دکوراسیون

5 سبک پرطرفدار دکوراسیون داخلی

5 سبک پرطرفدار دکوراسیون داخلی

زمانی که می‌خواهید شروع به چیدمان خانه خود کنید، یکی از اولین توصیه‌های هر طراح داخلی‌ای این است که یک سبک خاص دکوراسیون را برای خانه خود انتخاب کنید و سپس تمام عناصر و جزئیات را بر اساس آن، پیش ببرید.

سبک‌های متنوع زیادی وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها یکی را انتخاب کنید، اما همه چی تا مقدار بسیار زیادی به سلیقه شما وابسته است. شما در نهایت باید به یک دکوراسیون برسید که در آن، هم حس راحتی و دنج بودن که از خانه انتظار دارید و هم زیبایی را؛ باهم تجربه کنید.

چه جزو افرادی باشید که یک خانه نو خریده‌اید، تازه عروس و دامادی که می‌خواهید یک زندگی را شروع کنید، به فکر تغییر دکوراسیون هستید یا خانه خود را بازسازی کرده‌اید؛ این مقاله از گامی نو می‌تواند به شما کمک کننده باشد! در ادامه ما به بررسی و معرفی 5 سبک پرطرفدار دکوراسیون داخلی می‌پردازیم.

انواع سبک دکوراسیون داخلی پرطرفدار

  • اسکاندیناوی
  • بوهو
  • روستیک
  • صنعتی
  • مینیمالیسم

اسکاندیناوی

یکی از سبک‌هایی که اخیر بسیار بخصوص توسط زوج‌های جوان، مورد توجه قرار گرفته است، سبک اسکاندیناوی است. شروع طراحی این نوع چیدمان از کشور‌های سردسیر اروپا نظیر دانمارک، سوئد، نروژ و فنلاند بود و در‌حال‌حاضر مردم در گوشه و کنار زمین طرفدار این سبک هستند.

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

دکوراسیون به سبک اسکاندیناوی

یکی از نکات اصلی‌ که طرفداران این سبک به آن اهمیت می‌دهند، عشق و علاقه به طبیعت است که به همین سبب استفاده از عناصر ساخته شده با چوب، به وفور در این سبک به چشم می‌خورد. مخصوصا چوب‌های منطقه‌ی اسکاندیناوی که مبلمان‌هایی نظیر میز تحریر و میز آرایش از آن‌ها ساخته شده‌اند، علاوه بر این مواد طبیعی دیگر نظیر پارچه‌های پنبه‌ای و چرم نیز، نقش مهمی در سر‌و‌شکل دادن به این سبک دکوراسیونی را ایفا می‌کنند.

یکی از موراد مهم دیگر که که همیشه در بحث چیدمان و دکوراسیون به آن اشاره کرده‌ایم، پالت‌رنگی است. رنگ‌های مناسب این سبک دکوراسیون، بسیار ساده و به اصطلاح نود هستند که می‌توان در این بین به سفید، خاکستری و بژ اشاره کرد. برای دکوری‌ها و جزئیات نیز اکسسوری‌هایی در تناژ پاستلی را پیشنهاد می‎کنیم.

از دل سبک اسکاندیناوی یک سبک جدید به وجود آمده که خیلی مورد توجه قرار‌ گرفته، این سبک به لاگوم معروف است. در واقع این کلمه معنایی مشابه ” نه افراط و نه تفریط ” می‌دهد، یعنی همه چیز به اندازه کافی وجود خواهد داشت.

دکوراسیون به سبک لاگوم

دکوراسیون به سبک لاگوم

می‌توان گفت که سبک لاگوم ترکیبی از سبک اسکاندیناوی و مینیمالیست است و تمرکز اصلی آن بر این است که شما احساس راحتی را در تمام دکوراسیون خانه خود ایجاد نمایید و آن را در ساده‌ترین و کاربردی‌ترین حالت خود نگه‌دارید. این سبک نه تنها خیلی کاربردی است، بلکه می‌توان آن را با سایر سبک‌ها به راحتی ترکیب کرد.

بوهو

یکی از سبک‌هایی که توانسته در بین افراد برای خود جایگاه مناسبی را به دست آورد، سبک بوهو است؛ که نه تنها در خانه‌ها بلکه در فضاهایی مانند کافه‌ها نیز راه خود را پیدا کرده است. این سبک از فرانسه شروع شد و به زندگی گروهی از مردم رومی اشاره می‌کرد که متمایز از دیگران بودند و سبک زندگی غیر متعارفی داشتند.

دکوراسیون به سبک بوهو

دکوراسیون به سبک بوهو

امروزه این سبک به این معروف است که همه چیز در آن وجود دارد، یعنی به راحتی می‌توان در آن یک مبل قدیمی را با یک میز کنسول جدید ترکیب کرد. برای مثال در این سبک وجود تعداد زیادی صندلی دور یک میز ناهار خوری هیچ ایرادی ندارد.

در یک خانه که به سبک بوهو دکور شده است، تمرکز بر این است که از متریال طبیعی دستکاری نشده، مانند چوب، حصیر، پارچه‌های طبیعی مثل کتان و پنبه استفاده گردد تا یک دکوراسیون بی تکلف و صمیمی ایجاد شود.

استفاده از رنگ‌های بژ، قهوه‌ای و زیتونی به عنوان رنگ‌های اصلی، همراه اکسسوری‌ها و جزییات برجسته به رنگ زرد، سرخابی یا آبی روشن در کنار جزئیاتی مثل گلدوزی‌ها و پارچه‌های طرح دار، تکمیل کننده این سبک هستند. استفاده از دکوری‌های حصیری، سبدها، کوسن‌ها، شال مبل، گیاهان طبیعی و سبز، رنگ‌های شاد و زنده، پارچه‌ها و فرشینه‌های شلوغ و طرح دار، از اِلِمان‌هایی هستند که این دکوراسیون را شاخص کرده‌اند. برای مثال روی تخت خواب یا روی مبلمان میتوانید از کوسن های رنگی و انواع شال  های تزئینی استفاده نمایید.

روستیک یا روستایی

اگر به اندازه کافی از فضای خاکستری شهر خسته شده‌اید به شما این سبک را توصیه می‌کنیم. دکور کردن یک خانه به این شیوه و سبک به شما کمک می‌کند تا استرس وارده از دنیای صنعتی و خشن را به راحتی پشت سر بگذارید. برای داشتن یک خانه به سبک یک کلبه جذاب شمال یا جنوب کشور نیازی نیست که حتما در این مناطق زندگی کنید، می‌توان یک خانه به این سبک را در یک شهر پر هیاهو ایجاد نمود.

دکوراسیون به سبک سنتی ایرانی

دکوراسیون به سبک سنتی ایرانی

از عناصر لازم برای تبدیل یک خانه به سبک روستیک، تیرهای چوبی و آجرهای قدیمی هستند. با اضافه کردن این موارد به دیوارها و استفاده از پارکت‌های چوبی؛ مخصوصا مواردی که بی نقص نیستند و ظاهری قدیمی دارند، عالی هستند.

استفاده از قاب عکس‌های و گلدان‌های قدیمی یادگاری از مادربزرگ هایمان روی یک کتابخانه زیبا می‌تواند این دکوراسیون را کامل کند. استفاده از جزییات قدیمی روستایی با توجه منطقه مورد نظر مثل انواع حصیرها، فرش‌های دستباف، کوسن‌های گلدوزی و یا ظروف سفالی و گل سرخی که روی یک شلف دیواری چیده شده‌اند همراه با گلدان‌های زیبا می‌تواند حس ناب یک خانه روستایی را به راحتی تداعی کند.

در خانه‌های به سبک روستیک ایرانی استفاده از مواردی مانند شیشه‌های رنگی، فرش‌های لاکی و پر جزئیات، دیوار‌های آجر نما، طاق‌ها و کاشی کاری‌ها؛ تعریف کننده شخصیت دکوراسیون هستند. میتوانید از آن ها در جای جای دکوراسیون یا حتی اثاثیه خود مانند یک میز جلو مبلی یا آینه ها و … استفاده نمایید.

صنعتی

یکی از رایج‌ترین سبک‌هایی که اخیر در دکوراسیون داخلی به چشم می‌خورد، سبک صنعتی است. این سبک به دلیل سادگی و جزییات کمی که دارد بسیار محبوب شده است. این شیوه چیدمان بر موارد ضروری در دکوراسیون تمرکز دارد که در زندگی روزمره از آن‌ها خیلی استفاده می‌شود.

دکوراسیون به سبک صنعتی

دکوراسیون به سبک صنعتی

از شاخصه‌های این سبک می‌توان به تیرچه‌های فلزی قابل مشاهده و آجر‌نما‌ها اشاره کرد، که نقش مهمی در نمایش این سبک دارند. استفاده از عناصری مانند بتن و چرم‌های رنگ‌ و‌ رو رفته، می‌تواند حس این نوع فضا را تکمیل کند.

این سبک دکوراسیون بیشتر مورد توجه مردان مجرد است و در فضا‌های دفتری نیز بسیار دیده می‌شود. شاید تصور کنید که این سبک نمی‌تواند حس راحتی را به فردبدهد، اما با افزودن جزئیاتی مانند یک کاناپه سایز بزرگ و یک میز تلویزیون  که یک تلویزیون بزرگ روی آن قرار گرفته است و چند کوسن به رنگ‌های سرمه‌ای، نوک مدادی، سبز یا آبی تیره در پس زمینه خنثی به رنگ‌های مشکی، سفید و خاکستری می‌تواند حس راحتی را القا نمایید.

برای داشتن جزئیات بیشتر که شما را از این سبک دور نکند به قرار دادن یک گلدان کاکتوس روی میز عسلی که با میز تلویزیون شما همخوانی دارد یا یک فرش ایرانی می‌توانید این دکوراسیون را دنج و خاص نمایید. همچنین قرار دادن یک آینه با قاب فلزی می‌تواند دکوراسیون خانه شما را به سمت کاربردی و زیبایی هدایت کند.

مینیمالیسم

این سبک در ضمن این که بسیار معروف است، منتقدان زیادی نیز دارد، البته نمی‌توان نقد‌های بسیار از آن‌ها را درست دانست. این سبک به استفاده حداقلی از وسایل و جزئیات اضافی تاکید دارد و افراد را به سمت مبارزه بر مصرف گرایی سوق می دهد. به صورتی که در هنگام خرید یک وسیله از خود بپرسید که آیا واقعا به آن نیاز دارید یا تنها برای زیبایی اش آن را می‌خواهید.

دکوراسیون به سبک مینیمال

دکوراسیون به سبک مینیمال

اما مینیمالیسم به معنی حذف تمام جزییات زیبا و دکوری‌ها نیست، طوری که فضا خالی و بدون روح به نظر برسد؛ بلکه استفاده حداقلی و کاربردی از آن‌ها و نیز استفاده چند وجهی از وسایل است. برای مثال استفاده از یک جاکفشی به عنوان میز کنسول یا یک میز غذا خوری به عنوان یک میز تحریر و حتی استفاده از تخت دارای کشو به جای دراور است.

در این سبک، تمرکز بر رنگ‌های خنثی است اما تاکید بیشتری روی رنگ سفید دارد و در کنار آن باقی رنگ‌ها برای ایجاد تعادل به کار گرفته می‌شوند. برای اینکه فضا حس مرده پیدا نکند، از بافت‌های گوناگون و تابلو‌های نقاشی اینفوگرافیک که با فضا هارمونی داشته باشد استفاده می‌شود.

اگر این مقاله برای شما مفید بود پیشنهاد میکنیم که این مقاله را نیز مطالعه فرمایید:

با الهام از architecturaldigest

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *