آموزشی, دکوراسیون

تکنیک های ست کردن فرش و مبل

تکنیک های ست کردن فرش و مبل

یکی از مهمترین نکات برای رسیدن به دکوراسیونی خاص و زیبا، داشتن تعادل و هماهنگی و ایجاد آن بین عناصر مختلف یک دکوراسیون است. از بهترین روش ها برای ایجاد تعادل و هماهنگی ست کردن رنگ های اجزای مختلف دکوراسیون به ویژه فرش و مبل است‌.

با توجه به اینکه این دو عنصر از بزرگترین وسایلی هستند که در اتاق نشیمن توجه ها را به خود جلب می کنند، نه تنها از لحاظ رنگ باید با هم مطابقت داشته باشند بلکه باید اندازه آنها نیز به درستی و دقت انتخاب شود. با این حال با توجه به اینکه همه می دانیم که این موضوع چقدر اهمیت دارد، اما اجرا کردن آن ممکن است کمی سخت باشد؛ به همین دلیل در ادامه این مقاله از گامینو، به شما توصیه های لازم در این خصوص را ارائه می دهیم.

انتخاب بنر مقاله

نکات کلیدی برای هماهنگ کردن فرش و مبل

 • از بافت ها و شکل های یکسان استفاده نمایید
 • جذابیت بصری و کنتراست ایجاد کنید
 • اگر در مورد رنگ چیزی مطمئن نیستید رنگهای خنثی را انتخاب کنید
 • به انداز و تناسب بین عناصر دقت کنید
تکنیک های ست کردن فرش و مبل

تکنیک های ست کردن فرش و مبل

نکات مهم برای انتخاب فرش نسبت به مبل

 • رنگ یکسان

یکی از ساده ترین راه ها برای ایجاد هماهنگی بین فرش و مبل انتخاب یک رنگ مشترک است در این حوزه باید دقت کافی را داشته باشید که تا حد امکان رنگ انتخابی شما برای فرش و مبل شبیه به یکدیگر باشد در غیر این صورت باعث ایجاد آشفتگی در اتاق نشیمن شما خواهد شد مخصوصا که عناصر دیگیری نظیر شلف کتابخانه نیز در اتاق وجود دارد.

 • هم خانواده

اگر پیدا کردن فرش و مبل با رنگ یکسان برای شما بسیار دشوار است توصیه می کنیم که رنگ آنها را از یک گروه یا خانواده انتخاب کنید. انتخاب رنگ از یک خانواده برای عناصر مختلف در اتاق باعث می شود که بین آنها انسجام به وجود بیاید و در نتیجه فضای مورد نظر شما هماهنگ تر و چشم نواز تر باشد بدون اینکه خستگی و یکنواختی را به وجود آورد. حتی میتوانید از عناصر دیگر نظیر میز کنسول مدرن نیز ایده بگیرید.

تکنیک های ست کردن فرش و مبل

تکنیک های ست کردن فرش و مبل

 • اندازه درست

از جمله مواردی که همیشه در انتخاب فرش ها به آن تاکید داشته ایم انتخاب یک فرش با اندازه درست است. برای یک توصیه کلی در انتخاب فرش، همیشه بهتر است اندازه فرش بزرگتر از بزرگترین مبلتان باشد به طوری که حداقل پایه های جلویی مبل ها روی فرش قرار بگیرد و در اطراف میز جلو مبلی چوبی خود فضای کافی برای رفت و آمد وجود داشته باشد که با فرش پوشانده شده است.

اگر فرش اندازه ی درستی نداشته باشد و به تبع آن با مبلمان تناسب نداشته باشد، می تواند تعادل اتاق نشیمن را به هم زده و از نظر بصری نازیبایی ایجاد کند‌. در اتاق خواب هم باید فرش از 3 طرف خارجی تخت خواب شما حد اقل 50 الی 60 سانتی متر بیرون تر باشد و اگر در اتاق خود وسایلی مانند میز تحریر مدرن یا میز آرایش اسپرت هم دارید، فرش شما نباید مانع خارج شدن راحت صندلی و نشیمن آن ها شود.

 • بافت مبل و فرش

استفاده از عناصر که بافت های متنوعی دارند می تواند یه جذابیت یک فضا کمک کند. یکی از ساده ترین و کاربردی ترین انتخاب ها این است که یک بافت متضاد برای فرش و مبل خود انتخاب کنید. برای مثال یک فرش نرم با پرزهای بلند در مقابل یک مبل با پارچه ای مثل کتان که ساختار منسجم تری دارد.

توصیه و پیشنهاد ما به شما برای داشتن یک فضای جذاب تر این است که تا جایی که می توانید عناصر با بافتهای مختلف را به آن اضافه کنید‌. اما در یک تناژ رنگی باقی بمانید! اگر میخواهید ظریف تر و مجلل تر باشید، از فرش ابریشم استفاده نمایید تا درخشش کافی را به فضای خانه خود مخصوصاً اتاق نشیمن بدهید. اما توجه نمایید که فرش های ابریشمی نیازمند رسیدگی و نگهداری بیشتری هستند برای همین اگر در خانه خود حیوان خانگی یا کودک دارید اصلاً خرید آن را به شما توصیه نمی کنیم. همچنین بهتر است فرش را در قسمت هایی از خانه که در مسیر رفت و آمد هستند مانند مقابل جاکفشی آینه دار جدید یا کمد لباس ریلی قرار ندهید تا دیر تر فرسوده و کثیف شود

 • فرش و کوسن

برای ایجاد هماهنگی در فضا لازم نیست که حتماً رنگی فرش را با با مبل ست کنید می توانید این کار را بین مبل و سایر اجزای دکوراسیون مانند کوسن ها یا پرده ها و تخت خواب ساده و شیک و روتختی انجام دهید.

برای یک دکوراسیون زیبا می توانید فرشی را انتخاب کنید که رنگ متضاد یا مکمل مبل های شما را داشته باشد. سپس از رنگ های به کار رفته در فرش کمک بگیرید و از آنها برای انتخاب رنگ کوسن ها استفاده نمایید، به این شیوه یک هارمونی خاص بین قسمت نشیمن و فرش خود بوجود آورده اید.

تکنیک های ست کردن فرش و مبل

تکنیک های ست کردن فرش و مبل

 • رنگ خنثی انتخاب کنید

همه ما زمانی که مبل را در کنار فرش قرار میدهیم نگران این اینکه آیا با هم تطابق دارند یا خیر، اما اگر زیاد اهل مطالعه در زمینه دکوراسیون نیستید و میخواهید یک نتیجه عالی به دست آورید بدون شک باید به سراغ انتخاب رنگهای خنثی  بروید.

انتخاب یک فرش که جزئیات و نقش و نگاره های کمتری دارد و رنگ آن با مبل های شما هماهنگ و ست است می توانید یک پس زمینه ایجاد کنید سپس از جزئیات ای مانند کوسن ها شال مبل و دکوری های مختلف که روی میز ناهار خوری جدید قرار می دهید،  برای به وجود آوردن رنگ و لعاب استفاده کنید.

استفاده از اکسسوری های رنگی مانند آنهایی که اشاره کردیم در کنار عناصر اصلی به رنگ خنثی، به شما این فرصت را می‌دهد تا با هزینه کمتر و صرف زمان کمتر در دکوراسیون خود تغییر ایجاد کنید. شما می توانید این تغییر را به صورت دوره ای یا فصلی نیز با جابجایی این موارد به وجود آورید.

 • تضاد

آهنگ خیلی اهل جزئیات نیستید و دوست دارید که خانه خود را ساده تر نگه دارید به شما یک توصیه جذاب داریم کافیست فرش خود را متضاد با مبل خود نگه دارید برای این کار کافیست یک مرد به رنگ خونه با پارچه ای بدون طرح انتخاب کنید سپس یک فرش با رنگ تند انتخاب کنید تا کل دکوراسیون شما بی نقص داشته باشد. فراموش نکنید که در این صورت باید جزئیات دیگر مانند کوسن ها را از دکوراسیون خود حذف کنید یا از قرار دادن اکسسوری روی میز تلویزیون مدرن خود داری نمایید.

 • فرش به عنوان مرجع

اگر فرش های ایرانی با رنگ و نگاره های سنتی را دوست دارید که جزئیات زیادی دارند، بهترین کار برای شما این است که آن را به عنوان مرجع انتخاب رنگ در دکوراسیون خود قرار دهید. سپس از رنگ های به کار رفته در فرش ها برای انتخاب رنگ سایر عناصر دکوراسیون خود کمک بگیرید.

دومین رنگ به کار رفته در فرش خود را برای رنگ مبل ها که ترجیحاً به سمت رنگ های خنثی باشد و سایر رنگ ها را برای کوسن ها و پرده ها انتخاب کنید. به این صورت شما یک دکوراسیون هماهنگ با تنوع رنگی بالا خواهید داشت.

تکنیک های ست کردن فرش و مبل

 • شکل فرش

مطمئن ترین راه برای ایجاد یک دکوراسیون هماهنگ این است یا یک فرش مستطیلی انتخاب کنید که با نحوه چیدمان و شکل مبل ها نیز هماهنگی دارد. اما اگر دوست دارید که متفاوت تر عمل کنید و دکوراسیونی خاص و جذاب داشته باشید به شما استفاده از فرش های گرد را نیز پیشنهاد می کنیم این زیبایی را میتوانید با یک آینه دکوراتیو گرد به اوج برساینید.

استفاده از یک فرش گرد مخصوصاً در قسمت نشیمن باعث می شود که فضا بزرگتر دیده شود. تنها نکته در مورد فرش های دایره ای این است که اندازه آن با چیدمان شما تناسب داشته باشد.

با الهام از landofrugs

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *