دکوراسیون

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

همه ما دوست داریم که دکوراسیون خانه خود را به بهترین شیوه ممکن بچینیم تا در قدم اول خودمان از زیبایی آن لذت ببریم و بعد از آن زمانی که فردی به خانه ما می‌آید آن را تحسین کند. درست موقعی که شروع به چیدمان دکوراسیون می‌کنیم از اولین مواردی که راجع به آن فکر می‌کنیم تم رنگی است که می‌خواهیم از آن استفاده کنیم. 

یکی از رنگ‌هایی که اخیرا خیلی مورد توجه افراد و طراحان دکوراسیون قرار گرفته است، رنگ سبز است  اما قبل از استفاده از این رنگ در خانه خود باید بدانیم که چه تاثیراتی در احساسات و روحیه ما می‌گذرد و به اصطلاح از نظر روانشناسی چه تاثیراتی دارد.

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

طبیعت رنگ سبز سرد است و این رنگ نمادی از طبیعت و دنیای خارج از خانه است. به دلیل ارتباط قوی رنگ سبز با طبیعت آن را نشان دهنده آرامش، خوش شانسی و سلامتی می‌دانیم. رنگ سبز اغلب در دکوراسیون خانه به دلیل اثرات آرام بخش استفاده می شود. پس اگر به دنبال القا کردن چنین احساساتی هستید حتماً در دکوراسیون خود آن را به کار بگیرید البته تناژ‌های مختلف رنگ سبز می‌تواند تاثیرات متفاوتی داشته باشند.

چرا داشتن اطلاعات راجع به روانشناسی رنگ‌ها مهم است؟

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

رنگ‌ها تنها از نظر بصری برای ما اهمیت ندارند آنها حتی می‌توانند روی روحیه، افکار و خلق و خوی ما تاثیر بگذارند. شاید تصور کنید که طراحان تنها به خاطر زیبایی یک رنگ آن را انتخاب می‌کنند اما حرفه‌ای‌ها به روحیه و سلامتی روان مشتریانشان هم اهمیت می‌دهند و برای وسایلی مثل میز کنسول چوبی، جاکفشی آپارتمانی رنگی را انتخاب می‌کنند که از این منظر هم به آنها کمک کند.

با انتخاب درست تناژ مناسب از رنگ سبز برای دکوراسیون خانه خود تاثیرات مثبت آن را می‌توانید به سرعت احساس کنید. شما میتواند این رنگ را به عنوان پس زمینه صندلی و نشیمن انتخاب نمایید و سایر اثاثیه خود از قبیل میز تلویزیون، میز جلو مبلی جدید و میز ناهار خوری خود را با آن ست کنید.

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

تاثیر رنگ سبز روی خلق و خو

از نظر روانشناسی رنگ سبز اثرات مختلفی روی روحیه ما دارد اما می‌توان در این بین به شاخص‌ترین آنها یعنی آرامش و رشد و شکوفایی اشاره کرد.

آرامش

همانطور که گفتیم رنگ سبز نشات گرفته از طبیعت است و همواره به عنوان نمادی برای آن شناخته شده است. به دلیل همین ارتباط قوی رنگ سبز با طبیعت آن را نشان دهنده سلامتی و آرامش می‌دانیم.

معمولا زمانی از رنگ سبز استفاده می‌شود که بخواهیم آرامش را در محیط رواج دهیم. این رنگ استرس را از بین می‌برد و به بهبود بیماری‌ها کمک می‌کند. مطالعات نشان داده است که افرادی که در محیط کار سبز فعالیت می‌کنند کمتر دچار معده درد می‌شوند.

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

حتماً شنیده‌اید که بسیاری از روانشناسان به بیماران خود برای دور شدن از استرس توصیه می‌کنند که به طبیعت بروند. قرار گرفتن در معرض طبیعت باعث می‌شود که ذهن انسان آرام شود. همچنین چشم‌ها کمترین تنش را  زمان دیدن رنگ سبز تجربه می‌کنند که از این جهت نیز آرامش بخش است.

رشد

اصطلاحا زمانی که می‌خواهیم بگوییم یک گیاه رشد کرده است می‌گوییم سبز شده است حتی در بها به واژه سبز شدن زمین اشاره می‌کنیم. یکی از مفهوم‌های رنگ سبز از نظر روانشناس رشد است این رشد می‌تواند به عنوان رشد شخصیت جسم و روان شناخته شود. 

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

حتی از این خاصیت رنگ سبز در زمینه مالی هم استفاده شده است تا جایی که برای نشان دادن نماد پول از رنگ سبز استفاده می‌شود.

چگونه رنگ سبز از نظر فیزیکی روی ما تاثیر میگذارد؟

سبز آرامش بخش ترین رنگ برای چشم است. این به دلیل طبیعت چشم ماست. چشم انسان می تواند رنگ ها را با کمک شبکیه چشم که نور را در طول موج تشخیص می دهد، درک کند. طیفی از طول موج های نور به نام طیف مرئی جایی است که ما می توانیم رنگ را تشخیص دهیم. سبز در وسط این طیف قرار دارد، بنابراین سبز جایی است که درک ما در بهترین حالت است.

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

بهبود یادگیری با رنگ سبز

گروه محقق با بررسی دانش آموزان دریافتند که استفاده از هایلایت‌های رنگ سبز به دانش آموزان برای یادگیری و فهم مطالب تاثیر زیادی دارد همچنین قرار گرفتن در معرض این رنگ با آرام ساختن ذهن دانش آموزان به تمرکز بیشتر بر روی مطالب درسی کمک می‌کند.

رنگ سبز و احساسات منفی

جدا از اینکه روانشناسی این رنگ را با آرامش و رشد و زندگی هم سو می داند، در برخی فرهنگ ها برای نشان چیز های شوم مانند هیولا ها یا مواد سمی از رنگ سبز استفاده میکنند. باید به یاد داشته باشیم که درک رنگ ها نیز تحت تأثیر فرهنگ بوده است. افراد در مکان های مختلف ممکن است تصور یکسانی از رنگ سبز نداشته باشند.

روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون

نتیجه گیری

با وجود همه این تفاسیر اگر هنوز برای شما سوال باقی مانده است که بالاخره در دکوراسیون خانه خود از رنگ سبز استفاده کنیم یا خیر؛ باید بگوییم که اگر دوست دارید مطابق مد پیش بروید و یک خانه بروز داشته باشید، توصیه می کنیم که در سال جدید به سراغ این ترکیب رنگ بروید چون طبق گفته طراحان از رنگ های محبوب در سال 2024 خواهد بود. اگر اطلاعات کافی در مورد میزان و نحوه استفاده از رنگ ها در دکوراسیون ندارید تنها به سراغ اکسسوری ها و دکوری های رنگی بروید و پسزمینه را همواره خنثی نگهدارید. اینگونه مطمئن خواهید شد که در استفاده از آن زیاده روی نکرده اید و در عین حال خانه ای مدرن و بروز دارید.

با الهام از foresthomesstore

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *