آموزشی, دکوراسیون

فرش وینتیج چیست؟

فرش وینتیج چیست

در سال‌های اخیر افراد به جای استفاده از وسایل مدرن و جدید علاقه زیادی به استفاده از اکسسوری‌ها و دکوراسیون قدیمی پیدا کردند. از دکوری های مختلف گرفته تا وسایل بزرگ تر نظیر یک میز کنسول، اگر با دقت و تمرکز به سراغ سبک وینتیج یا قدیمی بروید به راحتی با افزودن چند عنصر خاص مانند یک فرش وینتیج می‌توانید دکوراسیون خانه خود را به شیوه‌ای بسیار زیبا چیدمان کنید تا حس ناب یک خانه را به شما بدهد به صورتی که زمان بازگشت به خانه پس از یک روزه سخت بتوانی در آن به احساس آرامش و راحتی دست پیدا کنید.

عناصر زیادی وجود دارند که به واسطه آنها می‌توانید یک دکوراسیون به سبک وینتیج را برای خانه خود ایجاد کنیم اما از میان همه آنها یکی از شاخص تعیین موارد فرش‌های قدیمی آبی نتیجه هستند که می توان گفت کلید اصلی یک دکوراسیون به این سبک می باشند و بدون آنها نمی توانیم به سبک وینتیج برسیم.

فرش وینتیج چیست؟

فرش وینتیج چیست؟

سبک وینتیج 

قبل از اینکه به سراغ پرداختن اصلی ترین عنصر دکوراسیون به سبک وینتیج یعنی فرش برویم بهتر است کمی اطلاعات راجع به سبک وینتیج داشته باشیم.

درواقع چیدمان دکوراسیون یک محیط به سبک وینتیج به معنی ترکیب و استفاده از لوازم قدیمی مربوط به دوره های قبل در دکوراسیون است که می تواند به شیوه های مختلفی باشد. شما میتوانید یک دکوراسیون وینتیج به حالت سبک صنعتی داشته باشید و یا اینکه کمی رمانتیک تر و به سبک فرانسوی یا آرت دکو در واقع این شما هستید که تعیین می کنید می خواهید یک دکوراسیون وینتیج چه ویژگی های خاصی داشته باشد. انتخاب وسایل مانند تخت خواب می تواند در تعیین سبک تاثیر زیادی داشته باشد.

سبک خاصی از دکوراسیون وینتیج وجود دارد که در آن تاکید به استفاده از عناصر و لوازم با ماهیت طبیعی مانند چوب و پارچه های طبیعی مثل پنبه و کتان است. اگر می خواهید بیشتر حس و حال سبک وینتیج را اجرا کنید می توانید به خانه های پدربزرگ و مادربزرگ ها در دوران کودکی تان فکر کنید که با عشق چیده شده بود. وسایلی مانند میز آرایش  با جزییات فراوان و کمی رنگ و رفتگی یا میز تحریر با این ویژگی ها میتواند دکور وینتیج شما زیبا تر قبل نماید.

از ویژگی های سبک وینتیج می‌توان به برخورداری از ویژگی‌های زیر اشاره کرد

  • داشتن کفپوش های چوبی یا استفاده از پارکت ها برای کف اتاق

استفاده از کفپوش های چوبی یا پارکت ها برای کف اتاق و حال خانه های روستایی را بیشتر تداعی می کند. برای اینکه به سبک وینتیج یا قدیمی نزدیکتر شوید از قطعه های چوب بزرگتر استفاده کنید تا خطوط و گره های طبیعی چوب را بیشتر به نمایش بگذارد این کار به منحصر به فرد تر شدن دکوراسیون شما کمک زیادی می کند. میز ناهار خوری بهترین عنصر در این سبک است.

  • استفاده از رنگ های ملایم.

برای رنگ بندی خانه خود به سبک وینتیج به سراغ رنگ های ملایم بروید. می توانید از انواع رنگ های خنثی مانند بژ کرم و طوسی در کنار رنگ های پاستلی مثل زرد صورتی و آبی ملایم استفاده کنید، تا ویژگی‌های بی‌نظیری را به دکوراسیون خود بیفزاید. یکی از پیشنهادهای ما برای نزدیک شدن به سبک وینتر استفاده از یک کاغذ دیواری با طرح های گل های رنگی برای یک دیوار خاص است. شما می توانید دیوار پشت میز کنسول خود را برای این کار انتخاب کنید.

ویژگی های سبک وینتیج

ویژگی های سبک وینتیج

  • استفاده از مبلمان مناسب سبک قدیمی

یکی از تاثیرگذارترین انتخاب ها برای ارائه سبک وینتیج به شیوه درست استفاده از مبلمان ها که به صورت خاص برای این سبک ساخته شده‌اند و کاملاً نو هستند و یا مبلمان های قدیمی بازسازی شده است.

در سبک وینتیج توجه به جزئیات می تواند به شما کمک زیادی بکند برای مثال استفاده از مبلمان های کار شده و  برخوردار از پایه های دارای جزئیات با فریم های چوبی مانند یک تخته خواب یا یک میز جلو مبلی و عسلی به سرعت تداعی کننده سبک وینتیج هستند همچنین می توانید از کتابخانه های دارای درب های شیشه ای برای به نمایش گذاشتن جزئیات و دکوری های مانند ظروف قدیمی و شیشه ای استفاده کنید.

  • استفاده از نقوش گل در دکوراسیون

یکی از شاخصه های سبک وینتیج استفاده از عناصری هستند که دارای نقش گل و پرنده هستند شما میتوانید این طرح ها را در پارچه های مبلمان پرده کاغذ دیواری و حتی کوسن های خود اجرا کنید

  • لوسترهای شیشه ای

یکی از اکسسوری های واجب برای چیدمان خانه به سبک قدیمی استفاده از لوستر ها و انواع آباژور های شیشه ای و دارای جزئیات است که دکوراسیون شما زرق و برق می بخشد.

  • منسوجات خاص و قدیمی

یکی از ویژگی هایی که بدنه دکوراسیون ویندوز را تشکیل میدهند استفاده از منزل به صورت گسترده است انواع پرده های پر نقش و نگار فرش ها و دستمال های دارای جزئیات؛ از جمله مواردی هستند که شخصیت وینتیج را به چیدمان آنی شما القا می کنند.

به چه فرش های وینتیج گفته می شود؟

در واقع زمانی که از فرش های وینتیج صحبت میشود، میتوان دو گروه را در نظر گرفت فرشهای قدیمی که بیش از ۵۰ یا ۱۰۰ سال خدمت دارند و فرشهای جدیدی که به سبک وینتیج یا قدیمی بافته شده اند.

فرش های وینتیج اصیل به صورت سنتی در کشورهای مانند ایران، هند، ترکیه، پاکستان و منطقه خاورمیانه بافته شده اند و تمام گره های آنها با دقت و به صورت دستی زده شده است یا به اصطلاح می‌توان گفت دستباف هستند و از پشم بافته شده اند.

فرش های وینتیج قدیمی را میتوان در سه گروه دسته بندی کرد:

  • فرش قدیمی که به صورت طبیعی از آنها استفاده شده و رنگ و رو رفته هستند به صورتی  که قسمت های طرح دار فرش به علت ساییدگی مشخص نباشد 
  • گروه دوم فرش هایی هستند که توسط شرکت ها و متخصصین بازسازی و رنگ شده اند این نوع فرش ها برای خانه هایی به سبک مدرن و معاصر مناسب تر هستند 
  • گروه سوم فرش های هستند که به صورت تکه تکه و یا پازلی به هم متصل شده اند یعنی قسمت هایی از فرش های مختلف را در کنار هم چیده و به یک فرش واحد بزرگتر دست پیدا کرده‌اند.
به چه فرش های وینتیج گفته می شود؟

به چه فرش های وینتیج گفته می شود؟

چیزی که راجع به این نوع فرش ها کاملاً واضح است این است که دارای قیمت های بالایی اند زیرا بسیار نفیس هستند. ممکن است این عامل سد راه شما برای رسیدن به سبک وینتیج باشد، به همین دلیل ما به شما استفاده از فرش های نو بافته شده به سبک وینتیج را بیشتر از خرید فرش های نفیس توصیه می کنیم.

علاوه بر این که هزینه اولیه خرید این فرش بسیار پایین تر از فرش های دستباف قدیمی است نگهداری و تمیز کردن آن ها نیز بسیار آسان تر است و از این بابت نیز شامل هزینه‌های کمتری می شوند شما به راحتی می توانید یک فرش بافته شده به سبک وینتیج را به قالیشویی بدهید و نگران خراب شدن برای مثال فشار پایه میز جلو مبلی و یا از بین رفتن آن نباشید ؛ در حالی که برای شستشوی یک فرش قدیمی نفیس باید هزینه زیادی کنید و حتی از افراد متخصص کمک بگیرید.

رنگ بندی فرش های قدیمی یا وینتیج

اینکه چه رنگ فرشی را برای دکوراسیون خود انتخاب کنید به عوامل زیادی بستگی دارد. در واقع فرش های قدیمی و نفیس بیشتر به استفاده از رنگ های جذاب و پالت رنگی های متنوع معروف هستند، اما در مورد فرش های جدید شما آزادی عمل زیادی در انتخاب دارید. و میتوانید آن ها را به ارحتی با دکوراسیون های خنثی و اثاثیه متنوع مثل میز تلویزیون ، انواع صندلی و نشیمن ، کمد لباس و دراور و .. ست نمایید.

 به عنوان یک توصیه اگر سایر عناصر دکوراسیون خود را به رنگ های نود و ملایم انتخاب کرده‌اید، بهتر از فرش وینتیج خود را با یک رنگ تند و شاخص مانند فرش های لاکی ایرانی انتخاب کنید. اما اگر سایر عناصر دکوراسیون شما از رنگ‌های تند و درخشان بهره بردند، بهتر است برای فرش کمی ملایم تر عمل کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *