دکوراسیون, مبلمان

تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان + روانشناسی رنگ ها

تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

دکوراسیون فضاهای اداری و تجاری اهمیت خیلی زیادی دارند مخصوصاً در فضاهای اداری که روی بهره‌برداری کارکنان تاثیر زیادی دارد. اگر بخواهیم به کارفرماها و صاحبان تجارت راهکاری ارائه دهیم تا بتوانم از طریق آن کارکنان خود را در اتاق‌های یک محیط اداری متمرکز و سازنده نگه دارند آن راهکار تغییر دکوراسیون فضای اداری است. پس از اعمال تغییرات متعجب خواهید شد که چقدر این کار در بهره‌وری و حفظ روحیه آنها تاثیر داشته است.

درست است که تاثیرات روانی هر رنگ بر افراد مختلف متفاوت خواهد بود اما تحقیقات و تجربیات ثابت کردند که چهار رنگ آبی، سبز، بنفش و قهوه‌ای تاثیرات مفیدتری داشته‌اند در ادامه این مقاله از گامی نو به بررسی این رنگ‌ها می‌پردازیم و رنگ‌هایی که باید از انتخاب آنها اجتناب کنید را نیز با هم مرور می‌کنیم.

بهترین رنگ برای فضاهای اداری

چه بخواهیم و چه نخواهیم دکوراسیون و رنگی که برای فضای اداری خود انتخاب می‌کنید روی اخلاق رفتار و کار افراد شما تاثیر خواهند داشت. به طور کلی رنگ‌های سرد خاب‌های مناسب‌تری برای دفاتر کار هستند زیرا با القای حس آرامش به تمرکز بیشتر کارکنان کمک می‌کنند. چهار رنگی که در بالا به آنها اشاره کردیم یعنی آبی، سبز، بنفش و قهوه‌ای در این دسته قرار دارند و تاثیر مورد نظر ما را بر جای خواهند گذاشت.

حال بهتر است به بررسی این رنگ ها بپردازیم:

آبی

افراد به طور ناخودآگاه رنگ آبی را آرامش بخش می دانند و همین موضوع آن را به یکی از بهترین رنگ های اداری تبدیل می کنند. البته آبی روشن تر می تواند باعث شود مردم احساس انرژی بیشتری کنند. این رنگ توانایی تسکین اعصاب و کاهش استرس دارد و در عین حال بهره وری افراد را افزایش میدهد این ویژگیها رنگ آبی را به گزینه ای موثر برای تقریباً هر فضای کاری تبدیل می کند. پشت میز تحریر یا کتابخانه بهترین دیوار ها برای این کار هستند.

آبی تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

 سبز

 قبلاً به طور کامل در مقاله ” روانشناسی رنگ سبز در دکوراسیون ” راجع به اثرات روانشناسی رنگ سبز صحبت کرده ایم اما به طور خلاصه اگر می خواهید خلاقیت خود را تقویت کنید این رنگ انتخاب بینظیری خواهد بود، سبز در کنار تمام ویژگی هایی که دارد مانند آبی تسکین دهنده است. در مقایسه با آبی، سبز محافظه کارتر و پرانرژی تر است.

این رنگ در حال تبدیل شدن به یک رنگ محبوب برای دفاتر و حتی دکوراسیون منازل است. سبز یک رنگ سرد است، به این معنی که طول موج های کوتاه تری دارد . دیدن و تشخیص رنگ های با طول موج کوتاه برای چشم آسان تر هستند زیرا برای دیدن نیاز به تلاش کمتری از جانب مغز و چشم دارند.

دفتر های اداری و تجاری که دارای رنگ سبز هستند، به کارمندان اجازه می‌دهند ساعات طولانی‌تری بدون خستگی چشم کار کنند.

سبز تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

بنفش

ما معمولا رنگ بنفش را به عنوان یک رنگ مفید در محل کار نادیده میگیریم. بنفش دارای مفاهیمی مجلل، باکیفیت و جادویی است. مشاغل در صنایع خلاق مانند طراحی اغلب از رنگ بنفش در دکوراسیون خود استفاده می کنند زیرا می تواند خلاقیت را افزایش دهد و افراد را برای کار گروهی تشویق کند.

با وجود محبوبیت کمتر این رنگ در فضاهای اداری نسبت به رنگ های آبی و سبز، بنفش همچنان به عنوان یکی از بهترین رنگ ها برای بالا بردن بهره وری افراد در فضاهای اداری مورد تحسین قرار گرفته است.

بنفش تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

قهوه ای

رنگ قهوه ای مانند آبی و سبز یک رنگ الهام گرفته شده از طبیعت و به طبع آرامش بخش است. با این حال، تاثیر کمی متفاوت تر از آن دو بر کارمندان دارد. رنگ قهوه ای می تواند باعث شود مردم بیشتر احساس راحتی بکنند تا آرامش و به کارکنان احساس امنیت، اطمینان و اعتبار می دهد.

این احساسات می تواند محیطی را ایجاد کند که افراد را قادر می سازد تا بهره وری داشته باشند و به بهترین شکل کار خود را انجام دهند. رنگ قهوه ای وقار و حرفه ای بودن یک مجموعه را به تصویر میکشد.

قهوه ای تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

رنگ هایی با خصوصیات دو پهلو

در کنار رنگ هایی که به آنها پرداختیم چندین رنگ وجود دارد که می توانند در عین حال که تاثیرات خوبی داشته باشند، دارای اثرات منفی نیز باشند که البته نوع و مقدار استفاده از آنها بستگی دارد.

اگر دوست دارید نتیجه ای حرفه ای داشته باشید قبل از استفاده از این رنگ ها در محیط کار خود، در نظر بگیرید که آیا آنها برای محیط شما مناسب هستند یا خیر و نیز بررسی کنید چگونه آنها را متعادل نمایید تا کارمندان خود را تحت فشار نگذارید.

قرمز

در برخی محیط ها قرمز ممکن است بهترین رنگ برای بهره وری باشد. مطالعات نشان می‌دهد که رنگ قرمز  می‌تواند ضربان قلب را افزایش دهد و این خصوصیت آن را به یک انتخاب رنگ موثر برای مشاغلی تبدیل می‌کند که کارکنان را ملزم به هوشیاری بالا یا انجام فعالیت‌های بدنی می‌کند.

در حالی که رنگ قرمز می تواند سطح انرژی را در محیط کار افزایش دهد، از آن به مقدار کم یا به عنوان رنگ برجسته استفاده کنید، زیرا می تواند باعث پرخاشگری و افزایش احساسات منفی شود.

قرمز تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

سفید

سفید یک رنگ خنثی است که می تواند فضای اداری کوچک را بزرگتر و روشن تر و تمیز و مرتب نشان دهد. هنگامی که دیوارهای سفید با رنگ های تاکیدی که از آنها نام بردیم همراه می شوند، تعادل ایجاد می کنند و به ملایم تر شدن رنگ های تند کمک می کنند.

با این وجود استفاده زیاد از رنگ سفید یک محیط کاری ناخوشایند، خشک و خشن ایجاد می کند. در حالی که رنگ سفید یک سایه استاندارد و خنثی در فضاهای اداری است، اما استفاده بیش از حد از آن می تواند  تاثیر معکوس داشته باشد.

سفید تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

نارنجی

نارنجی می تواند بدن و ذهن را تحریک کند، اراده و شادی را افزایش دهد و همچنین باعث انتشار انرژی مثبت و خلاقیت  در دفتر کار شما شود. اما مقدار زیاد آن ممکن است حواس کارمندان را پرت کند. طبیعت دلپذیر نارنجی ممکن است آن را به گزینه بهتری برای دیوار شاخص و فضای استراحت تبدیل کند.

نارنجی تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

بدترین رنگ ها برای فضای اداری

اگر می‌خواهید در دفتر خود حس الهام‌بخش  و کارایی داشته باشید، شاید بهتر باشد از برخی رنگ‌ها به‌کلی اجتناب کنید یا از آن‌ها کم استفاده کنید. بسته به محل کار شما، این رنگ ها ممکن است برای فضای شما مناسب باشند. با این حال، به طور کلی، آنها نسبت به رنگ های ذکر شده در بالا باعث کاهش تمرکز هستند.

زرد

زرد یک رنگ پر جنب و جوش است که می تواند اشتها را تحریک کند. این رنگ همچنین می‌تواند باعث عصبانیت، آشفتگی و ناتوانی در تمرکز کارکنان شما شود، بنابراین در صورت تمایل از آن در مقادیر کم استفاده کنید. بهتر است به جای دیوار ها از تزیینات زرد کمک بگیرید که حس مثبت اندیشی را بیشتر کنند.

زرد تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

صورتی روشن یا فیروزه ای

رنگ‌های روشن باعث حواس‌پرتی، آزار چشم‌ها و اختلال در تمرکز می‌شوند. این اصل در مورد سایه های نئون و پررنگ اکثر رنگ ها، به خصوص صورتی و فیروزه ای نیز صدق می کند. رنگ‌های روشن در محیط کار می‌تواند تمرکز بر روی کار را چالش‌برانگیز کند. اگر هدف شما شادابی است، به جای تناژ های نئونی از پاستلی استفاده کنید. 

نئونی تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

مشکی

مشکی رنگی قدرتمند و کنترل کننده است. استفاده از آن در مقادیر زیاد، مرموز و ترسناک است، که خلاف آن چیزی است که کارمندان شما در یک محیط اداری به دنبال آن هستند. رنگ مشکی همچنین می تواند احساسات غمگینی و خشم را برانگیزد. دیوارهای سیاه یک فضای تاریک ایجاد می کند که احتمالاً کارمندان شما را خسته و بی انگیزه می کند. میتوانید این رنگ را تنها برای وسایل مانند کتابخانه یا میز تحریر استفاده کنید.

مشکی تاثیر دکوراسیون اداری بر فضای کار و بهره وری کارکنان

نتیجه‌گیری

با این اوصاف اگر دوست دارید که محیط کال آرامش بخش و در عین حال خلاق داشته باشید به سراغ رنگ‌های سبز، آبی، بنفش و قهوه‌ای بروید و اگر در کنار این رنگ‌ها دوست دارید کمی شور و نشاط به دفتر کار خود اضافه کنید در مقادیر مهندسی و با توجه به روانشناسی رنگ و مناسبی از رنگ‌های قرمز، نارنجی و سفید کمک بگیرید.

اما در استفاده از رنگ‌هایی مانند زرد، مشکی و رنگ‌های نئونی بسیار با احتیاط رفتار کنید زیرا می‌توانند تاثیرات مخرب و منفی بر روحیه و بهره وری کارکنان شما داشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *