دکوراسیون

بهترین و جذاب ترین ایده ها برای نورپردازی اتاق خواب (قسمت دوم)

بهترین و جذاب ترین ایده ها برای نورپردازی اتاق خواب (قسمت دوم)

در مقاله قبلی با همین عنوان درباره نورپردازی اتاق خواب به اختصار صحبت کردیم و بیان شد که برای نور پردازی اتاق خواب باید به چه ویژگی هایی توجه داشت و اهمیت وجود و یا عدم وجود برخی موارد را با هم بررسی کردیم اما در این مقاله از گامی نو به تفصیل در مورد نورپردازی اتاق خواب و باید ها و نباید های آن با هم صحبت می کنیم و با استفاده از تصاویر ایده هایی برای انجام بهتر این کار را به شما می دهیم.

بایدها و نبایدهای نورپردازی اتاق خواب

اتاق خواب به عنوان یکی از مهم ترین اتاق ها و حتی با اهمیت ترین اتاق خانه شناخته می شود، شما برای شروع روز خود و همچنین پایان یک روز در اتاق خوابتان خواهید بود و در فاصله بین این دو نقطه زمان زیادی را به صرف وقت در اتاق خود برای فعالیتا هایی مانند مطالعه در کنار کتابخانه با نشستن رو صندلی و نشیمن ،خواهید گذراند، بنابراین اتاق خواب شما باید به اندازه کافی مورد توجه شما به خصوص در بخش نورپردازی قرار بگیرد.

به صورت لایه لایه از نور ها استفاده کنید

مهم ترین و کلیدی ترین نکته ای که برای نورپردازی اتاق خواب باید به آن توجه کنید این است که نور اتاق خوابتان را لایه لایه تنظیم کنید. توصیه به شما این است که حداقل 3 منبع نوری مختلف برای اتاق خود داشته باشید. این نور ها 3 وظیفه متفاوت را برای شما ایفا میکنند:

  1. نور اصلی اتاق 
  2. نور ثانویه 
  3. نور تزئینی

قبل از این که شروع به خرید نور های اتاق کنید، باید از لحاظ ذهنی مناطق قرار گیری هر کدام را پیشبینی کنید. برای این کار باید بدانید که در قسمت های مختلف اتاق باید از چه منبع نوری استفاده نمایید، بهترین راه برای پیدا کردن منبع نور مناسب این است که ببینید در هر بخش از اتاق به چه فعالیتی مشغول هستید و فعالیتی که انجام می دهید چه مقدار و به چه کیفیتی نور لازم دارد. 

برای مثال اگر در اتاق خود میز تحریر اسپرت قرار داده اید و یا در تخت خواب راحتی به مطالعه میپردازید، باید نور کافی برای این کار را تدارک ببینید اما توجه ها را به سمت این نور ها معطوف نکنید. در مورد نور های تزئینی باید به چشم زیورآلات اتاق خود نگاه کنید، همانطور که اکسسوری ها زیبایی یک استایل را تکمیل میکنند، این عناصر نیز دکوراسیون اتاق شما را تکمیل خواهند کرد.

 بسته به اینکه چه سبک دکوراسیونی را برای خانه خود انتخاب کرده اید باید به دنبال اکسسوری های نورپردازی برای آن باشید. برای مثال اگر سبک دکوراسیون شما کلاسیک باشد، میتوانید یک لوستر پر زرق و برق را به دکوراسیون خود بیافزایید و اگر هم سبک مینیمال را برای دکوراسیون اتاق خواب خود انتخاب نموده اید، وجود یک آباژور یا دیوار کوب میتواند گزینه بهتری برای آن باشد.

برای نور اصلی اتاق خود یک لامپ، لوستر یا منبع نوری مناسب با دکوراسیون اتاق خود را برای قسمت مرکزی سقف در نظر بگیرید و از هالوژن ها و یا نور های مخفی در کنار نور اصلی اتاق به عنوان نور ثانویه و تکمیل کننده نور اول استفاده کنید.

آباژور ها را فراموش نکنید

یکی از مواردی که اغلب ر نورپردازی اتاق خواب ها مورد غفلت قرار می گیرد، آباژور ها هستند که روی میز پاتختی فرفورژه در کنار تخت شما قرار می گیرند. این منابع نوری نه تنها به عنوان نور تزئینی بلکه به عنوان نور کاربردی برای مطالعه در هنگام شب برای شما استفاده میشوند. این نور ها را نه تنها روی پاتختی یا دراور در اتاق خواب بلکه روی میز کنسول مدرن ها در نشیمن نیز استفاده می شوند.

میزان و شدت نور را تنظیم کنید

یکی از دلایلی که به لایه بندی و طبقه بندی نور ها تاکید داریم این است که میتوانید بر اساس نیاز های خود آن ها را کم و زیاد کنید برای مثال اگر دوست دارید که روی تخت خود دراز کشیده و در صفحات اجتماعی خود چرخی بزنید، نیاز به نور اصلی نیست و یا زمانی که در حال مطالعه هستید می توانید تنها نور میز مطالعه خود یا آباژور کنار تخت را روشن نمایید.

تخفیف گامینو

برای نور اصلی اتاق خود حتما نور سفید را انتخاب کنید، نور سفید نرم و آرامش بخش است و برای فضای اتاق خواب بسیار مناسب است و با نور سفید به عنوان نور اصلی میتوانید باقی نور ها را در رنگ های دیگر بدون مشکل انتخاب کنید.

اگر جزو افرادی هستید که در خانه کار میکنند، بسته به این که چه مقدار نور نیاز دارید، باید نور کافی را با استفاده از منابع مصنوعی به اتاق اضافه نمایید، با توجه به متغیر بودن نور طبیعی در طول زمان های مختلف، نمی شود روی آن حساب کرد. اگر در طول روز نور طبیعی کافی دارید هم باید برای بعد از غروب آفتاب برنامه ریزی داشته باشید.

در قسمت آماده شدن و لباس پوشیدن نور کافی را تدارک ببینید

وجود نور کافی در نزدیکی کمد لباس آینه دار یا میز آرایش مدرن شما، به شما در هنگام پوشیدن لباس ها کمک میکند مخصوصا در زمستان ها که هنگام بیدار شدن و آماده شدن برای رفتن به خارج از منزل نر طبیعی کمی در اتاق وجود دارد. با روشن شدن داخل کمد و دراور شما به وسایل مورد نیاز تان راحت تر دسترسی پیدا خواهید نمود. 

در هنگام انتخاب نور مناسب برای نزدیکی کمد لباس خود، آن را از میان نور های سرد انتخاب نمایید تا رنگ واقعی لباس ها را بهتر دیده و برای ست شدن آن ها با هم راحت تر تصمیم گیری کنید. در زمان نصب نور ها آن ها طوری تنظیم کنید که به سمت لباس هایتان باشد نه صورت شما تا در دید اختلال ایجاد نکند.

وجود نور در کنار میز آرایش نیز میتواند به شما در داشتن یک آرایش تمیز و بی نقص خیلی کمک کند، در این خصوص نیز قرار دادن نور در زاویه مناسب نیز در نتیجه کار خیلی تاثیر گذار خواهد بود.

با الهام از thelightbulb و thespruce

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *