آموزشی

هر آنچه که باید درباره ارتفاع و ابعاد میز کامپیوتر استاندارد بدانید!!

هر آنچه که باید درباره ارتفاع و ابعاد میز کامپیوتر استاندارد بدانید!!

در سال های اخر فعالیت از خانه یا کار از راه دور بسیار مورد استقبال از سمت افراد قرار گرفته است و همین امر باعث شده که افراد ساعات طولانی را پشت کامپیوتر های خود بگذرانند. اگر این کار را روی تخت خواب، مبل یا میز ناهار خوری خود انجام می دهید باید به شما هشدار دهیم که خطرات زیادی سلامت شما و ستون فقرات شما را تهدید می کند.

درست است که کار از خانه و دورکاری می تواند بسیار وسوسه انگیز باشد اما اگر یک میز مطالعه مناسب نداشته باشید می تواند چالش های بسیاری را برای شما ایجاد کند. نقطه مرکزی و اصلی یک دفتر کار میز  شما می باشد که باید بیشتر از سایر قسمت ها به آن اهمیت بدهید.

میز تحریر کیهان

میز تحریر کیهان

در این مقاله اندازه گیری استاندارد میز تحریر را به شما آموزش خواهیم داد تا فضای کاری مناسبی را برای خود فراهم نماید تا هم با اصول ارگونومی مطابقت داشته باشد و هم زیبایی خود را حفظ نماید.

انتخاب میز 

اگر می خواهید کارآمد و بهینه کار کنید تا بتوانید هزینه های خود را بپردازید، باید فضای مناسبی برای کار داشته باشید. داشتن بهره وری و درآمد مناسب، از کوچکترین دلایل برای داشتن یک فضای اداری مناسب است که به آن علاقه داشته باشید. قبل از اینکه بتوانید میز رویایی خود را بخرید، باید اطلاعات دقیقی از فضای ماری خود داشته باشید، قبل از خرید باید اندازه گیری ها را انجام دهید و توقع های خود را ابعاد میزتان از جمله عرض و ارتفاع و عمق را شناسایی نمایید. تا بتوانید فضای مناسبی برای قرار دادن سایر وسایل اتاق خود مثل دراور و کمد نیز داشته باشید.

میز تحریر M104

میز تحریر M104

قبل از انتخاب میز باید چه اقداماتی انجام دهیم؟

انتخاب مناسب میز می تواند یک کار چالش برانگیز باشد. قبل از اینکه میز خود را انتخاب کنید، موارد زیر را در نظر داشته باشید تا جستجوی خود را محدود تر و دقیق کنید.

فضای خود را اندازه گیری کنید: 

مقدار فضایی که در اختیار دارید و نیز فضایی که قرار است می را در آن قرار دهید را اندازه گیری نمایید. جایگاه المان هایی مانند تخت خواب، میز آرایش این اندازه ها نقش زیادی در انتخاب میز شما دارد. هر چه فضایی که انتخاب میکنید، بزرگ تر باشد، دست شما در انتخاب باز تر است  هر چه این فضا کوچکتر باشد، با انتخاب های محدود تری رو به رو خواهید بود. سعی کنید در هنگام اندازه گیری فضایی به اندازه 80 تا 90 سانتی متر را برای حرکت صندلی خود در نظر بگیرید.

میز تحریر کاردینو

میز تحریر کاردینو

کاربرد را در نظر بگیرید:

از میز خود می خواهید چه استفاده ای نمایید، یک استفاده روزانه، گیمینگ، کار یا مطالعه؟ بهتر است فضایی که قرار است وسایل شما مانند دفتر، کتاب، کیبرد، پرینتر، مانیتور، تبلت و … بسته به نیازتان را در نظر داشته باشید. پس ماهیت کار شما از عوامل تعیین کننده در انتخاب سبک و مدل میز شما خواهد بود.

تخفیف گامینو

شخصی سازی:

میز ها معمولا اندازه های استانداردی دارند. اما اگر قد شما خیلی بلند یا خیلی کوتاه است، ممکن است میزهای استاندارد برای شما مناسب نباشند. باید میزی شما مناسب و شخصی سازی شده برای بدن شما باشد تا استاندارد های ارگونومی که حافظ سلامت شما است در آن رعایت شود. برای سفارش میز مورد نظرتان با ابعاد مناسب خودتان می توانید به گامی نو مراجعه نمایید. برای اینکه یک میز مناسب خودتان داشته باشید، اندازه موارد زیر را باید داشته باشید:

 • فاصله زمین تا نشیمن در حالتی که زانو های شما قائم باشد
 • فاصله آرنج تا صفحه ی میز
 • فاصله خط دید شما تا مانیتور

شکل میز

کل میز شما یک انتخاب شخصی است، اما به مقدار فضایی که در اختیار دارید و اینکه برای چه کاری از آن استفاده می کنید نیز بستگی دارد. به عنوان مثال، خرید یک میز بزرگ L شکل اگر یک آپارتمان کوچک دارید یا فقط قصد دارید گاهی از آن استفاده کنید، منطقی نیست.

میز تحریر آژند ساخته شده در گامی نو از ام دی اف با کیفیت

میز تحریر آژند

میز های کامپیوتری در دو حالت ایستاده و نشسته وجود دارند:

ابعاد میز ها نشسته استاندارد:

 • حداقل فاصله صفحه میز با پای افراد باید 10 سانتی متر باشد
 • حداقل عمق صفحه میز باید 60 سانتی متر باشد
 • حداقل ارتفاع میز از زیر صفحه میز تا زمین باید 45 سانتی متر باشد
 • حداقل عرض برای هر نفر باید 60 سانتی متر باشد

ابعاد استاندارد میز های ایستاده:

 • حداقل عرض میز برای هر نفر 50 سانتی متر است
 • حداقل عمق به آنچه می خواهید روی میز قرار دهید بستگی دارد، اکثر افراد معمولا از لپ تاپ روی میز های ایستاده استفاده میکنند زیرا مدام در حال رفت و آمد هستند.

حال که ابعاد استاندارد برای میز ها را می دانید می توانید به جستجو برای خرید یک میز بپردازید. با خرید از سایت گامی نو می توانید میز مورد نظرتان را با ابعاد خاص خود سفارش دهید.

میز تحریر ایساتیس

میز تحریر ایساتیس

انواع میز

باید میز انتخابی شما بسته به فضای موجود در خانه یا محل کارتان، متناسب باشد. شما باید بتوانید به راحتی در اطراف میز خود حرکت کنید و بدون مشکل از میز خود خارج شوید. انواع مختلفی از میز ها وجود دارد که می تواند بر اساس نیاز خود آنها را خریداری نمایید:

میز های ساده

این نوع میز ها تنها یک صفحه برای کار یا مطالعه دارند و بسیار ساده طراحی شده اند که عموما قیمت های مناسبی دارند و شما می تواند در ابعاد متنوع آن ها را خریداری نمایید.

میز های شلف دار

میز های شلف دار بسته به طراحی و مدل دارای کمد یا کشو یا قفسه هایی هستند که می تواند از آن ها برای نظم دادن به وسیلتان استفاده نمایید. این نوع میز ها با در دسترس قرار دادن وسایل شما به کار شما سرعت می بخشند و نیز زیبایی محیط کار شما را افزایش می دهند. این میز ها بسته به مدل بیشتر از مدل های ساده فضا اشغال میکنند

میز های هوشمند

میز های هوشمند با طراحی و مکانیزم حرکتی که دارند می توانند در ارتفاع های متنوع بسته به نیاز شما تنظیم شوند. این میز ها قابلیت این را دارند که در حالت ایستاده و نشسته مورد استفاده قرار بگیرند.

میز تحریر آتیلا

میز تحریر آتیلا

ابعاد استاندارد میز

اندازه گیری میز شامل طول، عمق و ارتفاع است. این ابعاد می تواند به شما در تعیین اندازه میز کمک کند تا نیازها، راحتی و فضای شما را برآورده می کند.

عرض: 

عرض میز اندازه ای است که هنگام نشستن از سمت راست به چپ انجام می شود. حداقل عرض یک میز 50 سانتی متر است، زیرا معمولا یک مانیتور کامپیوتر را در خود جای می دهد. عرض استاندارد میز های رایج در بازار 120 ، 150 و 180 سانتی متر است. از اندازه گیری هایی که در بالا انجام دادید برای یافتن عرض متناسب با فضا و تجهیزات خود استفاده کنید.

عمق: 

عمق یک میز از جایی که شما می نشینید است تا آخر میز. عمق استاندارد میز بین 60 تا 90 سانتی متر است. عمق مورد نیاز شما به میزان فضایی که برای قرار دادن تجهیزات خود نیاز دارید بستگی دارد. مطمئن شوید که عرض و عمق میز را با هم اشتباه نگیرید، این یک خطای رایج است که منجر به خرید اندازه نادرست می شود. از اندازه گیری هایی که در بالا انجام دادید برای یافتن عمق متناسب با نیاز خود استفاده کنید.

میز تحریر آرتین، میز تحریر دخترانه و پسرانه ساخته شده از ام دی اف

میز تحریر آرتین، میز تحریر دخترانه و پسرانه ساخته شده از ام دی اف

ارتفاع: 

ارتفاع یک میز از پایه تا سطح میز اندازه گیری می شود. ارتفاع یک میز استاندارد حدود 75 سانتی متر است که یک ارتفاع ایده آل و ارگونومی برای بدن شماست. مگر اینکه میز برای کودک باشد، پس میز شما نباید خیلی کوتاهتر از مقدار باشد. یک میز در ارتفاع مناسب باعث می شود که پاهای شما گرفتگی نداشته باشند و فضای کافی برای زانوها و همچنین بازو و صندلی داشته باشید. ما فاصله حداقل 30 سانتی متری بین میز و پاها را توصیه می کنیم. از اندازه گیری هایی که در بالا انجام دادید برای یافتن عمق متناسب با نیاز خود استفاده کنید.

انتخاب بنر مقاله

سوال متداول

ابعاد استاندارد میز کامپیوتر چقدر است؟

اگر بخواهیم برای میز های تحریر ابعاد استانداردی را تعریف کنیم تنها می توانیم روی یک گزینه تاکید داشته باشیم، آن هم ارتفاع میز ها است که در دو حالت مدیریتی 80 سانتی متر و کارمندی یا شخصی 75 سانتی متر است. برای طول و عرض بسته به سلیقه می توان ابعاد متفاوتی را در نظر گرفت اما در حالت معمول عرض میز ها بین 120 تا 180 سانتی متر و عمق بین 60 تا 90 سانتی متر می باشد.

دیدگاهی در مورد “هر آنچه که باید درباره ارتفاع و ابعاد میز کامپیوتر استاندارد بدانید!!

 1. ارتفاع میز کامپیوتر نمی تونه 75 باشه چون صندلی های مخصوص این کار بخصوص گیمینگ دسته های بزرگ دارن و اگر بخواهیم دسته در راستای میز باشه و دست روی اون قرار بگیره باید دسته صندلی باید کمی بره زیر میز که در این اندازه امکان پذیر نیست
  باید ارتفاع 78 الی82 در نظر گفته بشه البته این بسته به قد کاربر داره که برای رفع این مشکل هم به صندلی ها جک گذاشن که ارتفاع رو خودش تنظیم کنه باید بازه 78 الی 82 در میز رعایت بشه که جک بتونه زیر میز با در نظر گرفتن درسته بالا پایین بره
  ولی در کل اندازه 75 اصلا مناسب این میز ها نیست برای میز غذا خوری این اندازه رو در نظر می گیرن.

  1. vafaee گفت:

   عرض ادب آقای عاطف ارتفاعی که ما در نظر میگیریم بر اساس استانداردهایی که برای این موضوع تعریف شده است، در راستای حرف شما در مجموعه ما تمامی محصولات اللخصوص میزهای کامپیوتر با هر ابعادی (ابعاد مد نظر شما) قابل ساخت بوده و میتوان آن را سفارش داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *