دکوراسیون, مبلمان

نکات مهم و اصولی در چیدمان اتاق غذاخوری

نکات مهم و اصولی در چیدمان اتاق غذاخوری

یکی از راحت ترین فضا ها برای چیدمان، اتاق غذاخوری است. طراحی این اتاق بسیار ساده است زیرا از وسایل مشخصی برای چیدمان آن استفاده میشود و همین به شما انتخاب های مشخصی می دهد. هدف اتاق غذاخوری بسیار مشخص است و شما تنها به تعدادی صندلی و نشیمن و یک میز ناهار خوری نیاز دارید. 

در ادامه این مقاله از گامی نو به شما توصیه هایی برای چیدمان و تزئین این فضا خواهیم داد که میتواند کمک کند یک اتاق غذاخوری شیک و زیبا داشته باشید.

نکات مهم و اصولی در چیدمان اتاق غذاخوری

اثاثیه لازم برای اتاق غذاخوری

اولین چیزی که نیاز داریم تا اتاق غذاخوری خود را بسازیم اثاثیه مبلمان است. برای این کار ما به یک میز ناهار خوری ، تعداد مناسبی صندلی شیک و راحت ، یک میز کنسول برای زیباتر و کاربردی تر کردن این فضا نیاز داریم.

شاید کاربرد میز و صندلی برای شما مشخص باشد و در این فکر باشید که میز کنسول چه جایگاهی در اتاق غذاخوری چه جایگاهی دارد؟ 

میز کنسول ها نه تنها وسایلی برای زیباتر کردن دکوراسیون هستند،  بلکه با کشوها و کمد های متعددی که در اختیار شما قرار می دهند می توانند به افزایش فضای ذخیره سازی تان هم کمک زیادی کنند.

نکات مهم و اصولی در چیدمان اتاق غذاخوری

به این صورت که شما می تواند ظروف پذیرایی خود را داخل آنها قرار داده که نه تنها در دسترس هستند و خیلی سریع می توانید از آن ها برای چیدمان میز غذا استفاده نمایید بلکه فضای کابینت های شما برای استفاده های دیگر آزاد می شوند.

سطح میز ها هم با قرار دادن آینه یا تابلو هه و وسایل دکوری مختلف دکور میشود و زیبایی فضای شما را تا حد زیادی بالا میبرد.

دکوراسیون اتاق

از آنجایی که معمولا تزئینات حین سرو غذا قرار است که برچیده شود، پس نباید در تزیین دکوراسیون اتاق زیاده روی کنید. علاوه بر این شلوغ کردن بیش از حد این فضا باعث استرس میشود و برای سلامتی شما حین میل نمودن غذا اصلا خوب نیست.

نکات مهم و اصولی در چیدمان اتاق غذاخوری

برای این که اتاق غذاخوری خود را به یک فضای دنج و اشتها آور تبدیل نمایید میتوانید از ایده های زیر کمک بگیرید:

  • آویزان نمودن آینه به دیوار
  • استفاده از تابلو های هنری برای تزئین دیوار ها 
  • نمایش ظروف دکوری روی میز ناهار خوری یا میز کنسول
  • استفاده از یک گلدان با گلهای طبیعی یا خشک در وسط میز غذا خوری
  • استفاده از رانرها و رومیزی های جذاب
  • استفاده از لوستر ها در مرکزیت میز
  • استفاده از آّاژور ها روی میز کنسول

نکته مهمی که در زمان تزئین دکوراسیون اتاق غذاخوری خود باید به آن توجه کنید این است که این فضا باید با سایر بخش های خانه مانند آشپزخانه یا اتاق پذیرایی همخوانی داشته باشد. این کار میتواند با استفاده از یک تم رنگی مشترک یا وسایل ست با هم دیگر از جمله میز تلویزیون یا جاکفشی یا اثاثیه این اتاق صورت بگیرد.

نکات مهم و اصولی در چیدمان اتاق غذاخوری

نکات مهم در چیدمان

علاوه بر دکوراسیون و اکسسوری هایی که زیبایی اتاق غذاخوری شما را تشکیل میدهند، اتاقی طراحی می کنید باید کاربردی هم باشد. برای این منظور باید نکاتی را در نظر بگیرید. مثلا هر فرد برای این که فضای کافی برای حرکت داشته باشد باید حدود 70 سانتی متر فضای اختصاصی از میز در اختیار داشته باشد همچنین به همین میزان فضا و حتی بیشتر در پشت صندلی ها برای خارج شدن راحت از پشت میز نیاز دارد.

در خصوص ارتفاع میز ها هم باید یک میز با قد  70 الی 75 سانتی متر داشته باشید مگر اینکه صندلی های میز ناهار خوری شما دارای دسته باشد و بخواهید که به صورت کامل زیر میز قرار بگیرد که در این صورت باید یک میز با ابعاد سفارشی خریداری نمایید. 

نکات مهم و اصولی در چیدمان اتاق غذاخوری

به صورت یک قاعده کلی فضای بین میز و نشیمن صندلی ها باید به اندازه که پاهای شما آزادی لازم را داشته باشند، دارای فاصله باشد.

بهتر است که برای زیر میز خود یک فرش انتخاب نمایید که قابلیت تمیز کردن آسانی داشته باشد تا اگر سهوا مواد غذای روی آن ریخته شد، راحت تمیز شود. فرش باید از هر طرف میز به اندازه ای که زمان نشستن افراد صندلی بیرون قرار می گیرد، از میز بزرگتر باشد.

همچنین اگر میز و صندلی ست خریداری نمیکنید و دوست دارید خودتان آن ها را با هم دیگر ست کنید، باید به اندازه های هر دو و تناسب بین آن ها دقت کنید. همچنین باید به تناسب بین اندازه میز و لوستری که بالای میز نصب می کنید هم توجه نمایید که نباید بیشتر از نصف میز شما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *