دکوراسیون, مبلمان

چرا انتخاب سبک دکوراسیون باید اولین گام در چیدمان منزل باشد؟

چرا سبک دکوراسیون باید اولین گام در چیدمان منزل باشد؟

آیا در فکر تغییر دکوراسیون خانه خود هستید؟ یا با ورود به یک خانه جدید می خواهید یک دکور زیبا برای خود و خانواده خود ایجاد کنید که از زندگی در آن لذت ببرید؟ باید برای رسیدن به این خواسته در اولین قدم، باید سبک دکوراسیون مختص خود را پیدا کنید!

 سبک دکوراسیون برای شما یک چارچوب خاص مشخص می کند تا تصمیم های خود از خرید مبلمان، چیدمان و تزیینات و حتی انتخاب رنگ ها را در قالب آن انجام دهید.

زمانی که ندانید برای داشتن یک دکوراسیون زیبا باید از کجا شروع کنید، کار بسیار سخت و خسته کننده خواهد شد که در نهایت شما رو مجبور میکند که آن را نیمه کاره رها کنید. اما زمانی که سبک دکوراسیون منحصر به فرد خود را پیدا کنید، چیدمان منزل کار بسیار راحت و لذت بخشی خواهد شد.

ما در این مقاله از گامینو به شما 5 مرحله مهم برای پیدا کردن سبک دکوراسیون مناسب برای خودتان را خواهیم گفت.

 انتخاب سبک دکوراسیون، اولین گام در چیدمان منزل

انتخاب سبک دکوراسیون، اولین گام در چیدمان منزل

دانستنی های مهم برای انتخاب سبک دکوراسیون مخصوص خودتان

برای اینکه بتواند یک سبک دکوراسیون برای خودتان پیدا کنید که علاوه بر زیبایی، کاربردی هم باشد؛ دانستن این نکات مهم است.

بیشتر مردم در خانه های خود ترکیبی از چند سبک دکوراسیون دارند. به خانه خود دقت کنید، احتمالا خانه شما نیز همینطور باشد. سبک های دکوراسیون واحد، تنها برای تصاویر ژورنالی اینستاگرامی و پینترسی هستند.
دکوراسیون خانه ما تحت تاثیر شخصیت ما، تجربیات ما، فرهنگ، مد و احساسات ما می باشد که در نتیجه باعث می شود ما هر کدام ترجیحات خود را داشته باشیم. همه این موارد روی تمام تصمیمات ما به خصوص تزئینات و دکوراسیون خانه مان تاثیر گذار خواهد بود.

دانستنی های مهم برای انتخاب سبک دکوراسیون مخصوص خودتان

دانستنی های مهم برای انتخاب سبک دکوراسیون مخصوص خودتان

این تجربیات ممکن است حتی باعث شود که در گذر زمان علایق ما تغییر کند. ممکن است میز تی وی که چند سال پیش خریدم دیگر برای ما جذابیت نداشته باشد و در فکر خرید یک مدل زیبا از گامی نو باشیم. این در مورد خودمان و استایل ما نیز صدق می کند، مدل مو، رنگ ها و سبک لباس هایی که می پوشیم در طی زمان می تواند تغییر کند. 

دلیل اینکه از دکوراسیون خود خسته می شویم و به نظرمان قدیمی میشود، هم همین موضوع است که ما تغییر می کنیم و علایق مان نیز تغییر میکند. 

مرحله اول: سبک شما باید احساساتتان را توصیف کند

از خودتان بپرسید زمانی که در یک اتاق یا در خانه خود می ایستید، دوست دارید که چه احساسی از آن دریافت کنید؟ برای اینکه یک خانه منحصر به خودتان داشته باشید باید دکوراسیون آن را بگونه ای بچینید که احساس شما را توصیف کند. احساس هر فرد متفاوت از فرد دیگر است و همین باعث می شود که هر کدام ویژگی های خاص خود را داشته باشند.

ممکن است کمی طول بکشد تا بفهمید که می خواهید در اتاق های مختلف خانه چه احساسی داشته باشید، شاید تنها چیز های کلی به ذهنتان بیاید، برای مثال شاید تنها حس کنید که می خواهید حس شادابی و طراوت را دریافت کنید. با نوشتن می توانید این احساسات را شناسایی نمایید کافیست با اعضای خانواده خود در این زمینه هم فکری کنید تا خانه برای همه جذاب به نظر برسد.

سبک شما باید احساساتتان را توصیف کند

سبک شما باید احساساتتان را توصیف کند

برای مثال اگر اهل مهمانی و رفت و آمد با دوستان و خانواده خود هستید، باید راحتی آن ها نیز در نظر بگیرید. همچنین مواردی که ممکن است در طی یک مهمانی نیاز به مدیریت داشته باشد. برای مثال یک جا کفشی جدید جادار در قسمت ورودی به شما و مهمانان تان در مدیریت وسایل کمک کننده خواهد بود.

نور هم یکی از مواردی است که روی احساسات یک فضا تاثیر می گذارد. داشتن پنجره های بزرگ که نور طبیعی را به خانه ما بیاورد حس طراوت و شادابی به فضا می افزاید. 

اگر در خانه خود به دنبال حس راحتی هستید استفاده از وسایل گران قیمت و تجملی را فراموش کنید. بهتر است به سراغ وسایلی بروید که زیبا و در عین حال در دسترس باشد تا خود و افرادی که به خانه شما می آیند، احساس معذب بودن نداشته باشند. یک میز جلو مبلی مدرن که با متریال مقاوم ساخته شده است، کاربردی تر از یک میز ظریف و شکننده خواهد بود. مخصوصا اگر فرزندان کوچک در خانه دارید.

سبک شما باید احساساتتان را توصیف کند

سبک شما باید احساساتتان را توصیف کند

مطلب مورد در مورد پیدا کردن جواب این سوال این است که عجله نکنید و یک فهرست را همراه با شریک زندگی خود پیدا کنید. این فهرست می تواند به شما در انتخاب هایتان برای عناصر دکوراسیون خیلی کمک کننده باشد. اگر از خانه خود راضی نیستید شاید به این دلیل باشد که سبک درستی برای آن پیدا نکرده اید. با کمی تفکر در این مورد می توانید به چیزی دوست دارید دست پیدا کنید.

مرحله دوم: پیدا کردن ایده و الهام

مرحله دوم برای پیدا کردن سبک دکوراسیونی که واقعا محبوب شما باشد این است که در شبکه های اجتماعی مختلف بگردید و تصاویر دکوراسیونی که از دیدن آن ها واقعا لذت میبرید را پیدا کنید. این مرحله بسیار لذت بخش و به همان اندازه مفید است. جمع آوری این تصاویر به شما کمک می کند تا بتوانید سبک دکوراسیون مطابق سلیقه خود را بیشتر درک کرده و با آن آشنا شوید به این ترتیب میتواند از بین هزاران طرح و سبک به تعداد محدودی برسید که انتخاب از بین آن ها راحت تر خواهد بود.

 پیدا کردن ایده و الهام

پیدا کردن ایده و الهام

میتوانید به به صورت جزء به جزء از اتاق های مختلف شروع کنید یا اینکه به صورت کلی اقدام به جمع آوری تصاویر کنید، می توانید از پینترست و اینستاگرام نیز در این باره کمک بگیرید. از عجله کردن بپرهیزید و سعی کنید در بازه های زمانی مختلف و روز های مختلف این کار کنید تا با چشم باز تری انتخاب کنید. 

علاوه بر شبکه های اجتماعی، خانه شما در همین لحظه نیز منبع الهام است، دکوری ها و وسایل مورد علاقه خود را که دوست دارید در دکوراسیون جدید هم  جدید هم آن ها را به کار ببرید. یک لیست از وسایل جمع آوری کنید زیرا در مشخص کردن سبک مناسب شما تاثیر گذار هستند.

یکی از مواردی که در انتخاب سبک مناسب شما موثر است، محل و شرایط آب و هوایی زندگی شما است. برای مثال در مناطق سردسیر استفاده از چوب به شکل های مختلف می تواند به گرم تر شدن محیط هم به لحاظ فیزیکی و هم از نظر حس و حال خیلی کمک کننده خواهد بود. یا در مناطق شرجی و مرطوب، میز تحریر دخترانه ام دی اف می تواند یک محصول با طول عمر کوتاه را برای شما به ارمغان بیاورد.

 پیدا کردن ایده و الهام

پیدا کردن ایده و الهام

مرحله سوم: پیدا کردن الگو

بعد از پیدا کردن تصاویر و وسایل مورد علاقه خود، زمان آن رسیده که آنها را مجدد بازبینی کنید. مواردی که از دیدتان کمتر جذابیت دارد را حذف کنید. فراموش نکنید اگر نسبت به موردی صد در صد رضایت ندارد، نیازی به سازش نیست، آن را حذف کنید.

سپس از میان مواردی که انتخاب کردید، به دنبال نقاط اشتراک بگردید، چه مواردی است که در بیشتر تصاویرتان آن ها را می بینید؟ یک گلدان پر از گل های لاله روی میز توالت؟ یا اینکه در فکر خرید کتابخانه فرو رفته اید تا کتاب ها و دکوری های خود را روی آن قرار دهید؟ فرش های وینتیج یا مدرن و مینیمال شاید هم سنتی به رنگ لاکی و سرخ؟ چیزهایی که بار ها و بار ها در دکوراسیون خود میبینید، شاخصه های سبک دکوراسیون متناسب با شخصیت شما هستند.

پیدا کردن الگو

پیدا کردن الگو

مرحله چهارم: سبک های دکوراسیون محبوب

حالا که با علاقه مندی های خود آشنا شده اید، زمان آن رسیده که با انواع سبک های دکوراسیون مرسوم تر و محبوب تر هم آشنا شوید تا بتوانید نقطه اتصال این سبک ها با ترجیحات خود را پیدا کرده و سپس یک مورد یا ترکیبی از آن ها برای اجرا در خانه خود انتخاب نمایید.

بوهمی

این سبک که به آن بوهو هم گفته می شود و ما در مقالات قبلی به آن مفصل اشاره کردیم؛ یک سبک دکوراسیون داخلی با طراحی آزاد لسا و در آن تاثیر فرهنگ های مختلف را میتواند دید که با رنگ های مختلفی که در آن به کار رفته ایده هایی مانند فردیت گرایی، خلاقیت، آرامش و انطباق نپذیرفتن؛ را در خود جای داده است.

سبک های دکوراسیون محبوب : بوهمی

سبک های دکوراسیون محبوب : بوهمی

معاصر یا مدرن

این سبکی از رایج ترین و در عین حال محبوب ترین سبک ها است. شاخصه های این طراحی داخلی؛خطوط صاف، مبلمان مینیمال مانند یک تخت خواب دو نفره مدرن با تاکید بر سادگی و استفاده از رنگ های خنثی همراه با نور طبیعی است. در این سبک پلان های باز و استفاده از حداقل دیوار ها یک نکته تاثیر گذار است.

سبک های دکوراسیون محبوب : معاصر یا مدرن

سبک های دکوراسیون محبوب : معاصر یا مدرن

فرانسوی

یکی از سبک های ظریف و زیبا با جزییات جذاب است که مورد علاقه افراد با روحیات تجملی تر است. خطوط منحنی در مبلمان در کنار ایجاد فضای دلپذیر و راحت که با استفاده از رنگ های ملایم با تناژ طلایی به وجود آمده است، این سبک را خاص و منحصر به فرد میکند. از اکسسوری های ظریف و پر زرق روی دراور مدرن، میز ناهار خوری چوبی و بقیه مناطق استفاده نمایید.

سبک های دکوراسیون محبوب : فرانسوی

سبک های دکوراسیون محبوب : فرانسوی

مرحله پنجم: انتخاب سبک

بعد از اینکه تمام وسایل و تصاویر مورد علاقه خود را جمع آوری کردید و سبکی را که با این ایده های همخوانی بیشتری داشت پیدا نمودید، زمان آن رسیده تا آن ها تغییر دهید تا به شخصیت شما نزدیک تر شود. باید بدانید که کدام مورد در  ایجاد حس دلخواه شما موفق تر هستند و ارتباط های لازم بین آن ها برای رسیدن به یک مجموعه جذاب ایجاد کنید تا در نهایت یک دکوراسیون منسجم و دوست داشتنی داشته باشید. برای مثال میز تلویزیون مدرن را با رنگ پایه مبلمان خود ست کنید.

انتخاب سبک

انتخاب سبک

زمان اجرا

بعد از همه این مراحل و انجام آن ها به زمان اجرا که میرسیم، دیگر همه چیز تغییر میکند حالا باید آستین ها را بالا بزنید و مشغول به کار شوید! دیگر از رویا پردازی و بازی با تصاویر خبری نیست. یکی از موارد بازدارنده در اجرای دکوراسیون این است که نمی دانیم انتخاب های ما کنار هم چگونه به نظر خواهید رسید. عجیب است که در انتخاب وسایل بزرگتر مانند یک میز کنسول جدید یا یک میز پاتختی زیبا، بی پروا تر عمل خواهیم کرد تا یک گلدان دکوری یا سینی دکوراتیو برای تزیین آن!

زمان اجرا

زمان اجرا

بهترین روش برای رسیدن به یک سبک ایده آن با کمترین ریسک این است که به جای جزییات از وسایل کاربردی مانند ست رختخواب و بالشت های روی تخت خواب راحتی بروید سپس کم کم به سمت جزئیات حرکت تا بتوانید انسجام کار را حفظ کنید.

با الهام از stonegableblog

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *