پاک کنید.
گامی نو دنا، گامینو

گامی نو دنا، گامینو

نکاتی برای نگهداری از وسیله های چوبی

 1. محافظت در بر ابر نور و گرمای محیط
 2. گردگیری به صورت برنامه ریزی شده و مداوم
 3. مرتب و تمیز نگه داشتن آنها
 4. استفاده نکردن زیاد از وسیله هایی مانند اسپری
 5. پولیش کردن
 6. می توانید در صورت از بین رفتن براقیت از روغن استفاده کنید
 7. محافظت در برابر آب
 8. استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن بوی کهنگی
 9. سم پاشی وسیله های چوبی
 10. وسایل چوبی را در کنار وسیله های گرمایشی و حرارتی قرار ندهید
 11. در صورت لک شدن آن را فوری از بین ببرید
گامی نو دنا، گامینو

گامی نو دنا، گامینو

شما عزیزان می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این موضوع مقاله: از بین بردن خط و خش از روی چوب + ترفند های خانگی

انواع خط و خش بر روی چوب

 • خراش سطحی
 • خراش عمیق

انواع خط و خش از نظر ظاهر

 • خط و خش نقطه ای
 • خط و خش خطی
 • خراشیدگی
گامی نو دنا، گامینو

گامی نو دنا، گامینو

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم در ادامه مقاله قبلی اطلاعات جدیدی را از محافظت و از بین بردن خط و خش چو به شما انتقال دهیم. نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است، میزان مراقبت شما از وسیله های چوبی مانند میز آرایش دخترانه، میز ناهارخوری و غیره است. بنابراین با توجه ب این نکته و دیگر نکاتی که در بالا گفته شد می توانید به کمک عناصر در صورت ایجاد خط و خش آن ها را از بین ببرید. مجموعه گامی نو برای محصولات خود از چوب ام دی اف ضد خط و خش استفاده می کند که می تواند یک تجربه عالی برای استفاده از عناصر چوبی است.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *