آموزشی, مبلمان

8 راه ساده برای از بین بردن بوی بد از مبل

8 راه ساده برای از بین بردن بوی بد از مبل

ممکن است اتفاقات زیادی سبب شود تا خوراکی یا نوشیدنی شما روی مبل بریز  مخصوصا اگر فرزند خردسال در منزل داشته باشید علاوه بر این، تعریق بدن شما، موی حیوانات خانگی و بوی بدن آن ها نیز ممکن است به مرور زمان سبب شود تا مبل شما بوی بدی بدهد.

اما راه حل چیست؟ چگونه می شود از شر بوی بدن مبلمان خلاص شد؟ ما در این مقاله از گامی نو ما به شما ترفند هایی برای از بین بردن بوی بد از مبل ها را می گوییم.

جوش شیرین

یکی از طبیعی ترین و در عین حال موثر ترین راه ها برای از بین بردن بوی بد از مبل ها استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین را بردارید و شروع به پاشیدن آن روی روی مبل های خود نمایید، توجه کنید تنها جوش شیرین را یک نقطه نریزید و سعی کند که به طور یکنواخت آن را روی همه قسمت ها پخش کنید. سپس کمی به آن زمان دهید تا بو  و رطوبت را جذب کند.

در این بین کوسن ها را فراموش نکنید و روی آن ها را هم به خوبی جوش شیرین بپاشید. اگر کوسن های شما دارای یک آستر هستند، بهترین کار این است که روکش را خارج کرده و با ماشین لباسشویی بشویید و بالشت داخل آن ها را با جوش شیرین بپوشانید.

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن بوی مبل

استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن بوی مبل

جوش شیرین به خصوص برای از بین بردن بوی حیوانات خانگی خیلی اثر گذار است. پس از این که چند ساعت به جوش شیرین ها فرصت جذب دادید، با جارو برقی تمام قسمت ها مخصوص از درز ها را با جارو برق یخوب تمیز کنید. می توانید این کار را اگر بو ها به طور کامل از بین نرفت برای دفعات دیگر امتحان نمایید. جوش شیرین همچنین برای از بین برد بوی بد جاکفشی آپارتمانی نیز بسیار خوب عمل می کند

جارو کشی 

گاهی اوقات منبع بوی که حس می کنید از مبل های شما متصاعد می شود، یک ماده خوراکی یا چیزی دیگری است که در شکاف ها ودرزهای آن فراموش شده است. اگر تشک های مبل خارج می شود که حتما این کار را انجام داد و سپس تمام قسمت ها را جارو کنید در غیر این صورت از سری های مختلف جارو برقی کمک گرفته و به جارو کردن این قسمت ها بپردازید.

استفاده از جارو برقی برای از بین بردن بوی مبل

استفاده از جارو برقی برای از بین بردن بوی مبل

اگر سری های مخصوص را در اختیار ندارید با یک برس این کار را انجام دهید. این کار را خیلی راحت با تخت خواب دو نفره هم انجام دهید تا تمام مو ها و پوست های مرده را از  سطح آن پاک سازی کنید.

شستشو

روکش کوسن های قابل تعویض و روکش تشک مبل ها که بعضا دارای زیپ برای خارج کردن و تعویض هستند را خارج کنید با توجه به جنس پارچه و راهنمای شستشوی آن ها با مواد شوینده مناسب و روش درست که آیا میتوان با ماشین لباسشویی شست یا نیاز به شست و شو با دست دارد، بشویید. می توانید از کمی جوش شیرین برای از بین بردن بو ها نیز استفاده کنید.

شسشو با ماشین لباسشویی برای از بین بردن بوی مبل

شسشو با ماشین لباسشویی برای از بین بردن بوی مبل

نکته مهم درباره شستشو این است که حتما قبل از اینکه آن ها دوباره سر جای خود قرار دهید، اجازه دهید تا کاملا خشک شود و هیچ نمی باقی نماد زیرا خود این رطوبت می تواند منجر به ایجاد بوی نامطبوع گردد.

استفاده از سرکه

سرکه یک ضدعفونی کننده طبیعی و از بین برنده قوی باکتری است. مقدار مساوی برای مثال یک لیوان از آب و سرکه را در یک بطری اسپری، بریزید و از فاصله زیاد تقریبا 1 الی 1.5 متری روی سطح مبل اسپری کنید. در این روش نباید مبل را خیس کنید در غیر این صورت خود بوی سرکه روی مبل می ماند و مبل شما این بو را به خود میگیرد.

استفاده از سرکه برای از بین بردن بوی مبل

استفاده از سرکه برای از بین بردن بوی مبل

ترکیب جوش شیرین و سرکه موجب واکنش شیمیایی خواهد شد، پس اگر علاقه ای به اجرای یک پروژه علمی برای مدرسه فرزندانتان نیستید، از ترکیب این دو با یکدیگر برای از بین بردن بوی مبل ها بپرهیزید. زمان استفاده از روش مراقب باشید که جلو مبلی جدید تان دچار آسیب نشود زیرا ممکن سرکه باعث خراب شدن رنگ برخی از آن ها شود.

خوشبو کننده

یک اسپری خوشبو کننده هوا از فروشگاه خریداری نمایید و با فاصله به مبل خود اسپری کنید. همانند کار با سرکه از فاصله دور این کار را انجام دهید. روش انجام این تکنیک به این صورت است که یک مه ملایم از خوشبو کننده روی مبل های شما بنشیند. در غیر این صورت و با اسپری کردن در فاصله نزدیک موجب ایجاد لک و رد آن روی مبل خواهید شد.

استفاده از خوشبو کننده برای از بین بردن بوی مبل

استفاده از خوشبو کننده برای از بین بردن بوی مبل

از این خوشبو کننده ها می تواند با رایحه مورد علاقه خود رای کشو دراور لباس یا داخل کمد لباس هم استفاده کنید تا بوی بد را از بین ببرید

در مجاورت آفتاب و هوای آزاد

اگر امکان این را دارید که مبل های خود را از خانه خارج کنید و در هوای آزاد قرار دهید، حتما این روش را امتحان کنید؛ تکه های قابل جدا شدن از مبل ها را جدا کنید و همه آن ها را در هوای آزاد و مقابل نور خورشید قرار دهید.

قرار دادن مبل ها در هوای آزاد برای از بین بردن بو بد

قرار دادن مبل ها در هوای آزاد برای از بین بردن بو بد

همزمان با این کار می توانید از سایر روش های قبلی مثل جوش شیرین، سرکه و جاروکشی نیز استفاده کنید. فقط این کار را در فضایی انجام دهید که مطمئن باشید جانوری داخل مبل ها نفوض نکند.  

شسشوی سطحی

با توجه به جنس روکش مبل هایتان با استفاده از یک دستمال مرطوب با آب گرم، سطح مبل ها را به ملایمت دستمال کشی کنید تا عوامل ایجاد کننده بو های بد را از بین ببرید. تاکید می کنیم که این کار را با ملایمت و بدون فشار انجام دهید زیرا رطوبت زیاد باعث ایجاد کپک و بوی بد خواهد شد.

استفاده از آبگرم و دستمال برای از بین بردن بوی مبل

استفاده از آبگرم و دستمال برای از بین بردن بوی مبل

برای پاک کردن اکثر سطوح مانند سطح میز تلویزیون ساده و شیک خود نیز می توانید کمک بگیرید.

شستشوی حرفه ای

مراکزی هستند که مانند قالیشویی ها به شستشوی حرفه ای مبل ها در منزل می پردازند، با دستگاه های بخارشوی حرفه ای مبل ها را شسته و آلودگی ها و عوامل ایجاد کننده بو های بد را خارج می کند. اگر هیچ کدام از روش های قبلی جواب نداد و یا وقت و حوصله انجام این تمیزکاری ها را ندارید، شستشوی حرفه ای مبل  توسط افراد متخصص بهترین گزینه خواهد بود.

شسشوی مبلمان برای از بین بردن بوی مبل

شسشوی مبلمان برای از بین بردن بوی مبل

میتوانید از این روش به طور سالانه در کنار دیگر روش ها استفاده نمایید تا همیشه یک مبلمان تمیز و خوشبو داشته باشید.

با الهام از lovetoknow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *