آموزشی, دکوراسیون

مزایا و معایب میز تلویزیون دیواری چیست؟

مزایا و معایب میز تلویزیون دیواری چیست؟

هنگامی که به خرید میز تلویزیون جدید یا تلویزیون فکر میکنیم، اولین چیزی که برای انتخاب پیش رو داریم این است که آیا می خواهیم تلویزیون را به دیوار نصب کنیم یا روی میز و پایه ها قرار دهیم؟ ممکن است این انتخاب به نظر ساده برسد، اما باید همه جوانب کار را در نظر داشته باشیم. به همین دلیل در این مقاله از گامی نو، ما مزایا و معایب نصب تلویزیون ها به دیوار را بررسی می کنیم؛ تا در نهایت بتوانید بهترین تصمیم ممکن را بگیرید.

چرا نصب تلویزیون ها به دیوار توصیه می شود؟

با نصب تلویزیون ها به دیوار این امکان وجود دارد که میز تلویزیون خود را در ابعاد کوچکتر و باریکتری سفارش دهید و یا در مواردی آن را حذف نمایید که در نتیجه به صرفه جویی در فضا کمک زیادی میکند. این کار به خصوص برای خانه هایی که فضای محدودی برای قرار دادن میز تلویزیون را دارند به شدت توصیه میشود. عوامل دیگر نظیر بچه های کوچک و حیوانات خانگی نیز وجود دارند که ما را به نصب تلویزیون به دیوار ترغیب میکنند. حتی میتوانید از این ایده برای نصب تلویزیون در اتاق خواب در کنار تخت خواب و دراور خود نیز استفاده نمایید و حتی آن را بالای میز تحریر خود نصب کنید.

مزایا و معایب میز تلویزیون دیواری چیست؟ چرا نصب تلویزیون ها به دیوار توصیه می شود؟

مزایای نصب به دیوار

از زمانی که تلویزیون ها بر اثر پیشرفت تکنولوژی سبک تر و باریک تر شدند، گزینه نصب آن ها به دیوار هم به میان آمد. تا جایی که امروزه در بسیاری از خانه ها می توانیم شاهد تلویزیون های نصب شده به دیوار باشیم. این نوع نصب دارای مزایای زیادی می باشد که در ادامه به آنها می پردازیم.

ایجاد نظم و ترتیب

بدون تعارف، یکی از مسائل زندگی در آپارتمان ها، داشتن فضای کم برای قرار دادن و جای دادن وسایلمان است، آن هم زمانی که با انبوهی از وسایل و مبلمان مانند یک میز کنسول مدرن رو به رو هستیم. که باعث میشود بیشتر از قبل احساس کمبود جا داشته باشیم. 

در این چنین شرایطی با حذف یا کاهش ابعاد یک عنصر بزرگ مثل میز تلویزیون، می توانیم به رفع این مشکل تا حد زیادی کمک کنیم. کافیست با خرید یک براکت دیواری، تلویزیون خود را به صورت کاملا امن و محکم به دیوار نصب نمایید تا از میزان فضای آزاد شده متعجب شوید.

قیمت ارزان تر

میز تلویزیون های دیواری به دلیل اینکه ابعاد کوچکتری دارند و سبک تر نیز هستند، از میز تلویزیون های معمولی قیمت های مناسب تری دارند، که می تواند به شما در مدیریت بودجه تان کمک زیادی کند. اگر هم در نظر دارید که در هزینه های خود مقدار زیادی صرفه جویی نمایید، می توانید با نصب تلویزیون به دیوار میز تلویزیون را به طور کامل حذف کنید.

برخی از تولیدکنندگان همراه تلویزیون خود یک براکت دیواری نیز ارائه می دهند، در غیر این صورت نیز هزینه خرید یک براکت حتی انواع حرفه ای آن برای نصب تی وی به دیوار، با خرید یک میز تی وی قابل مقایسه نیست.

مناسب برای دید و ارگونومیک 

یکی از مواردی که ممکن است که در هنگام تماشای تلویزیون باعث خستگی شود، مناسب نبودن زاویه تلویزیون نصب به چشمان شما باشد، در حالت استاندارد و ایده آل مرکز صفحه تلویزیون، باید در خط مستقیم با دید شما باشد. معمولا میز های تلویزیون ارتفاع کمی دارند و این استاندارد فراهم نمی شود. 

نصب به دیوار این امکان را برای شما فراهم می کند تا بتوانید با در نظر گرفتن شرایطی مانند ابعاد تلویزیون، ارتفاع صندلی و نشیمن، قد متوسط افراد خانواده و … تلویزیون خود را در ارتفاع مناسب نصب نمایید.

همچنین برخی براکت ها قابلیت تنظیم زاویه دارند. این امکان می تواند مخصوصا زمانی که نور لامپ یا نور پنجره ها روی صفحه تلویزیون منعکس می شود، کاربرد زیادی دارد تا با تنظیم زاویه، بتوانید نور را از صفحه نمایش حذف کنید که برای به حداقل رساندن آسیب به چشمان شما کمک زیادی می نماید.

از جهت دیگر جدا از بینایی حفظ سلامت ستون فقرات نیز با این موضوع دخیل است، اگر تلویزیون یا مانیتور کامپیوتر شما در ارتفاع مناسبی نصب شده باشد، شما در هنگام نشستن و تماشای تلویزیون به کمر خود فشار کمتری وارد خواهید کرد.

ایمنی بیشتر

در خانه هایی که بچه های کوچک هستند، حتما از خطرات سقوط تلویزیون و احتمال آسیب به کودک و خود دستگاه اطلاع دارید. بچه ها و حتی حیوانات خانگی در حال دویدن و بازی کردن ممکن است با تلویزیون برخورد کنند و با توجه به وزن سبک تلویزیون های امروزی با یک برخورد کوچک منجر به افتادن آن شوند.

نصب تلویزیون به دیوار احتمال سقوط را به صفر میرساند و تلویزیون را با قرار دادن در ارتفاع بالاتر از دسترس کودکان خارج میکند که در نتیجه مانع دستکاری و آسیب به دستگاه نیز می شود. میتوان گفت که این انتخاب یک گزینه مناسب برای حفظ سلامت تلویزیون و نیز آن ها خواهد بود.

جلوگیری از بهم ریختگی 

اگر طرفدار سبک مینیمال هستید و یا کنترل کردن افراد خانواده برای شلوغ نکردن اطراف تلویزیون برای شما سخت است، نصب تلویزیون به دیوار بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. با حذف میز تلویزیون دیگر فضایی برای ایجاد بهم ریختگی وجود نخواهد داشت. 

تنها موردی که باید در نصب تلویزیون به دیوار بدون میز ممکن است برای شما چالش آفرین شود، مدیریت سیم و کابل ها است. اگر مالک هستید، میتوانید با ایجاد داکت های داخلی در دیوار برای عبور سیم ها فضای مناسبی را ایجاد نمایید و اگر مستاجر هستید می توانید داکت های روکار همرنگ با دیوار تهیه نمایید و سیم ها را تا حد زیادی از دید مخفی کنید. علاوه بر این در این حالت امکان کشیدگی و یا شل شدن و در نهایت آسیب به سیم ها یا دستگاه هم به مراتب کاهش پیدا میکند.

دکور کردن راحت تر

اگر جزو آن دسته هستید که تنها دلیل شما برای نصب تلویزیون به دیوار بهره بردن بیشتر از فضای روی میز تلویزیون برای چیدن انواع اکسسوری و دکوری زیبا است، دو گزینه پیش روی شما وجود دارد. 

  1. نصب میز تی وی همراه با تلویزیون به دیوار
  2. استفاده از میز تلویزیون های معمولی و نصب تلویزیون به دیوار

در گزینه اول شما با خرید یک میز تلویزیون دیواری زیبا که با سایر عناصر مانند جاکفشی لاکچری شما هماهنگ باشد، با کم کردن فضای اشغال شده و نصب آن به دیوار دکوراسیون اتاق نشیمن خود را زیباتر کنید.

در گزینه دوم هم با نصب تلویزیون به دیوار بالای یک میز تلویزیون معمولی، میتواند از فضای سطح میز برای قرار دادن انواع دکوری های زیبا؛ نهایت استفاده را ببرید.

معایب نصب تلویزیون ها به دیوار

با وجود تمام مزایایی که در مورد نصب تلویزیون ها به دیوار گفته شد، این کار معایبی نیز دارد که به آنها می پردازیم.

هزینه های نصب 

اگر به اصطلاح خودتان دست به آچار نباشید، نصب براکت و اتصال تلویزیون به دیوار نیاز به یک فرد متخصص دارد که مشمول هزینه خواهد شد. جدا از این برای مدیریت و پنهان سازی سیم و کابل ها نیز نیاز به یک برق کار و انجام تغییرات روی دیوار خواهد داشت که خود نیز هزینه بر خواهد بود

ریسک بیشتر

اگر نصب تلویزیون به دیوار به صورت اصولی صورت نگیرد، احتمال سقوط آن بسیار بالا خواهد بود که موجب آسیب به خود دستگاه و حتی و شما و خانواده تان خواهد شد.

همچنین احتمال اینکه براکت های نصب تلویزیون در محل اشتباهی بسته شود نیز وجود دارد که در این صورت ظاهر دکوراسیون را خراب میکند. این را هم باید در نظر داشته باشید که با نصب تلویزیون به دیوار امکان جابه جایی و ایجاد تغییرات در دکوراسیون تا مقدار زیادی کم می شود.

دسترسی کمتر به پورت های پشت تی وی

با نصب تلویزیون به دیوار به خصوص اگر از براکت های ثابت و غیر متحرک استفاده میکنید، ممکن است دسترسی شما به پورت های پشت تلویزیون را کاهش دهد. که در نتیجه قابلیت های تلویزیون شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

با الهام از thehometheaterdiy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *