آموزشی

راهنمای خرید بالش

راهنمای خرید بالش

نرم، راحت، مستطیلی؛ اولین ویژگی هایی هستند که با فکر کردن به بالش ها به ذهن ما می آیند. در واقع در اولین نگاه ممکن است همه بالش ها یکسان به نظر برسند، اما در ویژگی های باطنی و تاثیری که بر سلامت ما و کیفیت خواب ما می گذارند تفاوت های زیادی وجود دارد.
اگر بالش شما نتواند به طور صحیح از سر و گردن شما حمایت کند می تواند با فشار به این قسمت ها سلامت شما را تهدید کند یا با ایجاد اضطراب و خواب بی کیفیت سلامت روان شما را تحت شعاع قرار دهد.

از میان تمام مدل بالش هایی که در بازار وجود دارد و روز به روز انواع متنوع تری به آنها اضافه می شود و هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند؛ انتخاب بسیار سخت است.
با این وجود چگونه میتوان تشخیص داد که کدام بالش برای شما مناسب تراست و اصلا نیازی به تعویض بالش برای شما وجود دارد یا خیر؟ اگر به این موضوع علاقه مند هستید، ما در این مقاله از گامی نو عواملی را که باید در انتخاب بالش مناسب در نظر بگیرید را به شما خواهیم گفت.

تخفیف گامینو

آزمایش هایی که برای انتخاب بالش مناسب باید انجام دهیم:

آزمایش هایی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم، میزان تنفس مواد سازنده بالش، انعطاف‌پذیری یا توانایی آن برای حفظ شکل خود آن را ارزیابی می‌کنند و وضعیت افراد را در حالت خوابیده به پهلو و پشت را مورد بررسی قرار داده است.

راهنمای خرید بالش

راهنمای خرید بالش

نیاز ها و خواسته های شما

پاسخ شما به این سوالات به شما کمک می کند تا بهترین بالش را برای خود انتخاب کنید:

شما معمولا در چه حالتی می خوابید؟

برای این که سر شما در بهترین حالت ممکن قرار بگیرد باید اندازه بالش را در حدی انتخاب کنید که سر شما را بیش از حد به بالا یا پایین خم نکند.

اگر به پهلو می خوابید باید بالشی داشته باشید که تقریبا سر شما را موازی با ستون فقرات قرار دهد و تقریبا فاصله بین شانه تا گردن شما را پر کند.

اگر عادت دارید که روی شکم بخوابید، در حالی که اکیدا این کار را به دلیل مهم برای سلامتی توصیه نمی کنیم، بهتر است باید به دنبال یک بالش نازک باشید تا گردن را خیلی بالا نبرد. باز هم تاکید میکنیم که باید تلاش کنید تا گردن و سر شما در موازات ستون فقرات شما در یک خط قرار گیرند که این حالت فشار واره هم به گردن و ستون فقرات را تا حد زیادی کم میکند. البته انتخاب تشک مناسب نیز باید در نظر گرفته شود.

اگر در طول شب تمایل دارید بین خوابیدن به پشت و دراز کشیدن به پهلو بچرخید، سفتی بالش را بر اساس وضعیتی که در آن به  خواب می‌روید یعنی شروع خواب، انتخاب کنید.

بررسی کنید که تشک شما از چه نوعی است؟

شاید تصور کنید که رابطه ای بین نوع تشک انتخابی شما و بالش وجود ندارد، اما سخت در اشتباهید.

اگر یک تشک سفت دارید باید یک بالش سفت  تر و بلندتر را انتخاب نمایید و اگر یک تشک نرم دارید باید به سراغ بالش های نرم تر بروید. شاید دلیل این انتخاب را بخواهید بدانید. دلیل این گونه انتخاب این است که  تشک نرم تر معمولا به بدن اجازه می دهد بیشتر در آن فرو برود، بنابراین فاصله کمتری بین سر شما و تشک به وجود می آید. تشک‌های سفت‌تر  از فرو رفتن بدن شما در داخل تشک جلوگیری می‌کنند و بنابراین فاصله بیشتر یا بزرگ‌ تری بین تشک و گردن شما برای پر کردن باقی می‌گذارد.

آیا به مواد خاصی حساسیت دارید؟

راهنمای خرید بالش

برخی از افراد ممکن است به مواد گوناگونی مانند لاتکس یا الیاف طبیعی یا مصنوعی متنوع حساسیت داشته باشند. این موارد معمولا موادی که برای پر کردن داخل بالش ها استفاده می شوند. برخی هم ممکن است به پرز یا الیاف معلق در هوا آلرژی داشته باشند که همین امر موجب میشود آن ها بالش های ساخته شده از الیاف پلی استر را ترجیح دهند.
برای افرادی که آسم یا بیماری های تنفسی و حتی حساسیت های تنفسی دارند توصیه شده است که از بالش های ساخته شده از پر، پشم و موارد این چنینی دوری کنند.

معمولا اطلاعات لازم در این زمینه را می توانید هنگام خرید بالش از روی برچسب یا بروشور راهنما مطالعه نمایید تا مطمئن شوید چیزی وجود ندارد که ممکن است به آن حساسیت داشته باشید. حتی اگر ادعاهایی در مورد مواد ضد حساسیت روی بسته بندی یا برچسب بالش مشاهده کردید، مراقب باشید زیرا افراد سودجو از این حربه برای افزایش قیمت استفاده می کنند تا اجناس خود را گرانتر بفروشند. یکی از موادی که معمولا هیچ گونه حساسیتی ایجاد نمی کند لاتکس مصنوعی است.

گرمایی هستید یا سرمایی؟

چه کسی هست که آن روی خنک بالش را دوست نداشته باشد؟ اگر جزو افرادی هستید که در تخت خواب قیمت مناسب عرق می کنید، بهتر است بالشی را انتخاب کنید که قابلیت تنفس داشته باشد و گرما را از خود دفع نماید طبق تحقیقات، بالش‌های ساخته شده با فوم یا پلی استر نسبت به بالش‌هایی که از فوم جامد ساخته شده‌اند، بهتر و بیشتر خنک می‌ مانند. بالش هایی با روکش ژل مانند شاید در ابتدا خنک به نظر برسند، اما این ویژگی گرما و رطوبت را در خود حفظ میکند.

دوست دارید که بالش خود را تنظیم کنید؟

بالش های جدید این امکان را دارند تا آن ها طبق نیاز و سلیقه خود در موقعیت های مختلف، تنظیم کنید که این امکان میزان نارضایتی شما از بالشتان را به شدت کاهش میدهد. این بالش ها به دلیل این که می توانند با نیاز های شما خود را تطبیق دهند در آزمایش ها نیز سربلند تر از سایرین بوده اند. برای مثال اگر در اتاق خود یک زیر تلویزیون دارید و می خواهید قبل از خواب کمی تلویزیون تماشا کنید این بالشت ها میتوانند خیلی مفید باشند.

انواع مختلف بالش در رتبه بندی های جهانی:

راهنمای خرید بالش

راهنمای خرید بالش

بالش های ساخته شده از الیاف پلی استر

این بالش که معمولا به عنوان فیبر یا فیبر پلی استر شناخته می شوند و رایج ترین نوع بالش در بازار  هستند که با توجه به تحقیقات  کم هزینه ترین نیز می باشند . بالش های پلی استر به طور معمول دارای پرکننده ای هستند که شبیه پنبه است، آنها شکل خود را به خوبی حفظ نمی‌کنند بنابراین ممکن است نیاز پیدا کنید تا  این نوع بالش را بیشتر از انواع دیگر جایگزین کنید.
این بالش ها بیشتر برای جنبه تزئینی مناسب هستند که میتوانید آنها در هنگام خواب از تخت خارج کرده در کشو تخت یا دراور یا روی صندلی و نشیمن متعلق به میز آرایش جدید یا میز تحریر حرفه ای خود گذاشته و بعد از بیدار شدن از خواب مجدد روی تخت قرار داد.

بالش های ساخته شده از مموری فوم

مموری فوم همان ماده ای است که با نام پلی اورتان نیز شناخته میشود و  بسیاری از تشک ها از آن ساخته می شوند. بالش های مموری فوم ممکن است از یک لایه یک تکه از این فوم یا تکه های بریده شده از آن تشکیل شده باشند که متراکم تر از بالش های پلی استر هستند و معمولاً با شکل سر شما مطابقت پیدا می کنند.
آزمایش‌های صورت گرفته نشان داده اند که بالش‌های مموری فوم ممکن است به اندازه سایر بالش‌ها قابلیت تنفس نداشته باشند، به این معنی که ممکن است سر شما را در شب کمی عرق کند.

نکات مهم در خرید بالش

راهنمای خرید بالش

راهنمای خرید بالش

تست فشار

جدا از مطالعه برچسب راهنمای بالش ها خود برای تست میزان سفتی یا نرمی بالش ها دست به کار شوید. به این صورت که آن را روی سطح صاف قرار دهید و آن را با کف دست خود فشار دهید تا حدود نصف ضخامت به داخل فرو رود، این میزان سفتی بالش و تراکم آن را نشان می دهد که هرچه فشار بیشتر شود مواد داخل آن سفت تر می شوند

تست ارتجاع

بالش ها ممکن است در اثر استفاده مداوم شکل خود را از دست بدهند، بنابراین پس از تست سفتی بالش، آن را در حالت های مختلف امتحان کنید تا ببینید آیا به شکل و ضخامت اولیه خود باز می گردد یا خیر. همچنین مطمئن شوید که مواد پر شده در سراسر بالش یکنواخت باشد. در این صورت با قرار دادن بالش در کمد لباس آینه دار مطمئن خواهید شد که حالت را از دست نمی دهد.

انتخاب بنر مقاله

میزان تنفس

بیشتر بالش‌ها اجازه می‌دهند هوا از آن عبور کند، اگرچه هرچه بالش متراکم‌تر باشد، تنفس کمتری دارد. اگر دوست ندارید که در هنگام خواب بالش شما گرم شود، به دنبال بالشی با مواد پرکننده باشید که اجازه می‌دهد هوا در آن جریان پیدا کند، مانند الیاف پلی استر

روکش یا پوشش

یک روکش خوب به دوام بیشتر بالش کمک می کند. به دنبال بالش های با روشی باشید که دارای دوخت های مستقیم و مرتب هستند. برخی از بالش ها دارای روکش های زیپی هستند که تنظیم مواد و الیاف داخلی و تمیز کردن روکش را آسان تر می کند.

با الهام از consumerreports

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *