آموزشی, دکوراسیون

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

اگر شما هم جزو افرادی هستید که عاشق کتاب و مطالعه هستید و یا فقط گه گاهی به مطالعه می نشینید، به احتمال زیاد خانه شما یک کتابخانه دارد و یا اینکه به فکر خرید کتابخانه هستید که در این صورت می توانید از گامی نو اقدام به خرید نمایید.  کتابخانه ها یکی از پرکاربردترین عناصر در میان وسایل منزل یا محیط کار می باشند که از آن ها نه تنها برای قرار دادن کتاب ها می توان استفاده نمود بلکه فضای مناسبی برای دکوری ها و قاب عکس های ما خواهد بود. 

انتخاب بنر مقاله

نکاتی که باید قبل از قرار دادن کتابخانه در نظر بگیرید

قبل از این که بخواهید یک کتابخانه را برای خانه خود بخرید، و فضای زندگی خود را با یک وسیله حجیم پر کنید چند نکته وجود دارد که توصیه می کنیم به آن ها توجه نمایید. 

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

بهترین فضا جهت قرار گرفتن کتابخانه

شکل کتابخانه

داشتن یک طراحی داخلی که شیک، زیبا و در عین حال دارای کارایی باشد تنها به یک نکته وابسته است؛ تعادل! به این معنا که جایی که کتابخانه خود را قرار می دهد نباید هارمونی سایر لوازم اتاق را بهم بریز و نباید مانع شود که شما راحت و بدون مشکل در آن جا رفت و آمد نمایید و از وسایل استفاده کنید. 

این محصولات در اشکال و اندازه های متنوعی وجود دارند اما یک قانون نانوشته باعث شده است که اکثر آنها مستطیل شکل و بلند باشند. برخی از آن ها حتی ارتفاعی تا حدود یک یا یک و نیم متر دارند و برخی دیگر بیشتر فضای افقی را اشغال می کنند.

بسته به این که انتخاب شما دارای چه شکل و فرمی هستند، باید نسبت به سایر وسایل اتاق متعادل باشند. برای مثال یک کتابخانه با قد بلند نمی تواند کنار کابینت های بلند بنشیند و نیز یک کتابخانه کوتاه نیم تواند کنار یک میز کنسول به گونه ای قرار بگیرد که با هم در یک سطح باشند. به طور کلی بازی با قد و اندازه در ایجاد تعادل، بعد و کنتراست بسیار مهم است. حتی در چیدمان عناصر داخل قفسه نیز سعی کنید اقلام را با اندازه های متفاوت روی آن قرار دهید.

کتابخانه السا، کتابخانه جدید، ساخته شده در تیم گامینو

کتابخانه السا، کتابخانه جدید، ساخته شده در تیم گامینو

عملکرد کتابخانه

قفسه های کتاب شاید مفیدترین مبلمانی باشند که می توانید داشته باشید، به خصوص اگر کتاب ها و لوازم تزئینی بسیاری داشته باشید. بله لوازم تزئینی! کتابخانه ها مانند انواع شلف دیواری فقط خانه ی کتاب ها نیستند و می توانید اکسسوری ها، لوازم خانه، چراغ ها، گیاهان، باکس های نگهداری و خیلی چیز های دیگر را در آن ها جای دهید. هنگامی شروع به دکور کردن این وسایل می کنید، به این نکته توجه کنید که کدام کتاب ها و وسایل را همیشه لازم دارید، و کدام ها را می توانید در مناطق دور از دسترس تر و روی هم قرار دهید. 

قرار دادن وسایل و کتاب ها روی هم باعث می شود که فضای شما به حداکثر برساند و بتوانید تعداد زیادی آیتم را کنار هم قرار دهید و آن ها را در آن واحد نمایش دهید. علاوه بر این، چنین چیدمانی از  قرار گرفتن کتاب ها به طور یکنواخت جلوگیری می کند و جا را برای قرار دادن یک گلدان یا یک اکسسوری هنری را فراهم میکند.

بیشتر بخوانید:  این لوازم دیگر در دکوراسیون مد نیست! 

مکان های مناسب برای کتابخانه

اکنون که با قواعد بازی آشنا شدیم، حال باید کتابخانه را کجا قرار دهیم؟ در ادامه به مکان هایی اشاره می کنیم که توسط طراحان داخلی بارها امتحان شده اند و همیشه هم جواب مثبتی از آن ها دریافت شده اند.

پشت مبل

یکی از رایج ترین نقاط برای قرار دادن یک قفسه کتاب، کنار دیوار پشتِ مبل شماست. اگر در یک خانه نقلی و جمع و جور زندگی می کنید، با این ترفند علاوه بر صرفه جویی در فضا جذابیت بصری نیز به آن اضافه می کنید. برای این نوع قرارگیری و چیدمان به کتابخانه های بلند و مرتع نیاز داریم همچنین می تواند این ایده را با میز ناهار خوری هم اجرا نمایید.

کنار مبل

در صورتی که عرض اتاق شما کم است، می توانید کتاب خانه را به جای پشت، در کنار مبل خود قرار دهید تا فضا برای میز تی وی و سایر مبل ها نیز باز شود. در صورتی که کتاب خانه شما کوتاه است، می توانید از آن به عنوان میز کنار مبلی نیز استفاده نمایید که علاوه بر ذخیره کتاب ها فضای مناسبی هم برای سایر وسایل فراهم میکند.

کتابخانه آلوا

کتابخانه آلوا

در گوشه

آخرین انتخاب ما برای قرار دادن کتابخانه در گوشه اتاق است، اتاق خواب یا اتاق نشیمن و حتی دفتر کار هیچ فرقی نمیکند، ایجاد یک گوشه دنج برای مطالعه راهی عالی برای دکوراسیون محیط مدنظرتان خواهد بود. این نوع چیدمان در خانه های بزرگ تر و اتاق های دیگری به جز نشیمن بهتر عمل می کند. میتوانید با قرار دادن یک صندلی و نشیمن از جنس چوب و فلز این فضا را دنج تر نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *