آموزشی

راهنمای آماده شدن برای شروع مدارس + کلاس اولی ها

شروع مدارس همیشه هم برای والدین و هم برای بچه ها یک حس جالب ترکیبی از هیجان و استرس به همراه دارد، البته برخی مواقع هم همراه با ناراحتی به خاطر تمام شدن تعطیلات و پایان خوشگذرانی، بازی و تفریح می باشد. 

یکی از دغدغه ها زمان نزدیک شدن به باز شدن مدارس این است که آیا همه وسایل لازم برای بچه ها را تهیه کرده ایم و همیشه نگران این هستیم که چیزی از قلم نیفتاده باشد. ما برای اینکه از حجم نگرانی ها و استرس شما کم کنیم، در این مقاله از گامی نو یک راهنما برای شما آماده کرده ایم تا به شما و فرزندتان کمک کرده باشیم که سال تحصیلی پر از موفقیتی را شروع نمایید.

وسایل لازم برای شروع مدرسه

اگر پدر و مادر یک بچه کلاس اولی یا پیش دبستانی باشید، مخصوصا اگر اولین بچه شما بخواهد مدرسه را شروع کند، نداشتن تجربه ممکن است باعث شود بعضی موارد را فراموش کنید یا از قلم بندازید، اما نباید بابت آن ناراحت باشید، همه ما از این نقطه شروع کرده و کم کم چیز های بیشتری یاد گرفتیم.

البته توسط معاونین و معلمان یک لیست از وسایل لازم برای فرزندان کلاس اولی یا پیش دبستانی به شما داده میشود که جزییات مورد تایید معلم فرزندتان است اما ما هم بیکار ننشستیم! یک لیست از وسایلی که بهتر است از قبل تهیه کنید را به برای شما آماده کردیم:

کیف مدرسه 

همه ما مدرسه و بچه مدرسه ای ها رو با یک کیف کوله پشتی تصور میکنیم، این کیف باید ویژگی هایی داشته باشد که به کودک ما برای حمل و نقل وسایل مورد نیازش از خانه به مدرسه و بالعکس کمک کند. کوله پشتی یا کیف مدرسه ای که برای فرزندتان خریداری می کنید مسلما در نظم دادن وسایل همراه او خیلی تاثیر دارد، به این صورت هر چیزی که نیاز داشته باشد را بدون استرس و به راحتی پیدا می کند. همچنین با خرید کمد لباس ارزان میتوانید فضایی را برای قرار دادن کیف و لباس هایش بعد مدرسه فراهم کنید.

برای خرید از فرزندتان نظر خواهی کنید تا طرح محبوبش را انتخاب کند در عین حال به کیفیت و جزئیات دوخت مانند سر زیپ ها، تعداد جیب ها و سایز آن دقت کنید که از کیفیت خوبی برخوردار باشد و استفاده از آن ها راحت باشد.

کیفی که خریداری می کنید باید اندازه ای متناسب با جثه کودک داشته باشد، یعنی خیلی کوچک با بزرگ نباشد تا حمل آن راحت باشد، باید بند های راحت و نرمی داشته باشد تا به شانه های او فشار وارد نکند، ترجیحا دارای یک بند محافظ در قسمت سینه باشد تا مطمئن شوید کوله در جای درست قرار گرفته است. 

اگر تمایل به خرید کیف های چمدانی یا چرخدار، دارید، اجازه دهید تا فرزندتان آن را امتحان نماید و مطمئن شوید در حمل و نقل آن مشکلی نداشته باشد. ممکن است مدارس با برخی از مدل ها مخالفت کند، پس تنها حرف فروشنده را مرجع قرار ندهید و از دوستان و آشنایان یا کادر معلمان در این باره پرس و جو  کنید.

ظرف غذا 

تهیه خوراکی سالم برای افزایش بازدهی بچه ها در هنگام آموزش از وظایف والدین است، بهتر است که خود و فرزندتان از مصرف خوراکی های فراوری شده، با طعم دهنده های مصنوعی و صنعتی مثل انواع کیک و بیسکوییت یا آبمیوه های غیر طبیعی دوری کنید.

یک ظرف غذا یا خوراکی برای کودکتان تهیه کنید که استاندارد و دارای ابعاد مناسب باشد تا در کیف او قرار گیرد، از انواع میوه و سبزی را خرد کرده و در این ظرف ها قرار دهید تا مصرف آن آسان تر باشد. خرید ظرف های شکل دار میتواند در تشویق بچه ها برای خورد غذای سالم مفید باشد.

ظرف های غذایی را انتخاب کنید که دارای واشر باشد تا از نشت آب یا رطوبت به لوازم بچه ها جلوگیری شود، راحت باز و بسته شود و به راحتی در کیف بچه ها یا در انواع شلف دیواری قرار بگیرد.

قمقمه

کم آبی بدن خطرات زیادی برای بچه دارد پس تهیه یک بطری آب که در طول روز بچه بتوانند از آن ها برای نوشیدن استفاده نمایید مهم است. اکثرا معلم ها اجازه نوشیدن آب سر کلاس و قرار دادن قمقمه روی میز مطالعه را نیز به همین دلیل به بچه ها می دهند.

بطری های نی دار برای بچه ها گزینه های مناسب تری هستند زیرا استفاده از آن ها ساده تر است، بطری با اندازه مناسب انتخاب کنید تا در دست گرفتن آن ساده باشد، بهتر است عایق باشد تا از نشت نکردن آب به بیرون جلوگیری شود. اگر بطری را انتخاب نمایید که عایق دما باشد میتواند با گرم یا خنک نگه داشتن نوشیدنی کمک کند.

کلربوک

یکی از مواردی که معلم ها از بچهای سن دبستان میخواهد، داشتن یک کلربوک است. کلر بوک ها مانند زونکن هایی هستند که دارای کاور های پلاستیکی به اندازه ورق A4 هستند و بچه ها می توانند پروژه های خود، کاردستی ها، برگ های امتحانی و غیره را در آن نگهداری کنند.

ترجیحا از کلربوک هایی با تعداد برگ کمتر استفاده کنید تا سنگین نباشد. معمولا این وسیله بزرگ ترین چیزی است که کودک شما در کیفش نگهداری میکند. از آن می تواند به عنوان معیاری برای اندازه کوله پشتی استفاده کنید.

هرچه بچه ها بتوانند وسایل خود را در کیف جای دهند و مجبور نباشند در دستشان بگیرند، انجام کار ها و حرکات برایشان آسان تر است و خطر زمین خورد موقع راه رفتن کمتر میشود به این صورت در زمان پوشیدن و درآوردن کفش ها نیز مجبور نمیشود آن را روی جاکفشی یا پله قرار دهد که کثیف شود.

دفتر

بچه ها برای انجام تکالیف ، تمرین ها و غیره دفتر نیاز دارند، از خرید دفتر های بزرگ و با تعداد برگ بالا خودداری کنید، زیرا ممکن است مجبور شوند دو یا سه دفتر را با خود حمل کنند که در این صورت در کنار کتاب ها، باعث سنگین شدن کیف و آسیب به اسکلت آن ها میشود. دفتر های 60 یا 80 برگ با جلد های پلاستیکی و ترجیحا سیمی برای بچه ها توصیه میشود.

برای انتخاب دفتر جدا از شکل ظاهری که بهتر است مورد علاقه بچه ها باشد ، به داخل دفتر ها هم دقت کنید. کاغذ های سفید، خط کشی های واضح و با فاصله و ترجیحا رنگی که متفاوت از رنگ نوشته ها باشد و نداشتن لبه های تیز ورق های ضخیم تر، همه جزییاتی هستند که به داشتن تجربه بهتر در هنگام استفاده فرزندان از دفتر کمک میکند.

شما به دفتر های خط دار برای تکالیف، یک دفترچه یادداشت کوچک، دفتر های نقاشی (ترجیحا بزرگ) نیاز خواهید داشت بهتر است چند مورد اضافه خریداری کنید تا خیالتان راحت تر باشد.

یک تبلت 

بعد از همه گیری کرونا و آنلاین شدن آموزش، خیلی از معلما ها هنوز از هم از طریق رسانه آنلاین با بچه ها در ارتباط هستند، در برخی موارد هم به دلیل برودت سرما یا آلودگی هوا آموزش به صورت آنلاین برگزار می شود. به همین دلیل خرید یک تبلت ساده که به اینترنت دسترسی داشته باشد برای این موضوع و نیز تماشای ویدیو های آموزشی می تواند بسیار مفید باشد.

ما تبلت را بیشتر تلفن همراه توصیه می کنیم زیرا ابعاد بزرگتری دارد و برای مطالعه و تماشای ویدیو راحت تر است و میتواند آن را راحت روی میز پاتختی قرار داده یا در دست بگیرد.

جا مدادی

گفتیم که نظم برای بچه ها در این سن مهم است. آن ها به این ترتیب یاد میگیرند که داشتن نظم یک امر ضروری برای رسیدن به موفقیت است. برای این که لوازم تحریر در کیف بچه ها پخش نشود و پیدا کردن آن ها برای یشان راحت تر باشد خرید یک جامدادی خیلی ضروری است. 

بهتر است از جامدادی هایی استفاده کنید که ساده و در عین حال استفاده راحتی داشته باشند، به اندازه کافی بزرگ باشد که راحت وسایل را بشود پیدا کرد. قابل شستشو بودن جامدادی هم یک ویژگی مفید است زیرا بسیار سریع کثیف می شوند که در غیر این صورت زیبایی خود را از دست می دهند.

همچنین از لحاظ بهداشتی هم بهتر است چون بچه ها ممکن است آن را میز عسلی ام دی اف یا هر جای دیگر قرار دهند.

لوازم تحریر 

حال بهتر است به سراغ جزییات برویم تا چیزی از قلم نیفتد:

مداد 

کودکان در سال های اولیه دبستان به مداد برای نوشتن نیاز دارد. بهتر است مداد های نوکی یا فشنگی را برای سال های بعد نگه دارید و در سال های اولیه مداد های معمولی بهترین گزینه هستند. فرزند شما به مداد سیاه، قرمز و رنگی نیاز دارد

مداد سیاه

بهتر است از مداد های هشت ضلعی بجای گرد استفاده کنید، این مداد ها کمتر عرق میکنند، لیز میخورد و زمانی که روی میز یا دراور قرار می گیرند قل میخورد و به زمین می افتد ، نگه داشتن آن ها ساده تر است و تراشدنسان نیز همینطور. این مداد ها را به صورت جعبه ای خریداری کنید زیرا زود به زود مصرف میشود به لحاظ اقتصادی نیز برای شما به صرفه تر است.

بهتر است مداد نوک نرم و جنس چوبی داشته باشد تا مقاوم تر باشد، در عین حال که رنگ آن مشخص باشد تا نیازی به فشار دادن زیاد نداشته باشد، به راحتی پاک شود و لکه روی برگ ها به جای نگذارد.

مداد قرمز

مقدار مصرف مداد قرمز خیلی کمتر است ولی بهتر است همان ویژگی های مداد سیاه را داشته باشد.

مداد رنگی 

برای خرید مداد رنگی تنها یک بسته مداد رنگی 12 تایی کافیست تعداد رنگ بیشتر برای بچه ها کارایی ندارد، همچنین خرید مداد رنگی های گران قیمت اصلا ضروری نیست چون بچه ها معمولا آن ها را بیش از خد میتراشند ونیز گم میکنند. همین که مداد ها نوک نرم و روغنی ای داشته باشند و چوب بدنه آن ها یک تکه باشد، کافیست. 

تراش و پاک کن

پاک کن باید نرم باشد و به خوبی تمیز کند، از خرید پاک کن های شکل دار بپرهیزید زیرا هم قدرت پاک کنندگی کمتری دارند و هم استفاده از آن ها سخت تر است. 

برای تراش هم بهتر است دارای محفظه باشد تا لازم به رفت و آمد برای خالی کردن تراشه ها نباشد، سایز تراش و پاک کن را بهتر است که کمی بزرگتر انتخاب نمایید تا در دست گرفتن آن ها ساده تر باشد.

لوازم بهداشتی

توصیه میکنیم حتما قبل از ورود به مدرسه به بچه ها آموزش دهید که از وسایل شخصی خود فقط استفاده کنند و آن ها را از کسی دیگر قرض نگیرند و نیز در اختیار کسی قرار ندهند. در کنار این آموزش ها، مایع ضد عفونی کننده دست، دستمال مرطوب و کاغذی نیز برای آن ها به صورت روزانه قرار دهید تا در مواقع لازم استفاده کنند.

با الهام از kidsactivitiesblog

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *