آموزشی, دکوراسیون

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

اگر شما هم جزو افرادی هستید که عاشق کتاب و مطالعه هستید و یا فقط گه گاهی به مطالعه می نشینید، به احتمال زیاد خانه شما یک کتابخانه دارد و یا اینکه به فکر خرید کتابخانه هستید که در این صورت می توانید از گامی نو اقدام به خرید نمایید. 

کتابخانه ها یکی از پرکاربردترین عناصر در میان وسایل منزل یا محیط کار می باشند که از آن ها نه تنها برای قرار دادن کتاب ها می توان استفاده نمود بلکه فضای مناسبی برای دکوری ها و قاب عکس های ما خواهد بود. 

سوالی که اکنون مطرح می شود این است که کتابخانه های را در کدام قسمت از دکوراسیون باید جای دهیم که هم دسترسی ساده و راحتی برای مطالعه به آن داشته باشیم و هم به زیبا تر شدن دکوراسیون ما کمک کند؟ از اتاق نشیمن گرفته تا اتاق خواب و حتی و اتاق کار، فضا های زیادی وجود دارد که یک کتابخانه را بتوانیم در آن جا قرار دهیم.

قرار دادن این عناصر زیبا و کاربردی در یک مکان نامناسب می تواند طراحی دکوراسیون اتاق شما را از تعادل خارج کند اما همین عنصر در یک جای درست، باعث ایجاد حس هماهنگی می شود و در عین کاربردی بودن به آن محیط رنگ و رو می بخشد. زمانی که صحبت از قرار دادن کتابخانه در دکوراسیون به میان می آید، گزینه هایی وجود دارد که ممکن است هرگز به آن فکر نکرده باشید.

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

نکاتی که باید قبل از قرار دادن کتابخانه در نظر بگیرید

قبل از این که بخواهید یک کتابخانه را برای خانه خود بخرید، و فضای زندگی خود را با یک وسیله حجیم پر کنید چند نکته وجود دارد که توصیه می کنیم به آن ها توجه نمایید. 

شکل

داشتن یک طراحی داخلی که شیک، زیبا و در عین حال دارای کارایی باشد تنها به یک نکته وابسته است؛ تعادل! به این معنا که جایی که کتابخانه خود را قرار می دهد نباید هارمونی سایر لوازم اتاق را بهم بریز و نباید مانع شود که شما راحت و بدون مشکل در آن جا رفت و آمد نمایید و از وسایل استفاده کنید. 

این محصولات در اشکال و اندازه های متنوعی وجود دارند اما یک قانون نانوشته باعث شده است که اکثر آنها مستطیل شکل و بلند باشند. برخی از آن ها حتی ارتفاعی تا حدود یک یا یک و نیم متر دارند و برخی دیگر بیشتر فضای افقی را اشغال می کنند.

بسته به این که انتخاب شما دارای چه شکل و فرمی هستند، باید نسبت به سایر وسایل اتاق متعادل باشند. برای مثال یک کتابخانه با قد بلند نمی تواند کنار کابینت های بلند بنشیند و نیز یک کتابخانه کوتاه نیم تواند کنار یک کنسول به گونه ای قرار بگیرد که با هم در یک سطح باشند. به طور کلی بازی با قد و اندازه در ایجاد تعادل، بعد و کنتراست بسیار مهم است. حتی در چیدمان عناصر داخل قفسه نیز سعی کنید اقلام را با اندازه های متفاوت روی آن قرار دهید.

کتابخانه KB101 ساخته شده در مجموعه گامی نو

کتابخانه KB101 ساخته شده در مجموعه گامی نو

عملکرد

قفسه های کتاب شاید مفیدترین مبلمانی باشند که می توانید داشته باشید، به خصوص اگر کتاب ها و لوازم تزئینی بسیاری داشته باشید. بله لوازم تزئینی! کتابخانه ها فقط خانه ی کتاب ها نیستند و می توانید اکسسوری ها، لوازم خانه، چراغ ها، گیاهان، باکس های نگهداری و خیلی چیز های دیگر را در آن ها جای دهید. هنگامی شروع به دکور کردن این وسایل می کنید، به این نکته توجه کنید که کدام کتاب ها و وسایل را همیشه لازم دارید، و کدام ها را می توانید در مناطق دور از دسترس تر و روی هم قرار دهید. 

قرار دادن وسایل و کتاب ها روی هم باعث می شود که فضای شما به حداکثر برساند و بتوانید تعداد زیادی آیتم را کنار هم قرار دهید و آن ها را در آن واحد نمایش دهید. علاوه بر این، چنین چیدمانی از  قرار گرفتن کتاب ها به طور یکنواخت جلوگیری می کند و جا را برای قرار دادن یک گلدان یا یک اکسسوری هنری را فراهم میکند.

جریان

توجه داشتن به جریان در یک محیط بعد از قرار دادن کتابخانه دارای اهمیت زیادی است زیرا به محض اضافه شدن مبلمانی با ابعاد نسبتا بزرگ، بر فضای اشغال شده در اتاق تاثیر زیادی دارد. این موضوع که این قفسه کتاب فضای آزاد برای حرکت و رفت آمد را اشغال نکند نکته مهمی است. 

نقاطی هم در یک محیط وجود دارد که باید از قرار دادن کتابخانه در آن جا اجتناب نمود. برای مثال یک قفسه کتاب به هیچ عنوان نباید در مقابل پنجره قرار گیرد زیرا نه تنها مانع ورود نور می شود، بلکه از لحاظ ایمنی نیز خطر آفرین است زیرا نمیتواند به دیوار تکیه دهد. همچنین در اتاق های کوچک نباید کنار درب ها قرار داده شوند زیرا مانع رفت و آمد خواهند شد، در چنین فضاهایی بهتر است به گوشه های اتاق انتقال داده شوند.

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

مکان های مناسب برای کتابخانه

اکنون که با قواعد بازی آشنا شدیم، حال باید کتابخانه را کجا قرار دهیم؟ در ادامه به مکان هایی اشاره می کنیم که توسط طراحان داخلی بارها امتحان شده اند و همیشه هم جواب مثبتی از آن ها دریافت شده اند.

پشت مبل

یکی از رایج ترین نقاط برای قرار دادن یک قفسه کتاب، کنار دیوار پشتِ مبل شماست. اگر در یک خانه نقلی و جمع و جور زندگی می کنید، با این ترفند علاوه بر صرفه جویی در فضا جذابیت بصری نیز به آن اضافه می کنید. برای این نوع قرارگیری و چیدمان به کتابخانه های بلند و مرتع نیاز داریم،

کنار مبل

در صورتی که عرض اتاق شما کم است، می توانید کتاب خانه را به جای پشت، در کنار مبل خود قرار دهید تا فضا برای میز تلویزیون و سایر مبل ها نیز باز شود. در صورتی که کتاب خانه شما کوتاه است، می توانید از آن به عنوان میز کنار مبلی نیز استفاده نمایید که علاوه بر ذخیره کتاب ها فضای مناسبی هم برای سایر وسایل فراهم میکند.

کتابخانه رویا

کتابخانه رویا

دو طرف تلویزیون

می توانید برای زیبا تر کردن فضای اطراف تلویزیون خود، دو عدد کتابخانه که باریک تر باشند را دو طرف میز تلویزیون قرار دهید. با خرید از گامی نو میتوانید این محصولات را در شکل و رنگ های مشابه سفارش دهید تا بتوانید آن ها را به راحتی با هم ست نمایید. به این صورت یک چیدمان هیجان انگیز در نقطه کانونی اتاق نشیمن خود خواهید داشت. می توانید قاب عکس ها، گیاهان، گیرنده ها، کنسول های بازی، ستاپ باکس ها را در قفسه های آن ها قرار داده و ظاهری منسجم ایجاد نمایید.

در گوشه

آخرین انتخاب ما برای قرار دادن کتابخانه در گوشه اتاق است، اتاق خواب یا اتاق نشیمن و حتی دفتر کار هیچ فرقی نمیکند، ایجاد یک گوشه دنج برای مطالعه راهی عالی برای دکوراسیون محیط مدنظرتان خواهد بود. این نوع چیدمان در خانه های بزرگ تر و اتاق های دیگری به جز نشیمن بهتر عمل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *