آموزشی, مبلمان

نحوه شستن تشک تخت و خشکشویی تشک با روش های اصولی

تشک ها حتی بیشتر از تخت خواب در سلامت ما و کیفیت خواب ما تاثیر دارند. کیفیت و ساخت تشک، جنس آن، فناوری به کار رفته در آن و ابعاش میتواند روی فیزیک و روان ما تاثیر بگذار به همین دلیل است که انتخاب یک تشک خوب به زمان و دقت زیادی نیاز دارد. اما همه چیز به اینجا ختم نمیشود و شما برای این که بتوانید تشک تان را مانند روز اول نگهدارید باید نکاتی را بدانید و نحوه مراقبت و تمیز کردن آن را بدانید. این همان نکته ای است که در ادامه این مقاله از گامی نو با هم بررسی میکنیم.

اگر به خوبی از تشک خود مراقبت کنید و در نگهداری آن وسواس به خرج دهید، باز هم باید هر چند وقت یکبار به صورت اصولی به تمیز کردن آن بپردازید. با توجه به این که ما در حدود یک سوم زندگی خود را در خواب می گذرانیم، تمیز کردن تشک تخت خواب شما به بهداشت محیط خواب و در نتیجه سلامت شما کمک می کند.

چگونه تشک خود را در خانه تمیز کنیم؟

اگر نمی دانید که چگونه به روشی صحیح به تمیز کردن تشک خود بپردازید، بدون این که به تشک تان که برای خرید آن هزینه نسبتا زیادی را متقبل شده اید، با ما در این مقاله همراه باشید تا با 11 مرحله، به نتیجه ای فوق العاده بعد از تمیز کردن تشک دست پیدا کنید. در ادامه ما به تمام جزییات از جارو کشی تا بو زدایی و و از بین لکه ها خواهیم پرداخت.

راهنمای شستشو و مراقبت تشک ها

قبل از اینکه اقدام به تمیز کردن تشک کنید، همیشه باید راهنمایی که برای تمیز کردن و نگهداری از تخت همراه محصول است را مطالعه نمایید. این راهنما ها بر اساس متریال به کار رفته در ساخت تشک ها بهترین توصیه ها را دارند زیرا انواع مختلف تشک ها به شیوه های تمیزکاری متفاوتی نیاز دارند و نیز باید ها و نباید هایی وجود دارد که رعایت آن ها منجر به طور عمر بیشتر برای تشک شما خواهد شد.

همچنین باید بررسی کنید که تشک شما دو طرفه است یا یک طرفه، زیرا این موضوع مشخص می کند که آیا می توانید هر دو طرف را تمیز کنید یا فقط باید روی آن را تمیز کنید.

به چه لوازمی برای تمیز کردن تشک نیاز داریم

قبل از این که به تمیز کاری تشک با روش اصولی و عمیق بپردازید، باید بدانید که به چه وسایلی نیاز دارید. در این لیست لوازمی قرار دارد که برای تمیز کردن تشک به آنها نیاز دارید:

 • جاروبرقی (در صورت امکان همراه با لوازم جانبی)
 • مواد شوینده ملایم 
 • صابون
 • مایع ظرفشویی
 • جوش شیرین
 • پارچه یا اسفنج
 • آب سرد و ولرم

شستشو ملحفه ها و روتختی

در اولین اقدام برای تمیز کردن تشک، تمام ملافه های خود را از روی تخت بردارید و آنها را با یک برنامه مخصوص شستشو که در اکثر ماشین لباسشویی ها قرار دارد، با آب داغ بشویید. اگر این امکان برای شما فراهم است آن ها را در دمای بالا هم خشک کنید می توانید این کار را در فصول گرم در فضای باز مقابل آفتاب پهن کنید و در غیر این صورت آن ها را پس از خشک شدن، اتو کشی نمایید. همین کار ساده منجر خواهد شد تا محیط خواب شما تمیز تر و سالم تر شود.

دستورالعمل های همراه بالش و لحاف های خود را بررسی کنید تا ببینید می توانید آن ها را در ماشین لباسشویی بشویید یا خیر،  در صورتی که امکان این کار فراهم نیست میتوانید روکش های آنها را بشویید. با شستن بالش ها و به طور کلی رختخواب تان و  طراوت و تمیزی حاصل از این کار، خواب راحت تری را برای شما فراهم می کند همچنین شستن ملحفه ها در دمای بالا باعث از بین رفتن باکتری ها و میکروب ها می شود.

هوای تازه

بعد از اینکه ملحفه های خود را برداشتید تا آن ها را بشویید، پنجره های اتاق خواب را باز کنید تا هوای اتاق تهویه شود. در صورت امکان تشک خود را بیرون ببرید تا در معرض هوای تازه و نور آفتاب قرار گیرد. این کار شروع بو زدایی است. با اجازه دادن به تشک تان برای تنفس، کمک می کنید تا از شر هر گونه بو خلاص شوید.

تشک خود را جاروبرقی بکشید

استفاد از جارو برقی برای از بین بردن گرد و خاک و آلودگی ها یک روش عالی برای تمیز کردن تشک است. توصیه می کنیم این کار را با حرکات دایره ای کوچک روی کل تشک انجام دهید تا مطمئن شوید که گرد و غبار، کثیفی، مو و پوست مرده را از بین می برید. 

اگر جاروبرقی شما لوازم جانبی مثل برس های کوچک دارد، می توانید از آنها استفاده نمایید تا عمل جاروکشی برای شما ساده تر شود. شما باید مطمئن شوید که جاروکشی را به طور کامل و دقیق انجام دهید زیرا برای مراحل بعد به سطح تمیز نیاز دارید.

دقت کنید، اگر تشک شما هیچ لکه ای ندارد، مقداری جوش شیرین را روی سطح تشک بپاشید، کمی به آن فرصت دهید و سپس جارو کنید. این کار به خلاص شدن از شر هرگونه بویی که ممکن است در تشک شما وجود داشته باشد کمک می کند.

لکه های تشک را از بین ببرید

نکته ای که تو از بین بردن لکه ها خیلی مهم است، این می باشد که باید آن ها را به محض اینکه ایجاد می شوند، از بین ببرید. البته درک میکنیم که این کار همیشه امکان پذیر نیست.

چگونه لکه ها را پاک کنیم

بهترین راه برای از بین بردن لکه های تشک استفاده از مواد شوینده ملایم، مایع ظرفشویی و صابون مخلوط با آب ولرم است. به آرامی روی لکه ها را با یک پارچه یا اسفنج ضربه بزنید ولی مالش ندهید.

نکته مهمی که هنگام تمیز کردن اصولی تشک در خانه باید به خاطر داشته باشید این است که نباید از مواد شیمیایی خیلی خشن و تهاجمی استفاده کنید یا آن را خیلی خیس کنید زیرا این کار می تواند به تشک آسیب برساند.

پس از از بین بردن هرگونه لکه یا در صورت خیس شدن تشک تان به هر طریقی، باید اجازه دهید تشک قبل از اینکه به مراحل بعدی برای تمیز کردن بروید یا ملحفه های خود را دوباره روی پهن کنید به طور کامل در معرض هوای آزاد خشک شود.

اگر با نوع خاصی از لکه ها سروکار دارید، به راهنمای زیر نگاهی بیندازید تا متوجه شوید که چگونه آن ها را از روی تشک خود پاک کنید:

لکه عرق

لکه های ایجاد شده از تعریق خیلی رایج هستند و به راحتی پاک می شوند. کافیست:

 1. مواد شوینده سبک یا صابون و آب ولرم را با هم مخلوط کنید
 2. مخلوط را با پارچه یا اسفنج روی لکه بکشید تا محو شود
لکه ادرار

اگر فرزند خردسال دارید، امکان این وجود دارد تا با این لکه ها مواجه شوید. اگر می خواهید دریابید که چگونه تشک را از لکه های ادرار تمیز کنید. نگران نباشید، ما اینجا هستیم تا به شما کمک کنیم!

مواد شوینده ملایم لباسشویی یا صابون و آب ولرم را با هم مخلوط کنید

توصیه می کنیم از دستمال مرطوب برای این لکه ها استفاده کنید و برای رعایت بهداشت هر چند دقیقه یک بار دستمال را تعویض کنید.

تا زمانی که لکه از بین برود، به آن ضربه بزنید. با توجه به  که این لکه قوی تر است، تمیز کردن آن زمان بیشتری می برد.

باز هم تاکید می کنیم تا همیشه سعی کنید لکه ها را به محض اینکه اتفاق افتاد از بین ببرید

لکه خون

مهمترین نکته ای که باید هنگام پاک کردن خون از تشک یا هر منسوجات دیگری به خاطر بسپارید این است که همیشه از آب سرد استفاده کنید . این به این دلیل است که آب سرد پروتئین های موجود در خون را سریعتر از آب گرم تجزیه می کند.

همچنین سعی کنید هنگام از بین بردن لکه های خون از روی تشک ها به خصوص تشک های مموری فوم از آب به مقدار زیاد استفاده نکنید. زیرا آب زیاد می تواند به فوم و مواد داخل تشک آسیب برساند. برای تمیز کردن لکه ها کافیست مطمئن شوید که پارچه، حوله یا اسفنج شما فقط مرطوب باشد و نیازی نیست که کاملا خیس باشند. پس از پاک کردن لکه ها، تشک خود را در هوای آزاد بگذارید تا کاملا خشک شود.

از بین بردن لکه های خون ممکن است سخت باشد، اما با استفاده از این سه روش که بهترین برای از بین بردن خون از تشک هستند، این کار راحت تر خواهد شد:

صابون 

اگر به محض ایجاد لکه متوجه آن شدید، روش زیر ممکن است بهترین کارایی  را برای شما داشته باشد:

 • صابون یا مواد شوینده سبک را با آب سرد مخلوط کنید
 • یک پارچه یا اسفنج را با این مخلوط مرطوب کنید
 • به آرامی روی ناحیه آسیب دیده فشار دهید تا لکه از بین برود

پاک کردن لکه خون خشک شده، ممکن است کمی دشوارتر باشد، اما ما دو روش برای از بین بردن به آن داریم:

جوش شیرین

اگر در خانه جوش شیرین دارید، این روش برای از بین بردن لکه های خون خشک شده از تشک شما بسیار سریع و ساده است:

 • یک پارچه را با آب سرد بشویید
 • روی لکه را با این پارچه بکشید
 • روی لکه جوش شیرین بپاشید
 • بگذارید 30 دقیقه بماند
 • پارچه را دوباره با آب سرد بشویید
 • پارچه را روی لکه آنقدر بکشید تا از بین برود
 • این عمل را هر چند بار که لازم است تکرار کنید و سپس بگذارید خشک شود
 • پس از خشک شدن، سطح تشک را جاروبرقی بکشید تا از شر جوش شیرین خلاص شوید

لکه بر

اسپری های لکه بر می توانند به از بین بردن لکه ها کمک کنند. ساید فکر کنید که این اسپری ها برای لکه های خون کار نکنند، اما اینگونه نیست. با این روش و با استفاده از اسپری ها یا محلول های لکه بر، به راحتی از شر این لکه ها خلاص شوید:

 • یک پارچه یا اسفنج را با آب سرد بشویید
 • پارچه را روی لکه فشار دهید
 • محلول لکه بر را روی لکه اسپری کنید
 • چند دقیقه بگذارید تا حباب بزند
 • سپس لکه را با یک پارچه مرطوب با آب سرد بکشید تا زمانی که از بین برود
 • بگذارید تا خشک شود و محل را جاروبرقی بکشید 

از بین بردن بو با جوش شیرین 

وقتی سطح  تشک را کاملا لکه بری کردید،  به آرامی یک لایه جوش شیرین را روی کل سطح تشک خود بپاشید. این کار به از بین بردن هر بویی که ممکن است همچنان باقی مانده باشد، کمک می کند. در صورت امکان اجازه دهید که  جوش شیرین برای چند ساعت روی تشک بماند تا بهترین نتیجه را بگیرید.

پس از چند ساعت امتحان کنید که تشک شما دیگر بوی بد ندهد،سپس تمام جوش شیرین باقی مانده را با جاروبرقی پاک کنید. این تضمین می کند که سطح تشک شما قبل از اینکه مجددا رختخواب خود را روی آن پهن کنید کاملا اصولی و دقیق تمیز شده است.

اسپری اسانس ها

برای اینکه تشک خود را برای مدت طولانی تری خوشبو نگه دارید، می توانید مقدار کمی جوش شیرین، آب و اسانس های مورد علاقه خود را در یک بطری اسپری مخلوط کرده و به آرامی و با فاصله روی تشک اسپری کنید. می‌توانید از اسانس بابونه یا اسطوخودوس برای داشتن عطری آرام‌بخش که برای خواب بهتر کمک کننده هستند، استفاده نمایید.

اگر در دسترستان اسانس های مناسبی ندارید یا اگر نمی خواهید یک مخلوط دست ساز داشته باشید، اسپری های خوشبو کننده اتاق نیز همان تاثیر را ارائه می دهد.فقط  مراقب باشید در حین اسپری کردن تشک خیلی مرطوب نشود.

مراحل را تکرار کنید

راهنمای محصول یا دفترچه همراه تشک خود را بررسی کنید تا ببینید که آیا تشک شما دو طرفه است یا خیر، در صورت دو طرفه بودن این مراحل را برای سمت دیگر هم تکرار نمایید تا مطمئن شوید که هر دو طرف تشک شما تمیز شده باشد. اگر تشک شما دو طرفه نبود، کافیست طرف دیگر آن را جاروبرقی بکشید تا  از شر هر گونه گرد و غبار، کثیفی یا مو خلاص شوید.

چارچوب تخت را تمیز کنید

برای این که تشک خود را اصولی و بی نقص تمیز کنید، بهتر است چارچوب تخت خواب یا فریم و پایه های آن را نیز تمیز کنید . چارچوب تخت خود را گردگیری کنید و جاروبرقی بکشید تا از شر تمام کثیفی و گرد و غباری که ممکن است روی آن باشد خلاص شوید. به کفی تخت که محل نشستن تشک است بیشتر توجه کنید. اگر فریم تخت شما مانند محصولات موجود در گامی نو که روکش شده هستند، نیست، از یک پارچه مرطوب برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

اگر از تخت های دارای کشو باکس که به شما فضای مناسب برای ذخیره سازی می دهند، استفاده می کنید، این کار را برای آن ها نیز تکرار کنید.

شما می توانید با خرید تخت خواب از گامی نو آن را با سایر وسایل خود مثل کمد لباس ، میز تحریر ، کتابخانه ، میز آرایش ، میز پاتختی ، میز کنسول ، دراور ، شلف و .. ست کنید.

ملحفه های تمیز را دوباره پهن کنید

مرحله آخر! حالا دیگر می دانید که چگونه تشک خود را با روش های اصولی در خانه تمیز کنید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که ملحفه تمیز خود را روی تشک پهن کنید تا حسی فوق العاده تازگی و تمیزی را تجربه کنید. آیا واقعا چیزی بهتر از به خواب رفتن با رختخواب تمیز و دنج وجود دارد؟ در واقع هرچه ملحفه های شما تمیزتر باشد، تجربه خواب شما لذت بخش تر خواهد بود.

پرسش و پاسخ های متداول

هر چند وقت یک بار باید تشک خود را به صورت اصولی تمیز کنیم؟

در حالت ایده آل، اگر تشک شما زود به زود کثیف می شود باید آن  را هر 6 ماه یکبار تمیز کنید. این همچنین فرصت خوبی برای چرخاندن تشک تا یک قسمت خاص از آن دچار نشست نشود.

اما اگر تشک شما دیر به دیر کثیف میشود، تمیز کردن اصولی آن هر 6 ماه ضروری نیست. با این حال، هنوز هم باید به صورت معمولی به تمیز کردن آن ادامه دهید . شما به راحتی می توانید این کار را با قرار دادن تشک در معرض هوای تازه و جارو کشیدن سطح آن هر بار که ملحفه های خود را تعویض می کنید، انجام دهید.

چرا باید تشک مان را به صورت اصولی تمیز کنیم؟

تمیز کردن اصولی تشک برای حفظ سلامتی و بهداشت بسیار مهم است. هر شب هنگام خواب پوست مرده، مو و حدود یک لیتر مایعات (تعریق) را از طریق پوست دست می دهید. بنابراین، تمیز کردن عمیق تشک به تمیز و سالم نگه داشتن محیط خواب شما کمک می کند.

باید هر چند وقت یکبار به تشک خود را تمیز کنید ،این کار عادت خوبی است که باید آن را روتین کنید تا کثیفی ها و مو ها را از بین ببرید. با این حال، هر 6 ماه یکبار نیز نیاز به تمیز کردن عمیق دارید. با این کار اطمینان حاصل می کنید که تمام میکروب ها و باکتری هایی را که به طور اجتناب ناپذیری به تشک وارد می شوند را، از بین می برید.

چگونه از کثیف شدن تشک مان جلوگیری کنیم؟

 1. لکه ها را به سرعت به محض اینکه ایجاد می شوند، تمیز کنید زیرا در دراز مدت موجب آسیب و لکه های سرسخت میشود.
 2. به طور متناوب جارو برقی کنید
 3. تشک را در معرض هوای تازه قرار دهید تا رطوبت ها تبخیر شود و بوی بد از بین برود
 4. به صورت هفته ای ملحفه های خود را بشویید تا محیط خوابتان تازه و بهداشتی بماند
 5. از محافظ تشک استفاده نمایید
 6. از خوردن و آشامیدن در تخت خواب بپرهیزید
 7. اجازه ندهید که حیوانات خانگی شما روی تخت شما بیایند تا از ریختن پر، پرز و موی آن ها جلوگیری شود.
 8. محیط اتاق را با باز کردن متناوب پنجره ها به خصوص بعد از بیدار شدن از خواب، خنک نگه دارید. باکتری ها محیط های گرم تر را برای رشد ترجیح می دهند.

 

حال که میدانید چگونه تشک خود را به اصولی ترین روش تمیز نمایید، مطالعه این مقالات را نیز به شما توصیه می کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *