آموزشی, دکوراسیون

در دکوراسیون خانه مرتکب این اشتباهات نشوید!

هر چند که دکوراسیون داخلی هم هنر است و هم نیاز به سالها تحصیل و مطالعه دارد و باید از آزمون خطاهای زیادی رد شد تا به یک طراح دکوراسیون داخلی ماهر و خبره تبدیل شد اما حتی ماهر ترین ها نیز اشتباهاتی دارند که مرتکب شدن به آن ها میتواند به صورت قابل توجهی روی طراحی دکوراسیون یک فضا به ویژه خانه شما تاثیر بگذارد.

در ادامه این مقاله از گامی نو به اشتباهاتی که چه در بین افراد معمولی که خانه های خود را دکور می کنند و چه افراد حرفه ای که از این راه کسب درآمد می کنند،  مرتکب می شوند؛ اشاره می کنیم و پس از بررسی راه حلی برای رفع آنها ارائه می کنیم.

اشتباهات رایج در طراحی داخلی 

رایج ترین اشتباهات که ممکن است در طراحی داخلی ره دهد عبارتند از این موارد که در ادامه به تفصیل به هر یک می پردازیم:

  1. مقیاس
  2. چیدمان دکوری ها و اکسسوری ها 
  3. آویزان کردن تابلو
  4. رنگ دیوار اولویت نیست
  5. رنگ
  6. شخصیت خودتان را اضافه کنید
  7. نقطه کانونی

مقیاس

در واقع مقیاس در دکوراسیون داخلی به این اشاره دارد که باید وسایل با قرار گرفتن در کنار هم ابعاد متناسبی داشته باشند و همچنین در مقایسه با فضا نیز هر قطعه تناسب داشته باشد. بهتر است اینطور تصور کنید که یک ترازو در دست دارید و باید هر وسیله را هم با وسایل دیگر بسنجید و هم با فضایی که قرار است در آن چیده شود.

به هیچ عنوان منظور این نیست که از مبلمان کوچک برای خانه خود استفاده نمایید و یا بر عکس از مبلمان حجیم و بزرگ استفاده کنید. باید از هر دو مورد به جد بپرهیزد و هر عنصر را با توجه به فضایی که قرار است در آن قرار گیرد استفاده کنید. 

برای مثال با میز تلویزیون بزرگ در حالی که دیواری پشت میز از آن کوچکتر است یا زمانی که تلویزیون کوچک است تنها یک نتیجه آشفته را به همراه دارد.

چیدمان دکوری ها و اکسسوری ها 

یکی دیگر از مواردی که افراد با استفاده نادرست از آن ها یا اصلا استفاده نکردن از آن دکوراسیون خانه خود را نابود میکنند. 

یکی از این اشتباهات استفاده از دکوری های قدیمی و از مد افتاده است تنها به این دلیل که به آنها وابستگی عاطفی داریم. بهتر است به جای این وسایل از لوازمی استفاده کنیم که به خانه شما رنگ و شخصیت اضافه نمایند. اگر این نوع وسایل را دوست دارید و نمی خواهید از آن ها دل بکنید، میتوانید آن ها را با وسایل جدید تلفیق نمایید.

یک ترفند که میتوانید برای استفاده از دکوری ها به کار ببرید این است که آنها را در گروه های کوچک با تعداد فرد یعنی 3 یا 5 عدد استفاده کنید. برای گره بندی آن ها، سینی های دکوراتیو یک گزینه عالی هستند میتوانید این سینی ها را روی میز جلو مبلی یا روی میز کنسول خود قرار دهید. توجه کنید که این گروه باید ترکیبی از اشکال مختلف مانند مربع و دایره و مستطیل و همچنین بافت ها و ارتفاعات مختلفی باشد تا بتواند چشم را به خود جلب نماید.

آویزان کردن تابلو

یکی از اولین و ساده ترین اشتباهاتی که هنگام چیدمان خانه خیلی اتفاق می افتد این است که یک تابلو با اندازه اشتباه را برای دیوار خانه انتخاب میکنید. استفاده از یک تابلو با اندازه کوچک باعث می شود فضای شما نا متناسب و خیلی پیش پا افتاده به نظر برسد در حالی که اگر یک تابلو بزرگ را انتخاب نمایید میتواند به نقطه کانونی خانه شما تبدیل شود.

اگر نمی خواهید که از یک تابلو بزرگ استفاده نمایید کافیست چند تابلو کوچک را در کنار هم با مقیاس های متنوع بالای دراور یا مبل استفاده نمایید. یک قانون کلی در مورد استفاده از تابلو ها این است که مقابل سطح چشم یک فرد با قد متوسط نصب شود. 

رنگ دیوار اولویت نیست

یکی از اشتباهات رایجی که معمولا در طراحی دکوراسیون با آن برخورد میکنیم که برای همه چالش آفرین می شود این است که ابتدا رنگ دیوار ها را انتخاب کرده و سپس به انتخاب عناصر دیگر مثل پرده، فرش، مبل ها و سایر مبلمان نظیر جاکفشی، میپردازیم. در حالی که دست ما برای انتخاب رنگ دیوار بسیار باز تر از انتخاب رنگ پارچه برای مبلمان است.

چه یک طراح دکوراسیون داخلی هستید و چه فردی که برای دکوراسیون خانه خود در حال چیدمان هستید از این اشتباه اجتناب نمایید. مطمئن باشید انتخاب رنگ و بافت برای دیوار با توجه به مبلمان و سایر عناصر بسیار راحت خواهد بود تا برعکس!

رنگ

انتخاب رنگ و بافت همیشه بخش بزرگی از طراحی دکوراسیون را تشکیل می دهد تا جایی که اگر به خرید تخت خواب فکر میکنیم قبل از مدل و طرح به رنگ آن اهمیت می دهیم. یکی از ترند هایی که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است رنگ های خنثی هستند زیرا هم فضا را بازتر نشان میدهند و هم نور را به خوبی در فضا جاری میکنند اما استفاده همه عناصر به رنگ خنثی باعث میشود که فضا سر و خشن به نظر برسد.

برای رفع این مورد که معمولا طراحی های سبک اسکاندیناوی دچار آن میشوند، کافیست کمی رنگ را به محیط بیفزایید می توانید با توجه به عناصر موجود مثل فرش و رنگ های به کار رفته در آن کمی رنگ گرم به وسایلی مثل تخت خواب با تزیینات مثل کوسن پرده و اکسسوری ها بیفزاید.

شخصیت خودتان را اضافه کنید

اینکه از Pinterest یا Instagram برای چیدمان خانه خود الهام بگیرید ایده عالی ای میتواند باشد زیرا جدیدترین متد ها و ترند های طراحی را در اختیار ما قرار میدهد اما پس از گذشت دوره ای متوجه خواهیم شد که تمام خانه های اطرافیان ما به هم شبیه شده اند. 

عمل کردن دقیقا مطابق آن چیزی که این شبکه های اجتماعی به ما عرضه می کند مانند این است که یک کپی حتی ضعیف تر را برای خود بسازیم که البته بسیار آسان است و ممکن است حتی جواب بدهد اما برای اینکه محل زندگی خود را به خانه تبدیل کنیم، جایی که در آن آرامش داریم و خوشحالیم بهتر است کمی آهسته پیش بروید و وسایل مورد نظرتان را به مرور و با دقت کامل جمع آوری نمایید مثلا بلافاصله بعد از میز آرایش لازم نیست برای آن آینه بخرید. 

به این صورت دکوراسیون شما همراه با شخصیت شما و تجربیاتتون رشد میکند و تکمیل میشود. می توانید با یادگاری هایی که از سفر های خود جمع میکنید هم خاطرات خود را تازه نگه دارید و هم به زیباتر کردن دکوراسیون خانه خود کمک کنید. روی میز ناهار خوری و شلف دیواری بهترین فضا ها برای قرار دادن آن ها است.

نقطه کانونی

ممکن است در هنگام چیدمان دکوراسیون تصور کنید که ایجاد یک نقطه کانونی آنقدر ها هم مهم نیست و از خیر آن بگذرید اما همین تصمیم کل دکوراسیون شما را تحت الشعاع قرار میدهد. ایجاد یک نقطه کانونی یا مرکز توجه باعث میشود تا فضای شما دچار یکنواختی نشود.

معمولا نقطه کانونی قسمتی از خانه است که بخش بزرگی از فعالیت های شما از آنجا شروع میشود. در اکثر خانه های ایرانی این قسمت تی وی وال شما خواهد بود اما حتما نباید آن باشد، میتوانید یک کتابخانه را برای نقطه کانونی انتخاب نمایید. یا در اتاق خواب مجموعه تخت و میز پاتختی های اطراف آن را به این عنوان در نظر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *