آموزشی

پارتیشن چیست؟ آشنایی کامل با انواع جدا کننده ها

دیوار های جداکننده راهی عالی برای جداسازی یک اتاق مطابق با سلیقه شماست. پارتیشن را می توان در هر جایی برای دستیابی به اهداف متعددی مانند تقسیم یک فضا، ایجاد حریم خصوصی، پنهان کردن آشفتگی ها، یا فقط برای تزئین استفاده نمود.

استفاده از پارتیشن، سریعترین راه برای تغییر فضای داخلی اتاق با تغییرات اندک است و انواع مختلف بر اساس مواد مورد استفاده مانند سیمان، آجر، شیشه، ام دی اف ، پارچه، چوب، اکریلیک و غیره وجود دارد.

در اینجا، ما در مورد انواع دیوارهای جداکننده اتاق صحبت می کنیم. این به شما کمک می کند تا در حین استفاده یک اطلاعات دقیق به دست آورید. مثلا زمانی که میخواهید میز تحریر خود و فضای کار و مطالعه تان را از فضای خواب جدا کنید. یا زمانی که میخواهید فضای غذاخوری خود را از میز تلویزیون فاصله دهید.

در این مقاله از گامی نو، ما در مورد انواع دیوارهای جداکننده اتاق صحبت می کنیم، این به شما کمک می کند تا برای انتخاب اطلاعات کافی به دست آورید و آگاهانه انتخاب نمایید.

انواع دیوارهای جداکننده یا پارتیشن 

شیشه 

دیوار های شیشه ای یکی از رایج ترین انواع پارتیشن در مراکز تجاری می باشد که می توان آن را با ورق های شیشه ای یا بلوک های شیشه ای طراحی کرد. شما می توانید بلوک های شیشه ای در بازار پیدا کنید که محبوبیت بیشتری نسبت به ورق های شیشه ای دارند.

علاوه بر این، بلوک های شیشه ای سبک هستند و با مصالح ساده تری هم ساخته می شود. همچنین می توانید پارتیشن های شیشه ای را به راحتی با یک اسفنج خشک یا مرطوب تمیز کنید. با این حال، ممکن است در اثر فشار یا ضربه بشکنند.

آجری

این پارتیشن ها از آجر تشکیل شده اند و می توانید آنها را با ملات سیمان به هم وصل کنید. دیوار جداکننده آجری سال ها در شرایط خوبی باقی می ماند و در برابر آب و همچنین در برابر آتش مقاوم هستند. علاوه بر این، حتی پس از استفاده طولانی مدت نمی شکند و آسیب نمی بیند. 

چوبی

برخلاف سایر دیوارهای جداکننده، پارتیشن های چوب کاربرد و تنوع استفاده بالایی دارند. ساخت دیوار پارتیشن چوبی آسان است اما نمی توانید با آن ها از مزایای عمر طولانی بهره مند شوید. چوب و فلز در برابر آفات، حشرات و رطوبت آسیب پذیر است. علاوه بر این، نسوز یا عایق صدا نیست.

فلزی

دیوارهای جداکننده فلزی برای اتصال از دو طرف نیاز به گچ دارند. آنها را می توان با استفاده از کانال های مخصوص نصب نمود. پارتیشن های فلزی نازک و بادوام هستند و همچنین نسوز اند و به اندازه کافی قوی می باشند تا بتواند فشار و وزن را تحمل کنند.

اکریلیک

جدا کننده های دیواری اکریلیک یکی از ایده های مدرن پارتیشن دیواری هستند که این می توانند در اشکال، اندازه ها و طرح های مختلف تولید شوند. این جداکننده ها می توانند فضای غذاخوری را از اتاق نشیمن یا اتاق مطالعه یا اتاق خواب جدا کنند. همچنین می توانید این دیوارهای جداکننده را در بارها، رستوران ها و کافه ها نصب کنید.

آزبست

پارتیشن دیواری آزبست، بسیار سبک وزن و همچنین بادوام هستند و شما  می توانید یک تقسیم کننده آزبست را با کمک چسب بدون مهارت خاصی نصب کنید پارتیشن های ساخته شده از این جنس ضد آب و همچنین ضد حریق هستند.

رشته ای

اگر می خواهید یک محیط مطالعه یا کار کوچک ایجاد کنید، فقط از آویز های رشته ای به عنوان دیوار جدا استفاده نمایید. آویز های رشته ای در هر جایی زیبا به نظر می رسند و در حین تحصیل یا کار  برای شما یک حریم خصوصی نسبی ایجاد میکنند.

سفالی

این جداکننده ها حاوی موادی مانند خاک رس و سفال هستند. آنها می توانند توپر یا توخالی باشند. علاوه بر این، این دیوار پارتیشن عایق صدا و حرارت هستند. همچنین می توانند در برابر  آتش را مقاومت کنند اما بلوک سفالی برای مدت طولانی قوی باقی نمی ماند و با ضربه شدید و یا بر اثر عوامل محیطی آسیب می بینند.

گیاهی

در فضای مدرن گلدان های فراوانی خواهید یافت. قرار دادن گلدان های بزرگ به عنوان یک دیوار جداکننده مدرن برای خانه ها، رستوران ها و بارها بسیار پر کاربرد است. آنها می توانند ظاهر شگفت انگیز و طبیعی را در هر توری ایجاد کنند. جدای از آن، می توانید انواع مختلفی از گیاهان را نیز برای زیبایی اتاق خود انتخاب کنید.

چرا به دیوارهای جداکننده نیاز داریم؟

می توانید با نصب یک تقسیم کننده، مناطق بزرگ را به قسمت های کوچک تقسیم کنید. استفاده از پارتیشن دیواری ضروری است زیرا:

بخش بندی

دیوارهای جداکننده می توانند اتاق ها را از فضای بزرگ جدا کنند. آنها همچنین به شما کمک می کنند تا از فضای تقسیم به درستی استفاده کنید. مثلا صندلی و نشیمن را از میز ناهار خوری جدا کنید.

حریم خصوصی

اگر فضای محدودی در خانه خود برای ایجاد اتاق مطالعه یا محل کار دارید، بهتر است یک تقسیم کننده موقت نصب کنید. این دیوار ها  می توانند در حین کار با رایانه شخصی یا مطالعه در طول امتحانات حریم خصوصی برای شما  ایجاد کنند. 

این مورد در فضا های اداری با سالن های بزرگ هم بسیار کاربرد دارد تا هر کارمند با داشتن فضای مخصوص خود تمرکز و حریم خودش را داشته باشد.

طراحی داخلی

دیوارهای پارتیشن می توانند ظاهر خانه و محل کار شما را زیباتر کنند. می توانید چندین طرح، الگو، مواد و رنگ را برای دیوارهای جداکننده انتخاب کنید. آنها می توانند به عنوان ایده های دکوری، به تولید کننده یک منظره عالی برای فضای مدرن یا سنتی تبدیل شوند.

از موارد مختلفی مانند کتابخانه ها یا شلف دیواری نیز می توان به عنوان جداکننده یا پارتیشن استفاده کرد.

کتابخانه آرنا ساخته شده در مجموعه گامی نو

کتابخانه آرنا ساخته شده در مجموعه گامی نو

کجا می توانیم از دیوار پارتیشن استفاده کنیم؟

دیوار های تقسیم کننده فضا یا پارتیشن ها تقریبا در همه جا استفاده می شود. مانند:

 • خانه ها و هر یک از اتاق ها
 • دفاتر کار و اداره ها
 •  کارگاه ها
 • فرودگاه ها
 • مزون ها
 • رستوران ها
 • کافه ها
 • باشگاه ها
 • کارخانه ها
 • کتابخانه ها 
 • و غیره

مزایای دیوارهای جداکننده

تمایز

استفاده از پارتیشن ها اتاق های مختلف را از هم تفکیک می کند و متمایز نشان می دهد. می تواند اتاق مطالعه را از اتاق غذاخوری و بسیاری از فضاهای دیگر جدا کند. علاوه بر این، پارتیشن می تواند به ما کمک کند که به طور موثر و مفید از مکان و فضای در دسترس مان  استفاده کنیم. علاوه بر این، می توانیم هر نوع فضایی را در خانه خود برای مطالعه، شام، کار یا … ایجاد کنیم.

محفاظت

دیوارهای جداکننده می توانند از ما در مقابل  اشعه ماوراء بنفش، آب باران، باد، برف و سایر شرایط محیطی محافظت کنند. علاوه بر آن، دیوارهای پارتیشن داخلی مانند اتاق خواب ها و ناهارخوری می توانند در مقابل صدا یا دما به عنوان مسدود کننده عمل کنند.

دکور

ایده ی استفاده از  پارتیشن می تواند فضای ساده شما را به محیطی زیباتر برای زندگی تبدیل کند. آنها رنگی از  بافت و شخصیت را به محیط اضافه می کنند. شما می توانید مواد، اندازه ها و الگوهای مختلفی را در پارتیشن های دیواری انتخاب کنید.

آسان تمیز میشود

تمیز کردن دیوارهای جداکننده با آب و مواد شوینده بسیار ساده است. همچنین می توانید از اسفنج خشک برای تمیز کردن جداکننده های دیواری فلزی یا آزبستی استفاده کنید.

مواد 

جداکننده های آجری و بتنی از انواع پارتیشن های رایج در ساختمان های مسکونی و اماکن تجاری می باشند. علاوه بر این، می توانید مواد دیگری مانند فلز، شیشه، اکریلیک، آزبست، خاک رس، ای دی اف و غیره را نیز انتخاب کنید.

قیمت مناسب

با استفاده از پارتیشن ها شما می توانید برای هر کاری فضاهای فردی و کوچک مناسب خود را با قیمت های مناسب ایجاد کنید. جداکننده های دیواری همچنین سبک وزن و بادوام نیز هستند.

با الهام از kreatecube

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *