دکوراسیون

7 توصیه‌‌ی مفید و کاربردی برای چیدمان منزل

7 توصیه‌‌ی مفید و کاربردی برای چیدمان منزل

زمانی که صحبت از چیدمان منزل می شود همه مردم به این فکر می‌کنند که با چه روش هایی می توانند خانه خود را زیباتر کنند ،در حالی که یک خانه زیبا بدون نظم هیچ جلوه ای ندارد.

چه شما یک خانه بزرگ و لوکس داشته باشید یا یک خانه کوچک و نقلی، در نهایت اگر نظم و ترتیب خاصی در خانه شما حاکم نباشد تمام هزینه ای که برای خرید وسایل کرده اید بیهوده خواهد بود.

در برخی موارد هم چیدمان اشتباه وسایل منزل می‌تواند باعث شود خانه های شما به هم ریخته، شلوغ و نامرتب به نظر برسد. از انتخاب وسایل بزرگ نظیر میز کنسول یا میز تلویزیون گرفته تا جزئی ترین وسایل مانند چند دکوری یا کوسن های مبل، همه می توانند بر روی شلوغ یا منظم دیده شدن خانه های شما تاثیر مستقیم داشته باشند.

 یاد بگیریم که چگونه خانه ای مرتب و منظم داشته باشیم!

قبل از اینکه بخواهیم تغییرات بزرگی در دکوراسیون خانه خود ایجاد کنیم، باید یاد بگیریم که چگونه خانه ای مرتب منظم و در نهایت زیبا داشته باشیم. در این مقاله از گامی نو همراه ما باشید تا نکات مهم برای چیدمان خانه را به شما یاد بدهیم.

بعضی چیزها را دور بریزید

اولین قدم برای داشتن یک خانه نامرتب برخورداری از تعداد زیادی وسیله است. هرچه تعداد وسایلی که دارید زیادتر باشد، داشتن یک خانه شلوغ برای شما راحت تر خواهد بود.

قبل از شروع به چیدمان مجدد منزل خود نگاهی به اطراف خانه تان بیندازید آیا واقعاً چیزهایی که میبینید لازم و ضروری هستند یا می توانید برخی از آنها را حذف کنید؟ آیا واقعاً به تعداد زیادی وسیله دکوری روی میز جلو مبلی خود نیاز دارید در حالی که برخی از آنها حتی می تواند مانعی برای پذیرایی درست شود؟ یا اینکه به همه وسایلی که روی میز آرایش خود گذاشته اید نیاز دارید یا تنها چند مورد انگشت شمار از آنها را به صورت روزانه مصرف می کنید؟

برخی از این وسایل را می‌توان از دید پنهان کرد تا به صورت دوره ای مورد استفاده قرار داد، برخی دیگر را نیز می توان در کشوها و کمد لباس ها جای داد تازه ظاهر کار ساده و مینیمال بماند. از استفاده بیهوده صندلی و نشیمن نیز که مانع رفت و آمد میشوند بپرهیزید.

وسایل تان را گروه بندی کنید

قرار دادن چند شمع روی جاکفشی، گلدان روی میز ناهار خوری، دکوری های مختلف روی همه سطوحی که در دسترس تان است؛ همه می تواند باعث این شود که چشم افراد در قسمت های مختلف خانه جابجا شود و این کار یک تصویر به هم ریخته از خانه را ارائه می دهد.

از آشفته کردن محیط به وسیله اکسسوری ها و دکوری ها به شدت پرهیز کنید سعی کنید وسایل تان را در گروه های همسان کنار یکدیگر قرار دهید. برای مثال اگر به گل طبیعی علاقه دارید یک یا دو گلدان یک شکل را در کنار هم در یک فضا قرار دهید یا برای چیدمان وسایل روی میز جلو مبلی خود از یک سینی دکوراتیو کمک بگیرید، به این صورت تمام وسایل کوچک یک جا جمع شده و از ایجاد آشفتگی جلوگیری می کنید.

زیاده روی ممنوع

یکی از وسایلی که به شدت قابلیت ایجاد آشفتگی در محیط را دارد کتابخانه ها و قفسه ها هستند. افراد به محض اینکه یک کتابخانه و قفسه در اختیار دارند سعی می کنند تمام قسمت های آن را با کتابی و دکوری های مختلف پر کنند، حتی ممکن است به سراغ وسایلی بروند که هیچگاه دوباره به آنها نگاه نمی کنند تنها به این دلیل که فضای خالی در قفسه ها باقی نماند.

برای چیدمان وسایل داخل این نوع عناصر سعی کنید فضای تنفس به اندازه کافی نگه دارید همچنین از کتاب ها و اکسسوری ها به صورت گروه های یک شکل استفاده کنید مرتب کردن بر اساس قد و رنگ از شیوه های صحیح چیدمان کتابخانه ها و شلف دیواری ها می باشد.

به وسایل خود اجازه تنفس بدهید

اشتباهی که افراد در مورد چیدمان قفسه ها مرتکب می شوند را در مورد چیدمان وسایل بزرگ تر مثل مبل ها نیز مرتکب خواهند شد! سعی نکنید که تمام فضای موجود در خانه را با وسایل پر کنید.

سعی کنید مبلمان خود را با تعداد پایین تر انتخاب کنید، از انتخاب مبل های حجیم به شدت پرهیز کرده و سعی نمایید روی مبل ها را با تعداد زیادی کوسن، شال مبل و غیره شلوغ نکنید؛ جوری که مجبور باشید برای هر بار نشستن روی مبل کوسن ها را کنار بگذارید. به این ترتیب نه تنها زیبایی نصیب به خانه خود نکرده اید، بلکه هر بار نشستن و پا شدن از روی مبل ها نیازمند گذاشتن زمان و مرتب کردن آن است این کار را برای تخت خواب خود نیز رعایت نمایید. نباید برای خوابیدن تعداد زیادی بالش و کوسن را جابجا کنید.

مراقب سیم ها باشید

یکی دیگر از وسایلی که بشدت روی بی نظمی دیده شدن خانه تاثیر دارد سیم های وسایل الکترونیکی هستند. چه شما در خانه خود یک سیستم کامپیوتری داشته باشید که روی میز تحریر خود قرار داده اید یا تعداد زیادی وسایل الکترونیکی کنار تلویزیون، باید بتوانید سیم ها را به درست ترین شیوه مدیریت کنید بدون این که نیاز باشد آن ها را از پشت وسایلی مانند میز ناهار خوری یا کمد لباس عبور دهید.

این کار نه تنها از لحاظ ظاهری باعث زیباتر شدن خانه می شود بلکه اگر در صورت نیاز قرار باشد که یک سیم را از برق بکشید یا وسیله ای را جابجا کنید، در سریع‌ترین و ایمن ترین حالت ممکن این کار را انجام خواهید داد و نیاز به باز کردن گره سیم ها و رد کردن آن ها از میان هم دیگر نخواهد بود. 

از انواع نظم دهنده های موجود در بازار می توانید برای مدیریت و نظم دادن به سیم ها استفاده کنید حتی اگر نخواهید هزینه زیادی هم متقبل شوید، از بست های کمربندی می توانید برای گروه بندی سیم ها استفاده کنید.

بهتر است به سراغ یخچال برویم

یکی دیگر از وسایلی که در هر خانه ای منظم نگه داشتن آن چالش برانگیز است، یخچال می باشد. معمولا روی درب یخچال ها پر از وسایل کوچک تزئینی، نقاشی بچه ها، یادداشت ها، آدرس رستوران ها و غیره است که به خودی خود بی نظمی بزرگی را برای آشپزخانه ایجاد می کند. هیچ کدام از این وسایل در جای مناسب خود نیستند برای مثال نقاشی بچه ها را  در اتاق خودشان یا اتاق نشیمن با یک قاب زیبا جای دهید. اگر جزو افرادی هستید که تمایل زیادی به گرفتن غذا از خارج از منزل دارید هم کافیست عکس منوی رستوران ها را در گوشی خود نگه دارید تا هر زمان که نیاز داشتید به آنها دسترسی داشته باشید. در مورد مگنت های تزیینی هم بهتر از چیزی نگوییم!!

جدا از ظاهر یخچال بهتر است داخل یخچال را نیز با سبدهای نظم دهنده به خوبی مرتب کنید غذاهایی که نیاز است سریعتر خورده شود را نزدیک تر و در دسترس تر قرار دهید و غذاهایی با ماندگاری بالا تر را در پشت آنها جای دهید. سعی کنید از ظرف های یک شکل و مرتب برای یخچال خود استفاده کنید تا بتوانید تعداد زیادی از آنها را در فضای محدود تر جای دهید.

با الهام از merrymaids

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *