آموزشی, دکوراسیون

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

همیشه مرتب کردن اتاق کودکان زمان زیادی را از ما میگیرد و در زمانی کوتاه به حالت قبل برمیگردد. کودکان با توجه به فعالیت ها و سرگرمی هایشان سیل عظیمی از وسایل را دارند که با آن ها بازی می کنند یا خود را سرگرم می کند. با ورود بچه ها به مدرسه این وسایل چند برابر می شود و شلوغی و ریخت و پاش به همان نسبت بیشتر می شود. اگر با یک برنامه ریزی درست پیش بروید به زودی متوجه خواهید شد که چقدر به شما کمک خواهد کرد. کافیست به میزان زمانی که توسط این کار صرفه جویی می کنید فکر کنید، کودکانتان به راحتی می توانند به هرچیزی که نیاز دارند از جمله لباس ها، اسباب بازی ها و … دسترسی داشته باشند. در ادامه با گامی نو همراه باشید تا نکات مرتب کردن را برای شما شرح دهیم.

مطالعات نشان می دهند که وقتی محیط اطراف کودک آرام و منظم است در شخصیت او هم تاثیر می گذارد و این آرامش و نظم را به او منتقل می کند. البته این قانون برای بزرگسالان نیز به اندازه کودکان موثر است. نکته ای که به آن باید توجه کنید این است که سازماندهی و نظم دهی اتاق کودک نباید پیچیده باشد تا کودکان در سنین مختلف بتوانند در اجرای نظم خودشان نیز مشارکت داشته باشند.

انتخاب بهترین نقطه از منزل برای قرار دادن لوازم

هرچه فضای ذخیره سازی و نظم دادن بیشتر باشد، اتاق مرتب تر و منظم تری خواهیم داشت. باید بتوانید از هر گوشه و کناری برای ایجاد فضای ذخیره سازی استفاده نمایید و در آن ها کمد لباس، شلف دیواری ها، دراور ام دی اف هایی را ایجاد کنید تا بچه ها بتوانند از آن ها استفاده نمایند.

همیشه کشو ها برای سازماندهی بهتر از قفسه ها عمل می کنند زیرا می تواند به راحتی آن ها را بیرون بکشید و به تمام آن دید داشته باشید. بهتر است از کشو های کم عمق به جای کشو های عمیق استفاده نمایید تا لباس ها و وسایل روی هم چیده نشوند و به این ترتیب خودشان بتوانند وسایلشان را پیدا کنند.

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

مرتب کردن کتاب ها

معمولا تعداد زیادی از وسایل کودکان ما را کتاب های آن ها تشکیل می دهند، اولین کاری می توانید بکنید این است که آن ها را بررسی کرده و کتاب هایی که دیگر مناسب سن آن ها نیستند را به خواهر برادر کوچکتر یا دوستان هدیه دهید و کتاب های مدرسه را از داستان ها جدا کنید.

یکی از روش های مفید که نه تنها برای کتاب ها بلکه برای اسباب بازی ها می تواند مورد استفاده قرار بگیرید، قفسه ها هستند. نصب چند قفسه نزدیک  تخت خواب یک نفره باعث می شود که کتاب های مورد علاقه شان به راحتی در دسترس آنها قرار گرفته باشد. به این صورت برای جمع کردن یا مطالعه آن ها مشکلی نخواهیم داشت.

بسته به اینکه کودکتان تا چه ارتفاعی می تواند به آن ها دسترسی داشته باشد، می توانید شلف دیواری ها را در ارتفاع های گوناگون از کف تا سقف به دیوار متصل نمایید تا بتونید کتاب ها و اسباب بازی ها را روی آن ها قرار دهید. برای بچه های کوچکتر بهتر است کتاب ها را به گونه ای قرار دهید که جلد آن ها مشخص باشد تا بتوانند کتاب مورد علاقه خود را انتخاب کنند.

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

آویزان کردن وسایل 

شما همیشه می توانید از دیوار ها بهترین استفاده را برای ایجاد فضای ذخیره سازی عمودی داشته باشید، بچه ها میشه کلی لباس و وسیله دارند که از آن ها برای بازی کردن به طور روزمره استفاده می کنند. یک راه حل عالی برای نظم دادن به این وسیله ها استفاده از آویز ها می باشد که به سرعت و خیلی راحت می توان وسایل را به آن ها آویزان نمود . می توان از فضای داخلی درب کمد ها برای اتصال این آویز ها استفاده نمود تا از فضای هدر رفته بهترین استفاده را نمود. استفاده از وسایل چوب و فلز میتواند در این زمینه کمک کننده باشد.

خلاقانه عمل کنید

فضا های دارای ایراد در ساخت نباید مانعی برای اجرای ایده های شما در اتاق کودکتان باشد. با کمی خلاقیت می توان از این نوع فضا ها بهترین استفاده را برد. برای استفاده بهینه این نوع فضا ها می توانید از تخت خواب های سفارشی استفاده نمایید تا برای نگهداری وسایل تان فضای زیادی را در اختیارتان قرار دهند. از نقاط مختلف اینگونه تخت خواب ها مثل پله ها، طبقات و … می توان بهترین استفاده را برای ایجاد کمدها و کشوها و حتی کتابخانه برد.

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

یک میز تحریر توکار

از آنجایی که متناسب با فعالیت و سن ، بچه ها ساعات زیادی را مشغول مطالعه یا نقاشی کشیدن و ساخت کار دستی هستند، داشتن یک میز تحریر جدید علاوه بر راحت تر کردن و تسریع دسترسی آن ها به وسایلی که نیاز دارند، سلامت جسمی و فیزیکی آن ها را نیز تضمین می کند. 

علاوه بر این داشتن چنین فضایی آن ها تشویق می کند که نظم و انضباط خود را افزایش داده و نیز با جدا کردن فضای مطالعه از بازی و تفریح تمرکز آن ها برای درس خواندن و انجام تکالیفشان بیشتر خواهد شد. باید در نظر بگیرید که با بزرگتر شدن بچه ها، مطالعه و یادگیری به برنامه و هدف مهمی در زندگیشان تبدیل خواهد شد. 

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

ایده های جذاب و منحصر به فرد برای مرتب کردن اتاق کودکان

از نظر بچه ها استفاده کنید

بهترین کار این است که برای ایجاد یک اتاق متناسب با روحیات بچه ها، از ایده های آن ها در طراحی استفاده نمایید. این موضوع نه تنها برای جذب کردن نظر بچه ها مهم است بلکه داشتن اتاق خوابی که دوستش دارند، باعث می شود که بچه ها در حفظ نظم آن کوشا تر باشند و برای نگهداری آن تلاش کنند.

می توانید از رنگ ها، کاغذ دیواری ها، طرح ها و حتی استیکر های مورد علاقه آن ها، شخصیت کودکتان را در طراحی بازتاب دهید.

نظم دهی را سرگرم كننده کنید

اگر نمی خواهید وقتتان را صرف مرتب کردن اسباب بازی ها کنید، این کار را برای بچه ها سرگرم کننده و راحت کنید تا خودشان به مرتب کردن وسایل شان بپردازند. 

یک ایده راحت و کاربردی برای این منظور استفاده کردن از سبد ها و باکس هایی برای این کار است که می توانند داخل آنها انواع لگو ها، اسباب بازی ها، لباس ها، جوراب ها و … را جای دهند. برای راحت تر کردن نظم دهی می توانید روی این جعبه ها برچسب بزنید و در نقاط مختلف اتاق حتی زیر تخت خواب ها قرار دهید تا به راحتی فرزندتان به آنها دسترسی داشته باشند.

زیبایی در سادگی

بهترین کار برای مرتب نگه داشتن اتاق و دور کردن شلوغی ها، این است که رنگ ها و مبلمان را ساده نگه دارید. یکی از خوبی های انتخاب کردن طرح ها و رنگ های ساده این است که با بزرگ تر شدن بچه ها تطبیق دادن آن ها را روحیاتشان ساده تر خواهد بود.

انتخاب بنر مقاله

جمع بندی کلی

به طور کلی انسان برای مرتب کردن تمامی لوازم خود می بایست با استفاده از ابزار و لوازمی که دارد و با توجه به سلیقه و علایقی که در آن چیدمان آن نقس بسزایی دارد استفاده کند در این مقاله سعی بر این شد که شما عزیزان را با تمامی نکات مهم و اساسی چیدمان اتاق کودکان آشنا کنیم تا بتوانید به بهترین نحو آن را چیدمان کنید. شما عزیزان گرامی نیز می توانید با استفاده از الگوهای سایت های خارجی نظیر : livingetc.com مدل های جدید و بروز را جهت آشنایی بیشتر مشاهده نمائید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *