آموزشی

تفاوت ام دی اف با نئوپان و راه‌های تشخیص آن

تشخیص ام دی اف باعث می‌شود تا در هنگام خرید وسایل چوبی یا چوب و فلز، یک انتخاب آگاهانه و مطمئن داشته باشیم. تاریخچه استفاده انشان از وسایل چوبی به قدری طولانی است که گویی این محصولات همواره در زیست بشر حضور داشته‌اند. هنوز هم تمایل بشر به محصولات چوبی کم نشده و محصولات بسیار نفیسی را از آن برای خود می‌سازند. ولی اکنون و با تغییر شیوه زندگی و با افزایش روزافزون جمعیت و منابع محدود جنگلی، این نیاز احساس شد که باید با ملاحظه بیشتری از این منبع طبیعی گران‌بها استفاده نمود. به همین دلیل شیوه‌هایی نو و جدید برای استفاد بهینه از چوب به وجود آمد. اکنون ما با تنوع بزرگی از انواع محصولات جایگزین روبرو هستیم. از بهترین محصولاتی که جایگزین چوب شد می‌توان به ام دی اف‌ و نئوپان اشاره کرد که به دلیل ویژگی‌های مناسب بسیار، خیلی زود جای خود را در خانه‌ها و ادارت باز کرده‌اند.

انتخاب بنر مقاله

ام دی اف بهتر است یا نئوپان؟

سوال ام دی اف بهتر است یا نئوپان، سوالی بر اساس سلیقه و نسبی است. به غلط در ذهن عموم جا افتاده است که در هر صورتی محصول ام دی اف بهتر از نئوپان است. درصورتی که این تصور بسیار غلطی است و ارجحیت ام دی اف یا نئوپان، قبل از هر امری بستگی به کاربردی دارد که از آنها انتظار می‌رود. در محصولاتی که نه جنبه هنری بلکه جنبه مصرفی بیشتری دارند جاکفشی ام دی اف پاسخگوی بهتری است. مواقع بسیاری نیز نئوپان بهتر عمل می‌کند و نیازی به استفاده از ام دی اف نیست. درنهایت نمی‌توان به صورت قطع به یقین گفت که کدام بهتر است و تنها با بررسی مصارف و معایب و کاربرد و انتظار فردی هرکدام می‌شود یکی را برای استفاده سر جای خود و در محصول مناسب استفاده کرد.

بیشتر بخوانید. انتخاب مبلمان مناسب در دکوراسیون داخلی؛ مبلمان جدید 1403

تفاوت مابین MDF و نئوپان چیست؟

یکی از مواردی که برای اکثر کاربران در هنگام خرید محصولات و سرویس‌های چوبی پیش می‌آید این است که آیا وسایل ساخته شده از ام دی اف است یا نئوپان؟

سوالات بعدی که درذهن مشتریان شکل می‌گیرد حتماً اینها هستند که این دو مواد چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ بهتر است ام دی اف بخرم یا نئوپان؟ کدام‌یک بهتر است؟ کابینت آشپزخانه باید از چوب ام دی اف باشد یا نئوپان؟ کیفیت عملکرد کدام بالاتر است؟ برای کمد لباس یا کفی تخت خواب که بتوانئد از تشک محافظت کند؛ از mdf استفاده کنم یا نئوپان؟ و…

ابته که این‌ها تنها تعدادی از سوالاتی است که همه شما به آن فکر کرده‌اید. ما در این مقاله قصد داریم تا به معرفی اجمالی و بررسی هرکدام از آن‌ها پرداخته و به تمام این سوالات و هر آنچه که در آینده نیز به آن فکر خواهید کرد پاسخ دهیم. اگر شما نیز جزء آن دسته افرادی  هستید که تفاوت آن ها را نمی‌دانید و همیشه برایتان سوال بوده است با ما در این مقاله از گامی نو همراه باشید.تفاوت-بین-نئوپان-و-ام-دی-اف

نئوپان چیست؟

از فشردن خرده چوب‌های زائد، تراشه‌های چوب‌بری یا خاک اره و چسب تحت فشار و گرما نئوپان به دست می‌آید. به جهت مقاوم‌سازی در برابر آب،حریق و پوسیدگی در مقابل حشرات، در فرایند تولید آن از مواد شیمیایی مانند وکس، رنگ، عوامل رهاسازی، عوامل مرطوب کننده استفاده می‌شود. پس از مخلوط آن‌ها با یکدیگر ترکیب نهایی به شکل مایعی به دست آمده و به صورت صفحه در می‌آید. تراشه‌های چوب باید به صورتی یکسان پخش شود تا محصول نهایی از نظر وزن نیز متعادل و یکنواخت باشد. درنهایت محصول به دست آمده تحت فرآیند فشرده‌سازی قرار می گیرد تا چوب و چسب بیشتر با هم عجین و محکم شوند.

معروف ترین نوع نئوپان OSB به معنی نئوپان با تراشه های چوب است که شاید آن را در پشت آینه یا کفی صندلی و نشیمن دیده باشید.نئوپان-چیست

نئوپان چه مزایایی دارد:

 • وزن سبک
 • هزینه کم
 • برای مبلمان و مصنوعات آماده و از پیش ساخته شده بسیار مناسب است.

معایب نئوپان چیست:

 • استحکام کمی دارد به همین خاطر نمی تواند بار سنگین را تحمل کند.
 • با محیط زیست سازگاری ندارد.
 • در برابر رطوبت باد کرده ویا رنگ آن تغییر می کند.

مطالب مرتبط. MDF چیست؟ کاربرد، معایب و مزایا

چوب ام دی اف (MDF) چیست؟

واژه ام دی اف مخفف و به معنای تخته ای با چگالی است. در واقع یک کامپوزیت چوبی تشکیل شده از فیبر های چوبی است. در ساخت ام دی اف از فیبر های چوبی کوچک استفاده می شود. در ساختار یا مغز این چوب از بافت و رگه های چوب یا حلقه های چوب قابل مشاهده نیست.

برای ساختن این محصول از فیبر ،چسب و گرما استفاده می شود تا تخته های محکمی ساخته شود که بتوان در ساخت وسایلی مانند میز و صندلی از آن استفاده کرد. البته در این فرآیند می‌توان هم از چوب سخت و هم از چوب نرم به کار برد.ام-د-ی-اف-چیست

فواید ام دی اف (MDF) چیست:

 • رنگ کردن آن آسان است.
 • بریدن آن آسان است.
 • سطح بسیار صافی و بدون هیچ تراشه ای دارد.
 • از نئوپان محکم تر و متراکم تر است.
 • از فیبرهای کوچک چوبی ساخته شده است به طوری که بافت های چوب در آن مشخص نیست.

معایب ام دی اف چیست:

 • به دلیل تراکم بالای ام دی اف وزن سنگینی دارد.
 • به سرعت تیغه‌ها را کند می کند.

در نتیجه

تشخیص نئوپان از ام دی اف کار دشواری نیست فقط کافی است که بافت این دو محصول را از هم تشخیص دهید. برای دیدن نمونه کارهای ما از قبیل دراور، میز کنسول، میز تحریر، تخت خواب به وبسایت مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *