آموزشی

انتخاب مناسب ترین گهواره برای نوزادان

یکی از مهمترین مسائل از هنگام چیدمان اتاق نوزاد و خرید سیسمونی، انتخاب و خرید گهواره و تخت نوزاد است. در این مقاله از گامی نو راهنمایی را ارائه خواهیم داد که به واسطه آن بتوانید یک تخت مناسب را خریداری نمایید.

انتخاب گهواره

اولین و مهمترین نکته در حین انتخاب گهواره نوزاد باید در نظر داشته باشید این است که حتما ایمنی را در نظر داشته باشید. تخت خواب شما باید با استاندارد ها هم راستا باشد. ممکن است یک گهواره را به شما هدیه داده باشند و یا از فرزندان بزرگتر به کودک رسیده باشد یا یک یادگار خانوادگی باشد. ممکن است که این وسیله زیبا باشد اما طبق استاندارد طراحی نشده باشد.

برای مثال ممکن است که فاصله بین نرده های آن بیشتر از 8 الی 10 سانتی متر که حالت استاندارد است، باشد که در این صورت امکان عبور سر نوزاد وجود دارد و خود بسیار خطر آفرین است. یا در مورد تخت های قدیمی ممکن است رنگ یا مواد شیمیایی به کار رفته باشد که می تواند در صورت مکیده شدن با خورده شدن و حتی تماس پوستی کودک را دچار عارضه نماید.

راهنمای خرید گهواره نوزاد

زمانی که متوجه میشوید که دلبند شما در راه است اولین چیزی که ذهن شما را درگیر میکند، احتیاجات او است. یک کودک بجز غذا، حمایت والدین و لباس هایی برای پوشیدن؛ به مکانی امن و راحت برای خواب نیاز دارد. نوزادان حدود 16 ساعت در روز میخوابند به همین دلیل یکی از پر استفاده ترین وسایلی که مورد استفاده قرار می دهند، گهواره است. همین امر باعث میشود خرید یک گهواره به الزامات و مبانی خاصی نیاز داشته باشد.

همیشه یک تخت خواب جدید بخرید

شاید خانواده اصرار کنند که از تخت قدیمی والدین استفاده نمایید تا یک یادگاری برای کودک به جا بگذارند. اما پیشنهاد میکنیم که برای به حداکثر رساندن ایمنی، از یک تخت جدید استفاده نمایید که مطابق جدیدترین استاندارد های روز باشد. 

برای خرید تخت حدالامکان از تخت های یک تکه و ثابت استفاده نمایید زیرا ساختار یکپارچه تری دارد و ایمنی آن افزایش می یابد. تخت های قدیمی معمولا چند تکه بوده اند و اگر اتفاقی بیفتد میتواند کودک را مستقیما تحت تاثیر قرار دهید.

فروشگاه های معتبر نظیر گامی نو را برای سفارش تخت نوزاد خود امتحان نمایید. این باعث میشود که از کیفیت کار مطمئن شوید و همچنین برای سفارش اجزای دیگر سرویس اتاق خواب نوزاد، نظیر دراور ، صندلی و نشیمن ، کمد لباس و در سنین بالا تر میز تحریر و کتابخانه  نیز میتوانید در طول زمان به آنها مراجعه نمایید.

باید بررسی نمایید که گهواره نوزاد شما دارای لبه های تیز پیچ یا منگنه و میخ های در دسترس نباشد تا برای کودک شما ایجاد خطر نکند.

دکوری ساده برای کودک خود انتخاب کنید

ممکن است آنقدر ها که دوست دارید زیبا نباشد اما زمانی که صحبت از رخت خواب برای کودک میشود، باید حداقل رفتار نمایید! استاندارد های جهانی اصرار دارند که از تشک سفت، ملحفه ای فیت و بدون بالش، پتو، عروسک ها و ضربه گیر ها استفاده نمایید.

شاید بپرسید که بدون پتو کودک ممکن است سردش بشود، برای گرم نگهداشتن کودک از کیسه خواب، لباس های سرهمی و دمای مناسب اتاق استفاده نمایید و زمانی که کودک شروع به غلت خوردن کرد استفاده از قنداق را متوقف نمایید.

همچنین استفاده از یک تخت ساده به شما برای خرید سایر اجزای سرویس خواب کودک مثل کمد لباس کمک میکند.

تشک و ملحفه

تشک انتخاب شده برای گهواره باید کاملا با اندازه های مناسب باشد و هیچ فاصله و درزی بین تشک و بدنه تخت وجود نداشته باشد. برای این که بتوانید تشخیص دهید که تشک برای تخت مناسب است یا خیر میتوانید از انگشت خود کمک بگیرید فاصله بین تشک و بدنه تخت نباید بیشتر از دو انگشت باشد در غیر این صورت ممکن است دست با پای کودک بین آنها گیر کند.

ملحفه ها نیز باید کاملا فیت باشند و امکان گیر کردن کودک به آن وجود نداشته باشد. کش های زیر ملحفه را به خوبی سفت کنید تا مانع از حرکت آن شوید. برای مطمئن شدن از ثابت بودن آن هم گوشه های آن را بکشید تا مطمئن شوید که از جای خود خارج نمی شود.

شاید با خرید تشک حس کنید که خیلی سفت است و بدن کودک درد می گیرد اما به هیچ عنوان سعی نکنید که یک تشک نرم بخرید و یا آن را با پتو ها  موارد دیگر نرم کنید تشک کودک برای ممانعت از ورود آسیب به ستون فقرات او باید سفت باشد و با قرار دادن وسایل اضافی در تخت کودک خطر خفگی یا پیچیدن پتو به کودک را زیاد خواهید کرد.

نکات مهم در هنگام انتخاب گهواره نوزاد

  • فاصله بین نرده های گهواره نباید از 8 الی 10 سانتی متر باشد که دست، پا و سر نوزاد بین آن ها گیر نکند و موجب آسیب نشود.
  • تشک مورد استفاده برای تخت کودک باید سفت باشد تا زیر وزن کودک تغییر شکل ندهد. همچنین تخت باید کاملا قالب تخت باشد و بین دیواره های تخت و تشک هیچ فاصله ای نباشد.
  • برای جلوگیری از آسیب به اسکلت و ستون فقرات نوزاد باید توجه داشته باشید که به هیچ عنوان کودک را روی تشک آبی، پوست حیوانات، بالش، مبل، صندلی راحتی یا هر سطح نرم دیگری بخوابد.
  • حداقل ارتفاع استاندارد برای ارتفاع نرده های گهواره نوزاد باید 60 سانتی متر از سطح تشک باشد تا با بلند تر شدن قد کودک زمانی که می ایستد خطری او را تهدید نکند.
  • قسمت تاج تخت و کلگی پایین باید بدون جزئیات تزئینی باشند و حدالامکان از میله های کناری استفاده ننمایید زیرا می تواند باعث گیر کردن لباس هنگام قرار دادن و یا بر داشتن نوزاد شود.
  • از قرار دادن موراد قابل اشتعال نزدیک تخت کودک خودداری نمایید.

 

  • از ضربه گیر برای داخل تخت استفاده ننمایید زیرا میتواند باعث خفگی یا گیر کردن کودک شود و کودکان بزرگتر نیز از آن ها برای بالا رفتن از نرده ها استفاده کنند.
  • اسباب بازی ها را بیرون از گهواره نگهداری کنید همچنین از پتو بالشت استفاده نکنید برای گرم نگهداشتن نوزاد دمای محیط را کنترل نمایید.
  • از قرار دادن تخت نزدیک پنجره خودداری نمایید زیرا میتواند جریان هوا و نور آفتاب موجب ناراحتی کودک شود همچنین نباید گهواره را  نزدیک وسایل گرمایشی قرار دهید. از قرار دادن گهواره نوزاد نزدیک وسایل الکترونیکی مثل تلویزیون یا میز تلویزیون نیز خودداری کنید
  • اکثر گهواره ها برای کودکان تا قد 90 سانتی متر طراحی شده اند بعد از آن باید آن ها را به تخت منتقل نمایید اگر نگران افتادن کودک هستید میتوانید زیر تخت را از پتو های نرم برای کاهش خطر استفاده نمایید.

 

نکاتی که هنگام خواباندن کودک باید رعایت نمایید

حتما کودک را به پشت بخوابانید

نوزادان را باید حتما به صورت طاق باز و به پشت بخوابانید نه به روی شکم و نه به پهلو زیرا این حالت بی خطرترین موقعیت برای خواب نوزادان است. کودک در این حالت تنفس بهتری دارد، زمانی که کودک به روی شکم میخوابد دی اکسید کربن ناشی از تنفس خود را مجدد تنفس میکند که ممکن است موجب کمبود اکسیژن و عواقب ناشی از آن شود. گاهی کودک خسته میشود و خود به جهتی می چرخد، توجه کنید بعد از مدت کمی مجدد او را به حالت درست برگردانید.

کنار کودک نخوابید

برخی والدین برای اینکه کودک احساس تنهایی نکند او را با خود به تخت شان میبرد یا اورا در آغوش میگیرند که هر دو این کار هم برای کودک و هم شما خطرناک است. ممکن است موجب شود که کودک از تخت به پایین پرت شود و همچنین ممکن است روی او بغلتید یا به سمت دیوار هلش دهید یا باعث شوید سرش به میز پاتختی شما که گوش های تیزی دارد برخورد کند.

اگر میخواهید کودک در اتاق شما و کنار شما باشد، او را در تخت کنار تخت مادر قرار دهید بعد از 6 ماه به گهواره خودش انتقال دهید.

از پتو و کلاه برای گرم نگهداشتن کودک استفاده نکنید

نوزادان به سرعت گرمازده می شوند آن هم به این دلیل است که کمتر تعریق می کنند و بدنشان نمیتواند از این ویژگی برای خنک نگه داشتن خودش استفاده نماید. همچنین در زمانی که گرمشان شود نمیتوانند پتو یا کلاه را از خود دور کرده یا بردارند. 

برای گرم نگه داشتن کودک دمای اتاق را در حالت ایده آل نگه دارید و  در صورت نیاز از کیسه خواب استفاده نمایید. در ضمن از پوشاندن چند لایه لباس نیز خودداری کنید.

سوالات متداول

نوزاد از چه سنی می تواند در تخت خود بخوابد؟

بیشتر نوزادان در سنین 4 تا 6 ماهگی میتوانند در تخت مخصوص کنار تخت مادر بخوابند و بعد از اینکه شیر مادر یا شیر شب را ترک کردند نیز میتوانند به تخت یا گهواره خود منتقل شوند و به صورت جداگانه بخوابند.

از چه وسایلی نباید در تخت کودک استفاده نمود؟

ضربه گیر ها برای جلوگیری از غلت خوردن کودک هستند اما ممکن است خطر آفرین شوند و کودک با پیچاندن آنها به دور خود، باعث خفگی شوند، همچنین بهتر است از پتو و اسباب بازی نیز در تخت کودک استفاده نمایید از قرار دادن شلف دیواری نیز بالای تخت کودک اجتناب نمایید.

چرا فرزند من در گهواره یا تخت خود نمی خوابد؟

نوزادان زمانی که عادت  کرده باشند در کنار شما یا در بغل شما و حتی روی ننو بخوابند به راحتی دیگر نمیتوانند در تخت خود به خواب بروند برای ترک این عادت بهتر است کم کم با قرار دادن او در تختش این عادت را تغییر دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *