آموزشی, دکوراسیون

سبک گلم چیست؟ آشنایی کامل با سبک گلم در دکوراسیون منزل

سبک گلم چیست؟ آشنایی کامل با سبک گلم در دکوراسیون منزل

یکی از جذاب ترین سبک های دکوراسیون که اخیرا بسیار طرفدار پیدا کرده است، سبک دکوراسیون داخلی گلم است، در یک کلمه می توان این سبک را جسورانه دانست. در این سبک از دیوار ها گرفته تا عناصر به کاررفته دارای زرق و برق و زیبایی هستند.

در ادامه این مقاله از گامی نو شما را بیشتر با این سبک و متریالی که در آن استفاده می شود آشنا می کنیم تا بتوانید آن را در دکوراسیون خانه خود پیاده سازی کنید.

اصول طراحی دکوراسیون به سبک گلم

در این سبک جدا از این که باید در نتیجه به یک دکوراسیون لوکس برسیم اما در پس زمینه و هسته آن از رنگ های خنثی مانند سفید، عاجی، کرمی، طوسی، خاکستری و حتی مشکی استفاده می شود. در لایه بعدی برای وسایل بزرگ تر که فضای بیشتری را به خود اختصاص می دهند، بهتر است به سراغ رنگ های ملایم، ظریف و دراماتیک برویم.

 برای مثال گروه رنگ های پاستلی مانند صورتی، آبی و سبز در این مرحله می تواند به جذابیت و حس لاکچری بودن فضا اضافه کند. در پایان به سراغ رنگ هایی می رویم خیلی جلب توجه می کنند و نقطه پایان و تکمیل کننده سبک گلم هستند، برای ایجاد یک جلوه لوکس و نمادین در سبک گلم رنگ های طلایی و نقره ای بهترین انتخاب های ممکن هستند.

در مورد الگو ها و اشکال مورد استفاده در سبک گلم، همانطور که اشاره کردیم؛ به مواردی حس لوکس و جسورانه را به فضا بدهند نیاز داریم. از این منظر، سبک آرت دکو و گلم شباهتی با یکدیگر دارند، یعنی استفاده از اشکال هندسی و رنگ های غنی و پر رنگ و توجه به جزئیات به وفور در این سبک مشاهده می شود.

ویژگی های مهم و کلیدی

درخشان بودن و دارای بافت

با توجه به این در این سبک می خواهیم همه چیز جلب توجه کند؛ باید وسایلی را در آن استفاده کنیم که به تنهایی هر یک این نقش را اجرا کنند. مثلا یک میز آرایش که با یک آینه مجلل همراه شده است و با وسایل دکوری که در کنار آن قرار می گیرد و یا یک تخت خواب که با رو تختی های ابریشمی، مخمل و خز پوشیده شده است و یا پنجره هایی پوشیده شده با پرده های بلندی که روی زمین کشیده شده است؛ همه به حس زیبایی و لوکس بودن فضا اضافه می کند.

وسایل روشنایی چشم نواز

گروه دیگری از عناصر که تاثیر زیادی در دکوراسیون به سبک گلم دارند، وسایل نور و روشنایی هستند. در این سبک اغلب اتاق ها توسط این وسایل تزئین شده اند. لوستر های کریستالی، چراغ های روی میز پاتختی که پایه های متالیک دارند، یا شمعدان های طلایی برای روی میز جلو مبلی که زیبایی و درخشش محیط را بالا میبرند. برای اینکه این درخشش را بیشتر کنید، منابع روشنایی خود را نزدیک آینه ها نصب کنید.

اکسسوری های زرق و برق دار

استفاده از دکوری ها، لوازم جانبی و اکسسوری هایی که برای تزیین وسایل خود استفاده می کنید، بسیار مهم است زیرا این وسایل که در مرحله آخر اضافه می شوند، تکمیل کننده دکوراسیون هستند. در واقع ویژگی لوکس سبک گلم با این وسایل کامل می شود. از این میان می توان استفاده از سنگ مرمر، میز های شیشه ای، فلزهای براق، سطوح صاف و صیقلی، خطوط تمیز و … اشاره نمود که همه درخشان و شگفت انگیز هستند.

انواع سبک گلم رایج

با توجه به این که سبک گلم با جزئیات استفاده شده در آن تعریف می شود، میتوان آن را به راحتی با تغییر این جزییات با دکوراسیون های حال حاضر هم تطبیق داد. سبک گلم مربوط به هیچ دوره زمانی خاصی نیست . بیشتر با ویژگی های نمادین استفاده شده در آن شناخته می شود. با توجه به این که چه وسایلی را در این دکوراسیون استفاده می کنید، میتوانید تنوع و مشتقات زیادی از این سبک را به وجود بیاورید. در میان تمام سبک های فرعی که از گلم نشات گرفته اند، سبک های هالیوود و مدرن بیشتر از سایرین مورد استقبال قرار گرفته اند.

هالیوود گلم

این سبک بیشتر تحت تاثیر هالیوود و صنعت سینما در  سال های 1920 و 1930 هالیوود است و از وسایل قدیمی در سبک های آرت دکو و خطوط هندسی و ساده در آن استفاده می شود، این سبک را میتوان یک ماکسیمالیست از سبک گلم دانست که برای استفاده از وسایل پر زرق و برق و جزئیات پیچیده، خود داری نمیکند. 

گلم مدرن

گلم مدرن دارای خطوط براق، تمیز و مبلمان مدرن مانند میز کنسول و میز تلویزیون است که عمدتا طراحی های آن ها با جزییات ظریف و لوکس ترکیب شده اند. وسایل مدرن با جزئیات طلایی، مثلا یک کمد لباس با دستگیره های طلایی و نقره ای، یا آینه ها و قاب عکس هایی که در کتابخانه قرار می دهید همه برای این سبک مناسب هستند. استفاده از پالت رنگی جذاب و درخشان با رنگ های غنی نیز برای رسیدن به سبک گلم مدرن کمک کننده خواهد بود.

نکات مهم در سبک گلم

یکی از مواردی که در سبک گلم به آن تاکید داریم استفاده از جزییات پر زرق و برق است. با اضافه کردن این نوع جزئیات در در هر سبکی می توانیم آن را متحول کنیم و آن را به سبک جدید از تجمل برسانید. در این میان برای رسیدن به نتیجه ای بهتر، نکات زیر را در نظر داشته باشید:

رنگ ها 

تا جای ممکن، رنگهایی که در پس زمینه استفاده بیشتری از آنها داشته اید را در تناژ خنثی نگه دارید مثل رنگ های سفید، عاجی، خاکستری، کرمی و غیره و رنگ های پاستلی و درخشان را به آن ها برای روح و جذابیت بیشتر بیافزایید. میتوانید برای ایجاد بعد و عمق اثاثیه را به رنگ های دیگر انتخاب کنید مثل یک جاکفشی قهوه ای در پس زمینه بژ .

آنتیک و قدیمی

اگر دوست دارید یک سبک گلم منحصر فرد در خانه خود ایجاد نمایید به عتیقه فروشی ها سر بزنید و وسایل قدیمی و جذاب را برای دکور خانه خود انتخاب کنید، آباژور ها و آینه ها گزینه های در دسترس و عالی ای برای این منظور هستند که به فضا شخصیت اضافه می کنند. میتوانید به سراغ وسایل بزرگتر مثل دراور یا میز تحریر بروید تا دکوری خاصی ایجاد نمایید.

مواد و متریال

از متریال مجلل و جذاب مثل کریستال، سنگ مرمر، اکسسوری های طلایی و نقره ای، پارچه ها ساتن و مخمل و خز و هر وسیله که جلب توجه می کند، به اندازه کافی و  نه بیش از حد استفاده کنید میتوانید آن ها را روی شلف دیواری یا میز ناهار خوری چیدمان کنید. 

از وسایل نورپردازی و روشنایی در اندازه های بزرگ استفاده کنید تا توجه ها را خود جلب کنند و آن ها را در کنار وسایل کریستالی و آینه ای قرار دهید تا حس تجمل بیشتری به فضا اضافه کنند. میتوانید در قالب یک آباژور ایستاده در کنار صندلی و نشیمن خود قرار دهید.

با الهام از thespruce 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *