آموزشی

پاک کردن رنگ از روی چوب بدون آسیب رساندن به آن + ترفند های طلایی

سوزاندن رنگ چوب

همه ما سعی داریم که رنگ چوب را بدون آسیب دیدگی پاک کنیم. خیلی از ما، از معمار ها شنیده ایم که تخریب سخت تر از ساختن است، و پاک کردن چوب هم یکی از سخترین کارها است. این کار برای کسانی که به رنگ کاری در خانه علاقه دارند دردسر و دشوار است.
اگر شما تخت خواب جدید، میز غذا خوری، کتابخانه خریداری کردید اما از رنگ آن خوشتان نیامد و میخواهید آن را تغییر رنگ دهید در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

برای این کار روش های مختلفی وجود دارد، و این روش ها بستگی به شرایط محیطی و سازه دارد. شما عزیزان باید بدانید که چه روشی برای سوزاندن رنگ چوب برای شما بهتر است و روشی را باید انتخاب کنید تا به شما آسیب نرساند.

سوزاندن رنگ چوب با آتش

این روش یکی از روش های است که بسیار خاص و خشن که برای پاک کردن استفاده میشود. شما باید شعله آتش را مستقیم به سمت چوب بگیرید تا لایه های رنگ سوزانده شوند. و رنگ ها را به کمک کاردک و لیسه بتراشید.
این نوع روش برای موارد خاص کاربرد دارد. اگر کار به درستی انجام نشود باعث سوختگی چوب می شود پیشنهاد ما به شما عزیزان این است که زمانی که از این روش استفاده میکنی از مواردی مانند: ورق چوبی و دیوار های چوبی استفاده کنید.

روش سوزاندن رنگ چوب

زمانی که شما میخواهید با استفاده از دیوار پوشی رنگ چوب را از بین ببرید، اول از همه باید دیوار ها را از سقف یا دیوار خارج کنید. و رنگ چوب را با آتش بسوزانید زمانی که این کار را انجام میدهید آتش حتی چوب را هم میسوزاند اما نگران نباشید.
شما در این مرحله می توانید با تکنیک سندبلاست رنگ ها را بردارید و با این کار میتوانید سطح چوب را از حالت ذغالی تمیز کنید.
در این روش نیازی نیست که چوب صاف و یکنواخت باشد. شما با این روش می توانید لایه های نرم را از روی چوب بردارید و رگه های زبر سخت چوب باقی بماند. این روش را زمانی پیشنهاد میکنم که شما میخواهید از تکنیک سندبلاست استفاده میکنید.

سشوار صنعتی در رنگ برداری

این روش خیلی زمان بر و حوصله سر بر است، اگر رنگ ضخامت بیشتری داشته باشد راحت تر از بین میرود.
همان طور که در قسمت بالا گفتیم، حرارت باعث از بین رفتن رنگ میشود. این روش هم یکی از روش هایی است که شما با استفاده از حرارت می توانید رنگ چوب خود را از بین ببرید. این روش خیلی ایمن تر از روش سوزاندن چوب با شعله آتش است. سشوار صنعتی بخاطر حرارتی که دارد به راحتی رنگ چوب را از بین میبرد و میتوانید رنگ های نرم شده را با استفاده از کاردک پاک کنید.
و بعد از اینکه رنگ ها را از بین بردید با استفاده از سمباده رنگ ها و لکه های باقی مانده را پاک کنید و بعد به چوب خام برسید و به سلیقه خودتان آن را رنگ کنید. این روش خرابی کمتری نسبت به سوزاندن رنگ با شعله آتش دارد.
فقط دقت کنید که از سشوار خانگی استفاده نکنید چون این مدل توانایی کافی برای کار کردن طولانی مدت ندارند بهتر است از سشوار صنعتی استفاده شود.

سنباده کاری برای پاک کردن رنگ

سوزاندن رنگ چوب

همان طور که ما میدانیم که سنباده یکی از بهترین لایه بردار است. این وسیله به حدی دقیق لایه های رنگ را از بین میبرد که شرکت های تولید کننده ورق چوبی از دستگاه های صنعتی سنباده زن استفاده میکنند، تا ورق های چوبی پرس شده بهم هم سطح باشند.
شما با استفاده از دستگاه سنباده زن برقی مانند سنباده دیسکی، سنباده گرد لرزان و… نصب ورق سنباده زبر به راحتی رنگ ها را پاک میکند. اگر از این روش استفاده میکنید باید با توجه به چسبیدن رنگ ها به ورق آن را با گازوئیل و فرچه سیمی ورق را تمیز کنید.
پس اصلی ترین چالش ما برای استفاده از این روش این است که به خوبی ورق سنباده خود را تمیز کنیم. و تجربه کافی را با کار کردن سنباده پولیشر انجام دهیم.

استفاده از رنگ پاک کن

سوزاندن رنگ چوب

رنگ پاک کن ها انواع مختلفی دارند. در کشور های دیگر رنگ پاک کن مختلفی وجود دارد. رنگ پاک کن ها هم در پایه های مواد شیمیایی و آب پیدا میشوند. سلامتی افراد اهمیت بسیار زیادی دارد که با تجهیزات ایمنی و استاندارد آن را پاک کنند.
رنگ پاک کن های که در ایران وجود دارند از مواد شیمیایی فوق العاده خطرناک تولید شده، و حتی زمانی که فقط شما بوی آن را استشمام کنید باعث آسیب رساندن به ریه شما میشود. این رو رنگ پاک کن با نام اسید شناخته میشود. و برای استفاده کردن از این
محصول باید لباس مخصوص بر تن کنیم.

روش اجرایی اسید رنگ پاک کن

زمان استفاده از محصول باید روی قوطی را خوانده و با استفاده از یک قلم مو اسید را روی رنگ پخش می کنیم و 3 الی 30 دقیقه بعد لایه های رنگ شل و چروک میشوند، در این زمان رنگ مثل تاول میشود و زمانی که شما عزیزان مطمئن شدید مراحل شیمیایی تمام شده با استفاده از کاردک رنگ را از روی سطح چوب بردارید.

اگر از این روش نتیجه ای گرفتید این کار را سه بار انجام دهید تا به چوب خام برسید. و با استفاده سنباده کاری کنید و رنگ مد نظرتان را روی آن اجرا کنید. حتما موقع کار از دستکش و عینک استفاده کنید.

استفاده از تینر برای پاک کردن رنگ چوب

سوزاندن رنگ چوب

برای رنگ برداری چوب های با ابعاد کوچک بهتر است از تینر فوری 20.000 استفاده کنید. این روش در مواقع خاص کاربرد دارد و بهترین روش نیست.
اگر چوبی دارید که ابعاد بسیار کمی دارد، بهتر است چوب را به تینر آغشته کنید و به سرعت آن را داخل کیسه کوچک قرار دهید، زیرا این کار باعث جلوگیری بخار شدن تینر میشود و رنگ به سرعت از روی چوب اصلاح میشود هرچه چوب بیشتر به تینر آغشته شود سرعت واکنش آن بیشتر است.

استفاده از ضد زنگ برای پاک کردن رنگ

زمانی که میخواهید رنگ یک فلز را از بین ببرید بهتر است از ضد زنگ استفاده کنید این روش اصلا برای چوب مناسب نیست و بهتر است این کار روی فلز انجام شود، اگر بخواهید رنگ چوب را با استفاده از ضد زنگ از بین ببرید امکان دارد ضد رنگ روی چوب بریزد و چوب مان دوباره رنگی شود، اما فلز گزینه بهتری است.
برخی از افراد هستند که ضد رنگ را روی رنگ انجام میدهد، و پس از گذشت زمان رنگ زیرین نرم میشود شما میتوانید با کارت رنگ ها را از فلز جدا کنید و با استفاده از سنباده لکه های کوچک رنگ را از بین ببرید و به دلخواه آن را رنگ کنید.

سوزاندن رنگ چوب

رنگ برداری با استفاده از فشار آب

این دستگاه از پمپ های هیدرولیکی برای فشار آب های بسیار زیاد طراحی شده که برای رنگ برداری از سطوح استفاده میشود. شما زمانی که دانه های سیلیس را با ان ترکیب می کنیم و باعث میشود قدرت رنگ بری قوی تر شود که این کار برای رنگ زدایی سطوح فلزی کاربرد دارد.
این روش معمولا برای رنگ بری سطوح فلزی کاربرد دارد، مخصوص این روش بیشتر در جاهای که حرارت بسیار زیادی وجود دارد کاربرد بسیار زیادی دارد.
فشار آب به منظور از بین بردن رنگ های پس مانده روی چوب است که در مرحله رنگ پاک کن شیمیایی استفاده می شود. این روش برای رنگ بری کف پوش های چوبی فضای آزاد، استخر و اسکله چوبی کاربرد مهمی دارند.

پاک کردن شاپان از روی چوب

شاپان اولین رنگی است که روی چوب اجرا می کنند و به سرعت جذب بافت چوب میشود.
و استفاده از رنگ پاک برای از بین بردن آن مناسب نیست شما میتوانید، برای از بین بردن شاپان از سنباده کاری استفاده کنید و با این کار لایه ای از چوب را برداشته و به شاپان برسید.

ما به شما عزیزان در رابطه با عوض کردن رنگ چوب که از آن خسته شده اید بحث کردیم و چند تا از بهترین ترفند ها را پیشنهاد دادیم و با رعایت نکات ایمنی  این کارها را انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *