دکوراسیون

با این ایده ها دیزاین جذاب و متفاوت برای کافه خود داشته باشید!

فرهنگ کافه نشینی در چند سال اخیر بین افراد جامعه رواج پیدا کرده است که همین موضوع و استقبال افراد از کافه ها موجب شده تا شاهد افتتاح تعداد زیادی از کافه ها باشیم که همین امر رقابت و جذب مشتریان را سخت تر کرده است.
ما در عصر دیجیتال زندگی می کنیم و ارتباط تنگاتنگی با دنیای رسانه های اجتماعی مثل اینستاگرام داریم. خیلی از مشتریان کافه ها زمانی که تنها یا با دوستان خود به کافه ها می آیند، دوست دارند که در آن عکس بگیرند و با بقیه به اشتراک بگذارند. هر چه طراحی دکوراسیون کافه ما زیبا تر باشد علاقه آن ها به انجام این کار بیشتر می شود و همین باعث محبوبیت و مشهور شدن کافه ها خواهد شد که در نتیجه تعداد مشتریان را بیشتر خواهد کرد.

زمانی که از دکوراسیون کافه صحبت میکنیم نه تنها دیوار ها بلکه تمام وسایل استفاده شده در آن مثل میز و صندلی، پیشخوان، نورپردازی، صندلی و نشیمن اکسسوری های به کار رفته همه تاثیر گذار خواهند بود و هر جزییات میتواند سبب شود که افراد بیشتری کافه شما را برای گذراندن وقت انتخاب نمایند.

13 ایده خلاقانه برای طراحی کافی شاپ

علاوه بر این که طراحی زیبا بر جذب مخاطب تاثیر دارد، می تواند انتقال دهنده ماهیت و مفهوم کسب و کار شما نیز باشد. به معنی دقیق تر بازار هدف و گروه مشتریان شما را مشخص می کند. به همین منظور هم در ادامه این مقاله از گامی نو ایده هایی برای تزیین کافه های شما داریم که برای جلب نظر مشتریانتان می توانید آن ها را به کار بگیرید.

 1. از کاشی های غیر متعارف استفاده کنید

طراحی داخلی پیشرفت کرده است و از طراحی با کاشی‌های مربعی استانداردی که هر خانه و رستورانی زمانی داشت، فاصله گرفته است. امروزه کاشی‌فروشی‌ها انتخاب‌های گسترده‌ای را برای شما ارائه می‌کنند. می‌توانید کاشی‌ های سرامیکی را پیدا کنید که به شکل‌های مثلثی، شش ضلعی و … وجود دارند که می‌توانند به طراحی کافی‌شاپ شما ویژگی های خاص و یک نقطه قوت اضافه کنند. همچنین استفاده از آینه ها به جای دیوار پوش ها میتواند بسیار جذاب باشد.

 1. چیز های جدید را امتحان کنید

طراحی با خلاقیت راه های زیادی را در مقابل شما قرار می دهند تا چیز های زیادی را امتحان کنید و به یک دکوراسیون خاص دست پیدا کنید. در این راه باید یادتان باشد که خودتان را محدود نکنید. در این جا ایده استفاده از موکاپات های فلزی در کنار یک دیوار آجری سفید توانسته یک دکور با ماهیت صنعتی را با کنتراست فوق العاده زیبا، ایجاد کند.
می توانید این ایده را روی دیوار آجری کافه خود اجرا کنید. کافیست آن را با رنگ سفید، رنگ آمیزی کنید و موکاپات ها را بدون در نظر گرفتن سایز و نظم روی دیوار نصب کنید.

 1. از فلز استفاده کنید

اگر می خواهید کافه شما طراحی مدرن به سبک صنعتی داشته باشد، استفاده از چند عنصر فلزی به صورت متمرکز می تواند شما را در این راه یاری کند. همچنین استفاده از متریال چوب و فلز نیز همین تاثیر را دارد از این ایده در موارد زیر استفاده کنید:

 • تابلو ها
 • دکوری ها
 • باکس ها و سبد ها
 • پیشخوان
 • ابزار آشپزخانه
 • آینه ها
 • کاشی ها

بیشتر بخوانید. استفاده از فضای پرت پذیرایی+ عکس

 1. دکور را از سقف آویزان کنید

اکثر کافی شاپ ها خیلی بزرگ نیستند و با فضایی محدود برای دکور کردن آنها مواجه هستیم.  آویزان کردن دکوری ها و اکسسوری ها  از سقف می تواند راهی کارآمد برای تزیین کافه کوچک شما باشد. بسته به کانسپت و موضوعی که برای کافه خود در ذهن دارید، می توانید چراغ ها، گیاهان، ماگ ها و … را از سقف آویزان کنید. از خلاقیت در دکوراسیون خود نهراسید و با عنصر زیبا چشم مشتریان را به کافه خود جلب کنید.

 1. کافه خود را با گیاهان با طراوت کنید

اگر در طراحی کافه خود هیچ ایده ای ندارد و یا ایده های شما با شکست مواجه شده اند، چند گیاه بخرید!
گیاهان به فضای شما رنگ می بخشند و اکسیژن بیشتری نیز به آن اضافه می کنند که در نتیجه هوای کافه شما را مطبوع تر می کنند! امروزه اکثر سبک های طراحی برای انواع مشاغل شامل گیاهان می شوند. سبک‌ مدرن و روستیک در حال حاضر بسیار ترند هستند و نظر نمی‌رسد به این زودی‌ها از بین برود. در مورد این سبک ها  و ترکیب آنها با گیاهان درنگ نکنید ، زیرا می توانند جذابیت زیادی به فضای کافه شما اضافه کنند.

 1. مبلمان منحصر به فرد را انتخاب کنید

مردم به دلایل مختلف به کافه ها می روند. بعضی ها می روند تا کارشان را انجام دهند در حالی که بعضی دیگر آنجا هستند تا فقط با هم وقت بگذرانند. به همین دلیل است که شما به مبلمانی نیاز دارید که اهداف متفاوتی داشته باشند.
هنگام خرید مبلمان، به توقع افراد از فضای کافه خود فکر کنید. نشستن کنار پنجره ها ممکن است انتخاب هوشمندانه ای برای مشتریانی باشند که برای مطالعه و کار به کافه شما می آیند، باشد، در حالی که میز ناهار خوری هایی با چند نشیمن می تواند را برای کسانی که برای یک قرار یا یک دورهمی دوستانه جمع شده اند مناسب تر هستند.
همانطور که در مورد اشکال مبلمان تصمیم می گیرید، سبک آن ها را نیز در نظر بگیرید. به دنبال صندلی های خاص یا قطعات نوستالژی باشید که به فضای شما جذابیت بیشتری ببخشد. در کنار هر کدام هم یک میز جلو مبلی برای قرار دادن نوشیدنی یا خوراکی هیا قرار دهید.

 1. از طرح های مدرن استفاده کنید

بسیاری از کافه‌های سبک مدرن تضاد عناصر چوبی و مشکی مات را در طراحی خود گنجانده‌اند که ظاهری جذاب به کافه می‌دهند. بهترین بخش این طراحی این است که دستیابی به این ظاهر بسیار آسان است. به سراغ میزهای چوبی با دیوارهای مشکی بروید، می توانید از عنصر هایی با طرح چوب مثل شلف های دیواری نیز برای ارتقای بیشتر طراحی استفاده کنید.
نکته حرفه ای: گیاهان با رنگ سبز روشن را در طراحی خود استفاده کنید تا تضادی فوق العاده ایجاد نمایید که برای مشتریان خوش آیند باشند. میتواند از شلف دیواری به عنوان استند نگهداری از آن ها استفاده کنید.

 1. نورپردازی خاص

مانند کاشی و سرامیک ها، عناصر روشنایی نیز نقش مهمی در طراحی به عهده دارند. نورپردازی می تواند زیبایی کافه شما را به طرز چشمگیری متحول کند. می‌توانید چراغ‌های بلند را از سقف آویزان کنید، لامپ‌های خاص را به دیوار بزنید یا حتی لوسترهای کوچک را در چند قسمت قرار دهید.
نور می تواند هدف کافه شما برا مشخص کند و کانسپت طراحی را تحت شعاع قرار دهد. برای مثال فضایی روشن هدف نوشیدن قهوه یعنی بیدار شدن از خواب پشتیبانی می کند. به علاوه، نور بیشتر می‌تواند فضای شما را بزرگ‌تر نماید و حس مثبت بیشتری را در آن ایجاد کند و یا محیطی تاریک تر و کم نور احساس آرامش را در تمام فضا القا می کند و مشتریان را به ماندن طولانی تر و صرف وقت بیشتر در کافه شما دعوت می کند.

 1. با نقاشی دیواری متمایز شوید

هنگامی که در فضاهای کوچک کار می کنید، بهتر است یک عنصر قابل توجه مانند نقاشی دیواری داشته باشید نسبت به یک دسته از تابلو های هنری کوچکتر که می توانند فضای شما را شلوغ کنند. نقاشی های دیواری بسیار قابل توجه هستند، به خصوص به دلیل اندازه بزرگ و نیز پس‌زمینه‌ ای عالی برای عکاسی ها اینستاگرام را ایجاد می‌کنند.

 1. تخته گچی

از زمان شروع فعالیت کافه ها، تخته‌های سیاه یکی از اصلی‌تریعناصر موجود در آن ها هستند. برخی از کافی‌شاپ‌ها حتی دارای دیوارهایی به عنوان تخته سیاه هستند. کاربرد تخته سیاه فوق العاده بی شمار است، زیرا لازم نیست هر بار که منوی شما تغییر می کند، تمام تابلوها و منو های خود را تغییر دهید. همچنین می‌توانید از آنها برای ایجاد یک عنصر هنری نیز استفاده کرد. به عنوان مثال، کسب‌وکارهای کوچک گاهی اوقات تخته سیاه های خود را با جملات طنز آمیز بیرون کافه  می‌گذارند تا مشتریان را به داخل جذب کنند.

 1. جمله ها و کلمات

یک کلمه یا جمله زیبا، یک پس زمینه عالی برای یک عکس اینستاگرامی است. کلمات یا عبارات هوشمندانه ای که روی دیوار نمایش داده می شوند، کافی شاپ شما را به سرعت خاص می کنند. شما می توانید این ایده را هر طور که می پسندید اجرا کنید.
انواع سبک ها و فونت ها برای انتخاب وجود دارد مثل تابلوهای LED ، به خصوص وقتی صحبت از ویترین و نمای که کافی شاپ شما را باشد. تحریر با دست نیز وقتی درست  و زیبا اجرا شوند می توانند به زیبایی کافه شما کمک کنند.

 1. مینیمال و ماکسیمال

یکی از تصمیمات خلاقانه ای که باید در طراحی دکوراسیون کافه خود بگیرید، ماکسیمالیسم در مقابل مینیمالیسم است. آیا می خواهید کافه شما دارای جزئیات دیوانه کننده یا عناصر طراحی بسیار کمی باشد؟ این یک انتخاب مهم است که بستگی به دیدگاه شما برای دکور کافه دارد.
اگر به دنبال ماکسیمالیسم  هستید، طراحی محبوبی که اکثریت افراد  آن لذت می برند، استفاده از برچسب ها است. دکوراسیون با استیکر برای وسایل شیشه ای در کافه نیز یک انتخاب عالی است. در مقابل، طراحی مینیمالیستی را می توان با دیوارهای تمیز و رنگ های خنثی به دست آورد. این نوع دکوراسیون در چند سال اخیر محبوبیت زیادی پیدا کرده است. برای این منظور می توانید از موارد زیر استفاده نمایید.

 • رنگ های خنثی
 • فونت های ساده
 • آجر نما
 • اکسسوری های ساده دیواری

 1. اصالت و فرهنگ با کتاب ها

مطالعات نشان داده اند که حداقل میزان سر و صدا هنگام کار می تواند بهره وری شما را افزایش دهد. به همین ترتیب، نشستن در محیطی مملو از افراد با ویژگی ها و اهدافی مانند شما هم می تواند چنین تاثیری داشته باشد.
با توجه به اینکه مردم زمان زیادی را در کافی شاپ ها به کار و مطالعه می گذرانند، باید به این فکر کنید که چگونه محیطی مناسب برای این هدف را ایجاد کنید. یکی از ترفندهای دکوری که در راستای این ایده می توانید انجام دهید، کتاب ها هستند.
کتاب ها را می توان به روش های مختلفی مورد استفاده قرار داد که می تواند به شخصی سازی فروشگاه شما نیز کمک کنند. برای مثال، می‌توانید آن‌ها را روی هم در کتابخانه ها یا قفسه ها بچینید یا کتاب‌های رنگارنگ بخرید تا زیبایی بیشتری به طراحی خود اضافه کنید.

نتیجه گیری

مردم برای یک تجربه لذت بخش به کافی شاپ ها می روند پس هر کاری که می کنید، از موسیقی که در کافه شما شنیده می شود تا خوراکی ها و نوشیدنی هایی که سرو می کنید، باید به این منظور و برای ایجاد این تجربه در آن ها باشد. تمام جزییات در طراحی و ارائه خدمات چیزی است که مشتریان جدید را جذب می کند و قدیمی ها را وفا دار میکند.
با الهام از pos.toasttab.com
اگر این مقاله را پسندید، به شما مطالعه این موارد را نیز پیشنهاد می کنیم:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *