آموزشی, مبلمان

راهنمای خرید بالش مناسب برای نوزادان

راهنمای خرید بالش مناسب برای نوزادان

وقتی که به دنبال انتخاب سرویس خواب برای نوزاد خود هستیم، زمان زیادی را صرف پیدا کردن یک تخت خواب می کنیم. اما آیا برای انتخاب بالش نوزادمان نیز به همین اندازه دقت و حساسیت داریم؟

اگر در حال خرید سیسمونی یا سرویس خواب برای فرزند خود هستید، نکاتی است که باید در مورد خرید بالش بدانید، نکاتی مثل ضروری بدون یا نبودن تا ویژگی هایی که یک بالش خوب باید داشته باشد.

آیا کودک ما به بالش نیاز دارد؟

طبق گزارش متخصص، والدین می توانند در حدود ۱۸ ماهگی یک بالش را به تخت کودک خود اضافه کنند. قبل از آن، قرار دادن وسایل نرم و متعدد در محیط خواب کودک می تواند خطر خفگی یا مرگ ناگهانی را در نوزادان افزایش دهد.

اما این که این سن یعنی دو سالگی زمان خوبی برای قرار دادن یک بالش در تخت فرزندان است، به این معنی نیست که کودکتان حتما به آن نیاز دارد. اگر فرزندتان بدون بالش راحت می خوابد، نیازی نیست که او را مجبور به استفاده از آن نمایید. شاید به عنوان یک بزرگسال داشتن یک خواب راحت بدون بالش غیر قابل تصور باشد، اما نوزاد ما چه در شکم مادر و چه در ماه های اول از بالش استفاده نکرده است، بنابراین نمیداند که چه چیزی را از دست می دهد!

از طرفی نبود بالش نه تنها ایرادی ندارد بکه از قرار دادن ستون فقرات به دلیل یک انتخاب اشتباه، در وضعیتی نا مناسب جلوگیری میکند و در نتیجه آسیب های احتمالی کاهش می یابد. اما اگر حس کردید که کودک تان صبح ها گردن درد دارد یا سر خود را هنگام خواب روی پتو یا عروسک های خود میگذارد، امتحان یک بالش می تواند به ایجاد خواب راحت برای فرزند شما کمک کند.

آیا باید نکته خاصی را برای انتخاب بالش در نظر داشته باشیم؟

با اینکه احتمال ایجاد مشکل برای کودکان بالای دو سال به وسیله قرار دادن یک بالش در تخت آن ها بسیار پایین تر است، اما این امر به معنای این نیست که می توانید هر نوع بالشی را برای مثال بالش مخصوص بزرگسالان را برای آنها انتخاب نمایید. زیرا نکاتی وجود دارد که برای حفظ ایمنی و سلامت کودک شما هنگام خواب مهم است.

اگر بالشی که برای فرزندتان انتخاب می کنید، خیلی بلند یا سفت باشد، می توان باعث کشیدگی رگها یا عضلات گردن او شود.

بالش هایی که خیلی کرک دارند و از مواد و پارچه هایی ساخته شده اند که پرز می دهند، ممکن است باعث ایجاد مشکلات تنفسی در کودک شوند

برای کودکانی که آلرژی های پوستی یا تنفسی دارند، حتما با مشورت پزشک متخصص بالش تهیه نمایید. تا سهوا به تشدید این آلرژی ها دامن نزده باشید.

برخی از بالش ها از موادی تشکیل شده اند که ممکن است در صورت پارگی کودک آن ها را به دهان خود وارد نماید و از این جهت باعث خفگی شان شود.

اندازه کودک شما می تواند به تشخیص اینکه آیا او برای بالش آماده است یا خیر کمک می کند. اگر آنها نسبت به سن خود جثه کوچکی دارند یا عضلات گردن شان ضعیف است، بهتر است برای مدتی دست نگه دارید تا بالش برای آن ها به یک خطر ایمنی تبدیل نشود.

نکاتی که در هنگام خواب کودک باید به آن ها دقت نمایید:

علاوه بر اینکه خرید یک بالش برای ایمنی او هنگام خواب دارای اهمیت است، اما نکات دیگری نیز وجود دارد که باید به آنها برای داشتن سلامت بیشتر در هنگام خواب فرزندتان، دقت نمایید:

از ثابت بودن و لق نزدن تخت یا سایر وسایل کودکان مطمئن شوید، زیرا آن ها دوست دارند از همه چیز مانند یک کوهنورد بالا بروند. اگر ایمنی لازم در این زمینه رعایت نشود، ممکن است موجب سقوط کودک یا وسیله و ایجاد آسیب برای آن ها شود. برای مثال از شلف دیواری بالای تخت آن ها استفاده نکنید

پریزهای برق را با درپوش هایی که خود کودک نتواند آن را باز کند، مسدود کنید و برای سیم های وسایل برقی چه در اتاق کودک و چه سایر اتاق ها از رها کردن سیم های برق وسایل الکتریکی به صورت آزادانه بپرهیزید، زیرا هم خطر برق گرفتگی و هم خفگی در صورت پیچیدن دور گردن کودک وجود دارد. از وسایل دارای گوشه های تیز ساخته شده از مواردی مانند چوب و فلز یا قرار دادن صندلی و نشیمن ها در دسترس آن ها که برای بالا رفتن استفاده کنند خود داری کنید.

راهنمای خرید بالش مناسب برای نوزادان

راهنمای خرید بالش مناسب برای نوزادان

هنگام خرید بالش باید به چه چیزهایی دقت کنیم؟

در ادامه نکاتی را بیان می کنیم که برای خرید یک بالش مناسب برای فرزندتان چه به صورت حضوری وچه آنلاین، کمک کننده خواهد بود.

رو بالشی

کودکان به خصوص کودکانی که دارای آلرژی هستند باید از بالش های ضد حساسیت استفاده نمایند. این بالش ها آنتی باکتریال بوده به این معنی که باکتری ها و میکروب ها بسیار کمتر و در زمان طولانی تری میتوانند روی آن رشد کنند. پیشنهاد می کنیم از رو بالشی های 100 درصد پنبه استفاده نمایید که از مواد ارگانیک هستند و و فاقد مواد شیمیایی اند. بهتر است دو یا سه روبالشی اضافه در دراور یا کمد کودکتان داشته باشید تا به محض کثیف شدن آن را عوض کنید و از انتقال آلودگی ها جلوگیری نمایید.

مواد داخلی

بسیاری از بالش ها امروزه از الیاف مصنوعی و طبیعی پر می شوند؛ اما این مواد اصلا برای کودکان مناسب نیستند و ایجاد خطراتی مثل خفگی را در آن ها افزایش می دهند. استفاده از پر نیز ممکن باعث ایجاد آلرژِ یا حساسیت تنفسی شود. بهترین انتخاب برای کودکان، بالش هایی ساخته شده از فوم و مموری فوم است.

تراکم

بالشی که برای کودک خود انتخاب می کنید نباید نه خیلی نرم و نه خیلی سفت باشد، بالشی که انتخاب می کنید باید به گونه ای باشد که فرزندتان بتواند روی آن راحت بخوابد. توجه کنید باید بالشی را انتخاب نمایید که از مواد یکپارچه و بدون تار و پود ساخته شده باشد. اگر بالشی که انتخاب میکنید بیش از حد سفت باشد موجب انسداد و کشش عضلات و رگ های گردن خواهد شد و اگر هم خیلی نرم باشد نمی تواند از سر و گردن او حمایت کند. برخلاف تشک که اصرار داریم سفت باشد، بالشت باید قابلت انعطاف بسته به وزن سر را داشته باشد.

اندازه

کودک شما به بالشی بزرگ مانند آنچه شما زیر سرتان میگذارید نیاز ندارد. بهترین اندازه برای انتخاب بالش برای کودکان بین 30 تا 45 سانتی متر است که برای سر های کوچکتر آنها و نیز تخت خواب های کوچکشان مناسب تر است.

بهداشت

همانطور که اشاره کردیم، بهتر است از بالش های ارگانیک، ضد حساسیت و آنتی باکتریال برای کودکان استفاده شود و همچنین قابلیت شستشو با ماشین لباسشویی نیز داشته باشند.

سوالات متداول

چگونه یک بالش مناسب نوزاد انتخاب کنم؟

یک بالش با قابلیت تنفس برای کودک خود انتخاب کنید که رویه یا ملحفه آن با پوست کودک شما مهربان باشد. برای جلوگیری از هر گونه مشکل پوستی، از انواع فیبر مصنوعی یا فومی استفاده کنید. بالش نباید خیلی سفت یا خیلی نرم باشد تا بتواند به اندازه کافی از سر کودک شما حمایت کند و اندازه آن باید برای رشد کودک تان مناسب باشد.

نوزاد از چه سنی باید روی بالش بخوابد؟

سن توصیه شده برای استفاده از بالش در حال حاضر 2 سالگی است . قبل از این سن وجود عناصر اضافی در تخت، خطر خفگی را افزایش می دهد. البته میزان رشد فرزند شما عامل مهمی در تعیین زمان استفاده از بالش خواهد بود.

چه نوع بالشی برای کودک مناسب است؟

زمانی که صحبت از مواد تشکیل دهنده بالش میرسد، فوم و مموری فوم دو گزینه عالی برای بالش کودکان در حال رشد هستند. این نوع بالش ها زیر قسمت شانه ها و سر قرار می گیرد تا راحتی و تراز بهینه را برای اندام کودکان فراهم کند.

همچنین مطالعه این مقالات نیز به شما توصیه میشود:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *