دکوراسیون

اصول و فوت و فن چیدمان رستوران با ایده های خلاقانه

رستوران داری، صنعتی است که در سال های اخیر رشد خوبی داشته است و به همین جهت هم افراد زیادی به سرمایه گذاری روی این صنعت گرایش پیدا کرده اند. اگر مایل به سرمایه گذاری در این صنعت هستید باید بگوییم که رشد آن همچنان ادامه خواهد داشت. بعد از سال های اخیر مردم میل و اشتیاق بیشتری به سفر و غذا خوردن بیرون از خانه پیدا کرده اند که خود این امر زمینه ساز پیشرفت صنعت رستوران داری شده است.

چیدمان رستوران ها هم از این قاعده مستثنا نبوده است و همراه این صنعت پیشرفت چشم گیری داشته است. زیرا غذا خوردن در رستوران ها صرفا به خاطر این دلیل (خوردن غذا) انجام نمی شود و یک نوع سرگرمی و تفریح نیز محسوب می شود. به بیانی دیگر مردم به رستوران شما می آیند تا خوش بگذرانند و اوقات مفرح و شادی داشته باشند.

همه این دلایل سبب می شود که برای پیشرفت به یادگیری و بکارگیری اصولی پایبند باشد و به طور الزامی به آنها بپردازید. در ادامه این مقاله از گامی نو چند ایده برای دکور رستوران برای شما داریم و سپس اصول مهم در این زمینه را خواهیم گفت. انتخاب تم و مبلمان مناسب، در دیدرس قرار دادن آشپزخانه، به کاربردن اکسسوری و توجه به سادگی از جمله مسائلی هایی است که باید در راه اندازی رستوران خود به آن ها توجه کنید.

یک تم دکوراسیونی برای رستوران تان انتخاب کنید بهتر است این تم حدالامکان خاص و یونیک باشد و خود به دلیلی برای مراجعه افراد تبدیل شود.

از مبلمانی استفاده کنید که مطابق حس و حال منطقه ای باشد که در آن قرار گرفته اید برای مثال اگر در یک شهر ساحلی قرار دارید، مبلمان حصیری یا چوب و فلز بسیار شیک هستند. همچنین می توانید انواع میز و صندلی را طبق سلیقه خود با بهترین قیمت و کیفیت از گامی نو سفارش دهید.

روی آشپزخانه تاکید کنید و آن را مرکز توجه قرار دهید. به این شیوه حتی اعتماد مشتریان به کیفیت و رعایت اصول بهداشتی در آشپزخانه نیز بیشتر می شود.

از هنر غافل نشوید و به هر شیوه ای که می توانید از آن در دکوراسیون رستوران تان استفاده کنید. حتی می توانید از هنرمندان شهر و محله خود استفاده کنید تا خود این روش به معروف شدن شما در بین طرفداران و دوستان آن ها  نیز منجر شود. میتواند از انواع شلف دیواری برای قرار دادن آثار هنری کمک بگیرید.

مینیمال باشید! به قول معروف زیبایی در سادگی است. اگر به فکر یک رستوران مدرن هستید، سبک دکوراسیون مینیمال می تواند تمام آن چیزی که به دنبالش هستید را برای شما فراهم کند. به این ترتیب نشان می دهید که تمرکز شما بیشتر رو غذا است و بعد از آن به فضا فکر می کنید.

چرا طراحی دکوراسیون رستوران ها مهم است؟

همانطور که این حرفه و صنعت پیشرفت می کند، اشباع نیز می شود. به این معنی که رقابت در آن سخت تر می شود. مردم به این درک رسیده اند که تنها ارائه ی غذا اگر چه مهم است، اما کافی نیست. چیزی که باعث می شود مشتریان شما را انتخاب کنند، طراحی و دیزاین مجموعه شما خواهد بود. 

درست از لحظه ای که فردی وارد رستوران شما می شود و حتی قبل تر از آن، زمانی که ورودی و ویترین رستوران شما را می بیند تا زمانی که سر میز می نشیند و سفارش می دهد، طراحی داخلی و حتی صندلی و نشیمن ها  روی نظر او، مدت زمانی که در رستوران شما صرف می کند و بازگشت مجددش به رستوران شما تاثیر دارد.

برای رسیدن به این هدف به طور متناوب باید فکر کنید که چه چیزی باعث می شود که آن ها شما را انتخاب کنند، در حالی هنوز نمی دانند غذا چقدر خوب است یا کارمندان شما چقدر حرفه ای هستند. خواه ناخواه ما کتاب ها را از روی جلدشان قضاوت می کنیم! مخصوصا در صنعت هتل داری و رستوران داری. خودتان آیا راضی می شوید در یک دخمه تنگ و تاریک غذا بخورید حتی اگر بهترین سرآشپز دنیا آن غذا را درست کرده باشد؟

متخصصان و تحلیل گران می گویند، شما یک رستوران را با نمره 100 شروع می کنید و با هر اشتباه یک امتیاز از دست می دهید و در نتیجه امتیازی که باقی می ماند، آن چیزی است که مشتریان را برای بازگشت دوباره ترغیب می کند.

جو و فضای رستوران

کلید یک طراحی موفق برای رستوران در جوی که بر آن حاکم می باشد، نهفته است. برای اینکه به کلید دست پیدا کنید، باید ابتدا بازار هدف خود را شناسایی کنید. این که مشتریان شما چه کسانی هستند؟ می خواهید چه افرادی را جذب کنید؟ در چه گروه سنی هستند؟ و دهها سوال دیگر که به پیکر بندی طرح و تجسم آنچه برای رستوران تان می پسندید، کمک خواهد کرد.

اگر بر اساس این اصل پیش بروید؛ مشتریان خود را پیدا خواهی کرد، کاری خواهی کرد که مجدد به رستوران شما بر گردند و همراه خود افراد هم فکرشان را نیز بیاورند و در نتیجه کسب و کار شما رونق خواهد گرفت و به سود دهی خواهد رسید.

بهترین چیدمان 

در همین ابتدای کار بگویم که هیچ دستورالعملی برای موفقیت وجود ندارد و شیوه های مختلفی برای انجام این کار به یک شکل خوب وجود دارد. تنها کافیست تا چند قانون را رعایت کنید تا به نتیجه خوب دست یابید. 

فضای رستوران تان را به چند بخش تقسیم کنید. این کار را می توانید با دیوار ها یا پارتیشن ها انجام دهید. اینگونه فضای نسبتا خصوصی ای را ایجاد کرده اید. به همین دلیل است که افراد بیشتری گوشه ها را ترجیح می دهند زیرا به آنها احساس خصوصی تری نسبت به میزهای میانی ارائه می دهد. می توانید از قفسه ها یا کتابخانه هایی برای قرار دادن گلدان ها استفاده کنید و از آن به عنوان پارتیشن بهره ببرید تا هم فضا را زیبا کرده باشید و هم به هدفتان رسیده باشید.

نور مناسب

اهمیت وجود نور به حدی زیاد است که نمی توان به اندازه کافی بر اهمیت آن تاکید کرد. به طور کلی به 3 نوع نور در محیط رستوران احتیاج داریم:

نور محیط

نور محیط به منبع نور اصلی اشاره دارد که رستوران شما روشن می کند. این مهمترین منبع نور است است که باید به آن توجه کنید زیرا خلق و خو محیط را تعیین می کند و مردم برای دیدن فضا و یکدیگر به آن نیاز دارند.

انتخاب بنر مقاله

وظیفه 

نور های وظیفه، به دسته ای از نور ها اشاره می کند که برای هر میز در نظر خواهید گرفت که به وسیله آن مشتریان غذا و منو را واضح تر و بهتر میبینند.

نور تاکید

در نهایت منابع نوری که به محیط رستوران شما جذابیت می بخشد و حس و حال آن را تحت تاثیر قرار می دهد، این دسته از نور ها هستند. از این گروه برای برجسته کردن و تاکید روی یک موضوع خاص مثل یک تابلو هنری استفاده می شوند.

نور سرد یا گرم کدام مناسب است؟

به طور کلی استفاده از نور های با تناژ گرم باعث ایجاد حس صمیمیت بیشتر می شود و افراد این گونه فضا را دنج تر حس خواهند کرد. این نوع نورپردازی برای رستوران های دارای جو رمانتیک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

اگر رستوران یا کافه ای دارید که مشتریان برای صبحانه یا میان وعده به آن سر می زنند ، پیشنهاد می شود که از نور های سرد استفاده نمایید تا به مشتریان با صرف وقت در محیط احساس خواب آلودگی دست ندهد و با قرار گرفتن در معرض آن پر انرژی تر شوند.

می توان نتیجه گرفت که فضای کم نور برای محیط های دنج و فضای روشن تر برای رستوران های مدرن مناسب تر است. اما در این مورد هیچ قانونی وجود ندارد زیرا در نهایت این رستوران شماست و سلیقه شما در آن حاکم خواهد بود.

در حالت ایده آل باید به طور مناسب از نور سرد و گرم استفاده کنید و با توجه به ماهیت قسمت های مختلف باید برخی از آن ها را مجهز به نور سرد تر و برخی دیگر را به نور گرم تر تجهیز کنید.

مرکز توجه

یک مجسمه، یک تابلو هنری، یک دیوار با کاغذ دیواری خاص یا هر چیزی که خود می پسندید را به عنوان نقطه توجه در نظر بگیرد جتی بسته به سبک رستوران میتواند از یک میز کنسول یا میز تلویزیون استفاده کنید تا افراد به محض ورود نظرشان به آن جلب شود. همین امر سبب خواهد شد که افراد به خاطر کنجکاوی وارد رستوران شما شوند. بهترین ساده ترین راه ایجاد یک دیوار خاص است.

این اصول های اولیه را اگر در طراحی دکوراسیون رستوران خود به کار ببرید، درک افراد نسبت به رستوران شما و نیز تعداد آن ها بیشتر خواهد شد. اگر تنها یک نکته را بخواهید به ذهن بسپارید، این است که حس خوبی به افراد منتقل کنید تا یک تجربه و خاطره دلپذیر برای آنها ایجاد شود.

بیشتر بخوانید: امسال چه پرده هایی مد و ترند شده است؟ 1403

استفاده از فضای پرت پذیرایی+ عکس

پر فروش ترین رنگ های مبلمان در سال 1403

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *